Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή χρήσης από αγροτική αποθήκη σε κατοικία και εσωτερική διαρύθμιση


hairentin

Recommended Posts

Γειά σας ,

Διάβασα τα σχετικά τόπικ και όσο διαβάζω τόσο πελαγώνω ...

 

Η υπόθεση έχει ως εξής:

Το 89 βγαίνει άδεια για ισόγεια αγροτική αποθήκη και πρώτος όροφος κατοικία .Η οικοδομή αποπερατώνετε το 92 , και στη συνέχεια γίνετε αυθέρετα αλλαγή χρήσης και εσωτερική διαρύθμιση της αποθήκης ωστε να γίνει κατοικία .

Το 99 το ικα μετά απο έλεγχο επιβάλει κάποιο πρόστιμο για τις εργασίες του ισογείου το οποίο και πληρώνετε .

Τώρα μου ζητείτε να κάνω αλλαγή χρήσης .

 

Πρόβλημα με την δόμηση δεν υπάρχει , επίσης μεχρι στιγμής δεν έχει γίνει κάποια καταγγελία στην πολεοδομία .

 

Μετα απο ψάξιμο κατεληξα στα εξής ενδεχώμενα :

 

1ον Ο ιδιοκτήτης κάνει μια δήλωση οτι εχει μετατρέψει την αποθήκη σε κατοικία , πληρώνει πρόστιμο ανέγερσης (για το διατήρησης μου είπαν οτι εφοσον δεν υπάρχει καταγγελία δεν θα το πληρώσει) . Και στη συνέχεια γίνετε αλλαγή χρήσης .

 

2ον Βγάζω αδεια αλλαγής χρήσης καθώς και εσωτερικής διαρύθμισης , και υποτίθετε οτι η διαρύθμιση θα γίνει τώρα . Ξαναμπλέκουμε όμως με το ικα , καθώς και κάποιος θα πρέπει να πληρωθεί ενσημα για δουλεια που δεν έκανε .

 

3ον (μετά απο συζήτηση με όχι οικεία πολεοδομία) κάνω απλά μια αλλαγή χρήσης . Εφόσον δεν εχει γίνει καταγγελία δεν πληρώνει κάτι άλλο . στην ερώτηση μου για την εσωτερική διαρύθμιση , μου απάντησαν οτι εφόσον δεν χρειάζοταν άδεια για τις εσωτερικές αλλαγές δεν τους ενδιαφέρει . Φοβάμαι όμως οτι παραμένει το πρόβλημα με την εσωτερική διαρύθμιση , και ίσως στο μέλλον προκύψουν προβλήματα στον πελάτη .

 

Ποιά είναι η άποψη σας ? Με ενδιαφέρει η λύση η οποία θα δώσει νόμιμο αποτέλεσμα (ασχετα αν γίνει με κάποιες παρατυπίες όπως η 2η λύση) , η οποία όμως θα είναι το δυνατόν οικονομικότερη όσον αφορά τον πελάτη ώστε να μην προτιμίσει άλλο μηχανικό (αν και φίλος αν του πώ κάποιο τεράστιο συνολικό ποσο , και άδειας και προστίμων, εισφορων κλπ απο μερους του λογικο να προτιμίσει κάποια πιό φθηνη λύση).

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας .

Link to comment
Share on other sites

1. Για την περίπτωση νομιμοποίησης.

 

Θα ρωτήσεις στην αρμόδια πολεοδομία για το ύψος του προστίμου για την αλλαγή χρήσης. Δες αν μπορούν να σε πάνε με τα παλιά , προ 2003 πρόστιμα τα οποία είναι πολύ χαμηλά.

 

2. Για την περίπτωση αλλαγής χρήσης και διαρρύθμισης με έκδοση νέας άδειας.

 

Υπολόγισε τα απαιτούμενα ένσημα για την αλλαγή διαρρύθμισης με πίνακα 3. Λάβε υπ'όψη σου ότι αν δηλώσει ότι τις έκανε μόνος του τις εργασίες θα πληρώσει ένσημα με το κατώτατο ημερομίσθιο (αυτό δεν ισχύει για χρωματισμούς).Κάνε μία ερώτηση στο αρμόδιο ΙΚΑ μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να μην σου χρεωθούν ξανά τα ένσημα.

 

3. Συγκρίνεις και αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω το εξής πρόβλημα,

μου ζητήθηκε να βγάλω άδεια αλλαγής χρήσης σε αγροτική αποθήκη που ανεγέρθηκε με άδεια του 1990. Στο ίδιο οικόπεδο υπάρχει κ ένα αγροτικό υπόστεγο, και αυτό με την ίδια άδεια. Όταν επισκέφτηκα τον χώρο διαπίστωσα οτι δεν έχει τηρηθεί το διάγραμμα κάλυψης της άδειας ως προς τη θέση των κτισμάτων και το τοπογραφικό δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα (σχήμα οικοπέδου, θέση οδών κτλ).

 

1. Για αλλαγή χρήσης απαιτούνται πλήρη αρχιτεκτονικά? Τοπογραφικό + Διαγ.Κάλυψης?

2. Τα σχέδια αυτά δεν μπορεί να διαφέρουν απο αυτά τις αρχικής άδειας, σωστά?

3. Υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτοψία, καθώς το οικόπεδο είναι σε ΜΗ οριοθετημένο οικισμό?

4. Για να του βγάλω άδεια νομιμοποίησης ως προς τη θέση των κτισμάτων και το τοπογραφικό τι μελέτες απαιτούνται? (με μια πρώτη ματιά πιστεύω νομιμοποιούνται)

5. Μπορώ στην ίδια άδεια να κάνω νομιμοποίηση και αλλαγή χρήσης?

6. Αν αλλάξει το τοπογραφικό πρέπει να γίνει και διόρθωση συμβολαίου για την έκδοση άδειας?

 

Αν γνωρίζει κάποιος ας με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή χρήσης.

Νέα άδεια.

Νέο τοπογραφικό.

Όλες οι απαιτούμενες μελέτες για την νέα χρήση.

 

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες βαλε σχέδιο με περίγραμμα κτιρίων της προϋφιστάμενης άδειας με την υπάρχουσα κατάσταση και την ενδεχόμενη νέα διαμόρφωση.

Link to comment
Share on other sites

polimixane

 

Αποφάσισε τι θέλεις

Απ' όσα γράφεις , έστω και με ελλειπή στοιχεία ..προκύπτει ότι :

Η αρχική άδεια είναι μάλλον μαϊμού !!!

Εσύ την έβγαλες ?

Τι θα πει αν γίνει αυτοψία ..

Είναι εντός οικισμού ή όχι ...

Εκδόθηκε με αρτιότητα οικισμού και βρίσκεται εκτός σχεδίου ?

Αν είναι έτσι είναι αυθαίρετο και μάλλον δεν νομιμοποιείται .

Αν είναι εντός οικισμού μπορείς να το νομιμοποιήσεις.

Για την αλλαγή συμβολαίου- τοπογραφικού εξαρτάται από το μέγεθος των διαφορών.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Venezia την αρχική άδεια δεν την έβγαλα εγώ, ημούν πολύ μικρός to 1990. Το οικόπεδο μπορεί να θεωρηθεί εντός του μη οριοθετημένου οικισμού καθώς η απόστασή του απο την πλατεία είναι κάτω απο 400m.

Το προβλημά μου είναι ότι το Τοπογραφικό της αρχικής άδειας δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα (έχει διαφορετικό σχήμα και εντελώς διαφορετικό πρόσωπο σε διαφορετική θέση) και το Διάγραμμα κάλυψης δεν έχει τηρηθεί στην πράξη (τα κτίσματα είναι σε άλλη θέση και έχουν άλλο προσανατολισμό σε σχέση με την πραγματικότητα)

Απο συζήτηση με συνάδελφο μου είπε να κάνω ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ και ταυτόχρονα ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ του φακέλου της παλιάς άδειας καταθέτοντας νέο Τοπογραφικό και Διάγραμμα Κάλυψης που θα διαφέρουν απο αυτά της παλιάς άδειας.

Link to comment
Share on other sites

polimixane

Λοιπόν ,

1. Αν θες να είσαι σίγουρος ότι το οικόπεδο είναι εντός οικισμού ,

προβλέπεται αυτοψία από την Πολεοδομία.

Δεν αρκεί ότι απέχει 400 μ από πλατεία.

2. Εάν είναι σίγουρα εντός οικισμού :

α) Δεν κάνεις ενημέρωση φακέλλου.

β) Σε συμφέρει να κάνεις νομιμοποίηση των υπαρχόντων κτισμάτων

με ταυτόχρονη αλλαγή χρήσης.

Για τα προ του 2003 αυθαίρετα τα πρόστιμα είναι μικρά.

Λιγότερο από το κόστος σημερινής αδείας.

γ) Υποβάλεις πλήρη σχέδια αποτύπωσης και νέο τοπογραφικό - διάγραμμα κάλυψης , μελέτες θερμομόνωσης , πυροπροστασίας .

ΚΕΝΑΚ απαιτείται αν το κτήριο είναι πάνω από 50 μ2

Όχι στατικά. Κάνεις Υ.Δ. στατικής επάρκειας με τεχνική έκθεση

Link to comment
Share on other sites

Venezia σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Δυστυχώς η δουλειά "κόλλησε", όπως συμβαίνει με όλες τις δουλειές τον τελευταίο καιρό, αυτή τη φορά για λόγους υγείας του ιδιοκτήτη !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι έχω το εξής πρόβλημα:

Eνας πελάτης μου έχει μια αποθήκη την οποία έχει κάνει σπίτι και μέχρι πρότινος είχα αποφασίσει να κάνουμε μια άδεια αλλάγης χρήσης και γι’αυτόν ακριβώς τον λόγο παιδευόμουν να βγάλω τις αμοιβές μελέτης και επίβλεψης και τα ένσημα που θα χρειαζόταν!

 

Όλα αυτά μέχρι πριν από λίγο που επισκέφτηκα την εν λόγω αποθήκη διαστάσεων 10*12 η οποία όπως προανέφερα έχει γίνει σπίτι. Ο καλός μου ο πελάτης ‘’ξέχασε’’ να αναφέρει ότι πε΄ρα από την αλλαγή χρήσης έχει βάλει στις 3 πλευρές του κτιρίου σκεπασμένες βεράντες πλάτους 3 μ και πως έχει δημιουργήσει αναβαθμό 1μ στην σκεπή. Το καλύτερο όμως το άφησα για το τέλος, στην 4η πλευρά έχει φτιάξει μια πρόχειρη μεταλλική αποθηκή 70 τμ!!!

 

Η βοήθεια που θέλω από εσάς είναι τι θα κάνατε στην θέση μου?

 

Εγώ σκέφτηκα μιας και το οικόπεδο είναι εντος ορεινού οικισμού και έχει επιφάνεια 4 στρέμματα δλδ έχω περίσσεια σ.δ., να προβώ σε άδεια νομιμοποίησης με το άρθρο 22. Σκοπεύω δλδ να βγάλω 1 άδεια με τίτλο: Νομιμοποίηση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης και λοιπών παρεμβάσεων.

Για την παραπάνω άδεια νομίζω πως χρειάζονται τα εξής :

 

1 ΑΙΤΗΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ

2 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΝΑΘΕΣΗΣ - ΑΝΑΛΗΨΗΣ

3 ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΜΟΙΒΗΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΩΝ

4 ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΜΟΙΒΗΣ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΩΝ

5 ΠΙΝΑΚΙΔΙΟ ΑΜΟΙΒΗΣ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΩΝ

6 ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ

7 ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ

8 ΜΕΛΕΤΗ ΠΑΘΗΤΙΚΗΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

9 ΤΕΧΝΙΚΗ - ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΕΝΗ ΕΚΘΕΣΗ

10 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

11 ΥΨΟΜΕΤΡΑ

12 ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΥ

13 ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

14 ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΙΤΟΥΝΤΟΣ

Από την εμπειρία σας θέλει κάτι άλλο??? Η συνάδελφος venezia υποστήριξε πως θέλει και ΚΕΝΑΚ!!! Μα πως γίνεται σε υφιστάμενα κτίρια να το θέλει?

Τέλος αν ισχύουν τα παραπάνω οι αμοιβές θα υπολογιστούν σαν αποτύπωση ή σαν νέες μελέτες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκινάς από τον υπολογισμό του προστίμου μήπως ακούσει το ποσό ο πελάτης και τα κατεδαφίσει όλα!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.