Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή υπογείου με τοιχοποιία (αντί για σκυρόδεμα)


hermis

Recommended Posts

Γιατι απαγορευεται ημιυπαιθριος βαθος ανω των 2,00μ εαν εχω μπροστα εξωστη? με ποια λογικη το δικαιολογει ο υπαλληλος αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι θα τον κλείσεις τον ημιυπαίθριο καθότι και θα αυξήσεις την δόμηση.

Αυτά απ' όσα ακούω από συναδέλφους αρχιτέκτονες γιατί προσωπικά δεν έχω πάει ποτέ στην ΕΠΑΕ και ούτε σκοπεύω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λεεί ο Χάρης αληθεύει. Μάλιστα έχω ακούσει για περιπτώσεις που αν επιμείνεις στην άποψη

σου πως θα μπορούσες να έχεις ημιυπαίθριο π.χ. 3μ x 3μ και πως δεν είναι παράνομο, σε παραπέμπουν

στην ΕΠΑΕ για διαμόρφωση ημιυπαιθρίων. Εκεί βλέποντας τον λόγο της παραπομπής το ποιο πιθανό

είναι να στο κόψουν, για διάφορους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Και να κάνω εγώ την ερώτηση.

Από πότε τιμωρείται παράβαση που δεν έχει ακόμα γίνει?

 

Δε μιλάμε για παράβαση νομίζω. Απλά δεν μπορεί η υπηρεσία να εγκρίνει πρόταση η οποία θα έχει προβλημα στατικό, υγρασίας κτλ.

Νομίζω ότι αυτή είναι η αντικειμενική οπτική γωνία. Κ.

Link to comment
Share on other sites

Το αν υπάρχει πρόβλημα, είναι θέμα του μηχανικού να αποδείξει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Και μην τρελλαθούμε τώρα, τοιχοποιία πάχους 50εκ με σενάζ ανά 1μ καθ'ύψος και κατακόρυφα σενάζ ανά 1μ πάλι, με τις τρύπες κατακόρυφα και τοποθετημένο μέσα στις τρύπες οπλισμό και δεν πρόκειται να πάει πουθενά.

Οσο για υγρομόνωση υπάρχουν άπειρα υλικά.

Οπότε ο μόνος λόγος που θα το απορρίψουν είναι γιατί έχουν την εντύπωση ότι δεν θα κατασκευάσει τον τοίχο.

 

Βέβαια το παραπάνω δεν πρόκειται κανένας να το κάνει, γιατί θα κοστίσει όσο το σκυρόδεμα, αλλά μπορεί να γίνει και με τοιχοποιία.

 

Αυτό που θέλω να πω, είναι πως εκτός του ότι η πολεοδομία δεν έχει δικαίωμα να ελέγξει τα υλικά κατασκευής (μόνο για τον φέρων οργανισμό, την θερμομόνωση και την πυροπροστασία έχει) πρέπει να αποδείξει και γιατί δεν εγκρίνει κάτι.

 

υ.γ. Αρχιτέκτονας κατέθεσε άδεια κατοικίας, δείχνοντας σε 120μ², λουτρό, κουζίνα και όλο το άλλο ένα χώρο. Αρνηθήκαν στην αρχή αλλά μόλις είδαν Τον Χριστό φαντάρο την ενέκριναν.

 

 

Αλλά έχουμε φύγει πολύυυ οφτοπικ.

Link to comment
Share on other sites

αν και συνεχίζω το off-topic, μία φορά ήθελαν να "κόψουν" τα 30τ.μ. (και να γίνουν 20) εκτός συντελεστή δόμησης σε είσοδο πολυκατοικίας (2 μεζονέτες) γιατί λέει θα το έκαναν δωμάτιο και δεν είχαν ανάγκη από τόσο μεγάλη είσοδο.

 

:shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.