Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρονικός προγραμματισμός - Λογισμικό.


Recommended Posts

Συνάδελφοι ξέρετε κανένα πρόγραμμα που να είναι ελεύθερο για χρονοδιαγράμματα έργων,να οργανώσω τα εργοτάξια που παρακολουθώ λιγο γιατι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί με το σπορ και δεν έχω να σου προτείνω κάτι, αλλά αν βάλεις στο google "project management free" ή κάτι παρεμφερές, βγάζει ένα σωρό links. Όλο και κάτι θα βρεις....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ξέρετε κανένα πρόγραμμα που να είναι ελεύθερο για χρονοδιαγράμματα έργων,να οργανώσω τα εργοτάξια που παρακολουθώ λιγο γιατι....

Δοκίμασε το GanttProject http://ganttproject.biz/, εμένα με έχει βολέψει αρκετά για απλά χρονοδιαγράμματα έργων. Είχα και το Microsoft Project, αλλά μου φαινόταν πολύπλοκο και αρκετά βαρύ για τα απλά χρονοδιαγράμματα που ήθελα να κάνω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας . Ξέρετε τίποτα για το ΙΚΤΙΝΟΣ (κάπως έτσι λέγεται) ή το πρόγραμμα της civiltech για παρακολούθηση έργων?Ή κανένα άλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γενικα για εργα μεχρι πολυκατοικιες,πιστευετε ειναι απαραιτητος ενας τετοιος προγραμματισμος?

 

χρησιμοποιεί κανείς λογισμικό για χρονικό προγραμματισμο?

project,primavera ή κατι αλλο?

 

παρεπιπτοντως ως χρηστης και των 2 ανω προγραμματων να πω οτι πιο πολυ γουσταρω το project και μπορεις να κανεις παπαδες με αυτο.

 

το θεμα ειναι κατα ποσο ειναι απαραιτητο για εργα μικρης κλιμακας και γενικα εσεις οι παλιοτεροι που ασχολειστε με κατασκευη πως τα φερνετε βολτα.

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

sundance o προγραμματισμός είναι πολύ σημαντικός. Όμως το κυριότερο είναι να μπορέσεις να έχεις τα συνεργεία που χρειάζεσαι όταν τα χρειάζεσαι.

Αν έχεις π.χ όλα τα συνεργεία δικά σου και 2-3 οικοδομές, τότε μπορείς να κάνεις παπάδες

Link to comment
Share on other sites

είμαι υπερ αυτών των προγραμμάτων οσο μικρής κλίμακας και αν είναι το έργο!!!

 

οτι στοιχείο μαζεύεις είναι σημαντικό για το επόμενο έργο.

 

δηλαδή σε αυτό το έργο ίσως ο προγραμματισμός να μην είναι σημαντικός αλλά αποκτάς εμπειρία στο πόσο χρόνο απαιτεί η κάθε εργασία και να μπορείς να κάνεις καλύτερη εκτίμηση για προσφορά στην επόμενη κατασκευή.

 

δηλαδή στο τέλος του έργου μπορείς να απαντήσεις σε ερωτήσεις του στυλ

 

πόσα ένσημα χρειάζομαι για κάθε κυβικό κατασκευής σκυροδέματος?\

 

πόσα κυβικά κατασκευάζω την ημέρα με οικοδομικό γερανό και πόσα χωρίς?

 

πόσα κυβικά καλουπώνουν 4 άτομα την ημέρα?

 

πόσα τμ σοβά μπορεί να κατασκευάσει την ημέρα αυτό το συνεργείο. πόσο μου στοιχίζει πραγματικά το κάθε τ.μ.?

Link to comment
Share on other sites

έχω ασχοληθεί πολύ με project management και χρονικό προγραμματισμό, οικονομική παρακολούθηση κλπ κλπ κλπ αλλά ΣΩΣΤΑ.

 

 

Ζήτημα 2-3 οργανωμένες εταιρείες και γραφεία σε όλη την Ελλάδα, να κάνουν σωστή δουλειά που να μπορεί να βασισθεί πάνω της μετέπειτα ολόκληρη σύμβαση και εργοτάξιο .

 

Αν δεν απαιτείται μην μπαίνετε στον κόπο καθώς δεν πληρώνεται .......

 

Για έργο κτιριακό των 10.000.000€ μου πήρε 3 μήνες για να γίνει ένα χρονοδιάγραμμα αλλα με όλα τα στοιχεία πάνω του (οικονομικά - ποιοτικά ) και το οποίο εφαρμόσθηκε και παρακολουθήθηκε από εμένα και από τον εργοταξιάρχη και δεν είχαμε αποκλίσεις και φάουλ.

 

Σαν εργασία είναι πολύ ευχάριστη και ΔΥΣΚΟΛΗ συνάμα.

 

Σαν πληρωμή ..........βράστα.......για Ελλάδα μιλάω πάντα.

 

Οπότε γι αυτό καταφεύγουν όλοι στα excelακια απλά για να περάσει πολεοδομία - Διευθύνουσα Υπηρεσία για Δημόσιο Έργο.

 

 

Να τονίσω ότι μπροστά στο primavera και τις δυνατότητές του το project είναι αστείο.

 

ΚΑι όταν λέμε χρονικό προγραμματισμό έργου δεν σταματάμε εκεί........συνεπάγεται χρονική παρακολούθηση έργου. Δλδ revisions, reports, flowcharts, σύνδεση με οικονομικά και αποθήκη.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

TheoTDM900 να ζητήσω μια χάρη;;;;Μήπως θα σου ήταν εύκολο να μου στείλεις τις δραστηριότητες που είχες βάλει για το πολυόροφο;Κάνω την διπλωματική μου πάνω στο χρονικό προγραμματισμό και θα με βοηθούσε πολύ.Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όποια κι αν είναι η απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.