Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρονικός προγραμματισμός - Λογισμικό.


mechwar

Recommended Posts

Να τονίσω ότι μπροστά στο primavera και τις δυνατότητές του το project είναι αστείο.

 

 

φανταζομαι για τετοια εργα το εχεις ερευνησει σε βαθος.

δεν εχω ασχοληθει πολυ με primavera,αλλωστε εχουν απειρες δυνατιτητες αυτα τα προγραμματα,αλλα το project μου αρεσε πιο πολυ και εχει δυνατοτητες που ειναι υπεραρκετες για εργα μεχρι μεσης κλιμακας.

 

το κακο ειναι οτι εξω αλλοι ζητανε Project και αλλοι primavera.μαλλον πρεπει να τα ξερεις και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να υπάρχει χρονικός προγραμματισμός έργου και να παρακολουθείται το έργο. Πιστεύω πως στην πράξη μετά από 5-10 έργα (οικοδομικά, υποδομής, κ.τ.λ.) θα αποκομίσεις πολλές σημαντικές πληροφορίες. Τώρα για τα προγράμματα για το Primavera δεν ξέρω αλλά έχω την εντύπωση πως για μικρά έργα το Project πρέπει να αρκεί.

Πρέπει όμως κάποτε να γίνει μια αρχή και να γίνεται και πληρωμή για αυτήν την δουλειά γιατί όσο εύκολη ακούγεται τόσο δύσκολη είναι.

Link to comment
Share on other sites

το primavera είναι too much για απλά οικοδομικά μικρά έργα.

 

ΚΑλό είναι όλοι οι μηχ/κοι να ασχοληθούμε λίγο με project. Αξίζει σαν αρχή.

 

8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδη ενδιαφερομαι και γω να καταπιαστω με το αντικειμενο του project management αλλα δεν ξερω αν αξιζει,μπορειτε να μου δωσετε ενα παραδειγμα με τι παραμετρους χρησιμοποιειτε σ ενα απλο οικοδομικο εργο?Τι ειδους δεδομενα καταχωρειτε στο αντιστοιχο προγραμμα (π.χ ms project)?Αν υπηρχε ισως καποιο αρχειακι σε μορφη ms project θα το εκτιμουσα πολυ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προς συμπλήρωμα των παραπάνω, αναφέρω τα λογισμικά ανοιχτού κώδικα που χρησιμοποιούνται για απλές εφαρμογές χρονικού προγραμματισμού έργων:

 

OpenProj http://openproj.org/openproj

Gant project http://ganttproject.biz/

 

(το τελευταίο αναφέρθηκε και παραπάνω από τον ikolaxis)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

παιδιά βοηθήστε!,θέλω να κάνω χρονικό προγραμματισμό έργου για οικοδομική άδεια,τα παραπάνω προγράμματα είναι φρεί,τα δέχονται πολεοδομία τα αποτελέσματα τους???????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

To project περιλαμβάνεται στο πακέτο του microsoft office και φυσικά δεν είναι δωρεάν.

Εναλλακτικά υπάρχει το projectLibre (http://www.projectlibre.org/) που ανοίγει και επεξεργάζεται mpp αρχεία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.