Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράταση 9μήνου για τις διαδικασίες έκδοσης οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Συνάδερφοι γίνεται να παραταθεί το -πλέον- όπως το αντιλαμβάνομαι "αδιαπραγμάτευτο" λόγω του ηλεκτρονικού συστήματος 9μηνο από την πρωτοκόλληση μέχρι την έκδοση της οικοδομικής άδειας;

 

Μου έτυχε περίπτωση κατά την οποία χρειάστηκε να καθυστερήσω λόγω ανωτέρας βίας (και άλλων παραλλήλων μελετών) την έκδοση και ο πελάτης έχει δεσμευτεί από ότι μου έχει πει στην τράπεζά του για το ποσό και τους όρους δανείου με τον αριθμό πρωτοκόλλου από πέρσι στα μέσα του Αυγούστου(που σημαίνει πως μέσα Μαΐου παρέρχεται η καταλυτική για την έκδοση της άδειας). Έχω πρωτοκολλήσει λοιπόν από πέρσι και επί του παρόντος βρίσκομαι στο στάδιο του ελέγχου των αρχιτεκτονικών με τα στατικά να θεωρώ σχεδόν σίγουρο πως δε θα με καθυστερήσουν καθόλου. Γίνεται να παραταθεί το διάστημα αυτό ώστε να καταφέρω να διατηρήσω τον αριθμό πρωτοκόλλου και αν ναι πως; Μίλησα ήδη με υπάλληλο της πολεοδομίας ο οποίος φαίνεται να υποστηρίζει πως το "σύστημα" δεν δίνει τέτοια δυνατότητα...Του εξήγησα την περίπτωση, αλλά δε φάνηκε να έχει κάτι αξιόλογο να μου αντιπροτείνει...

 

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Απ΄ ότι γνωρίζω δίνεται παράταση μόνο με υπογραφή νομάρχη και μόνο όταν οφείλεται σε καθυστέρηση των δημοσίων υπηρεσιών (π.χ. Αρχαιολογία, δασαρχείο, Πυροσβεστική, αρμόδιοι φορείς, επιτροπές, απεργίες κλπ.). Η παράταση είναι ανάλογη της καθυστέρησης.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Κάνεις αίτηση στην πολ/μία και ζητάς παράταση αφού αναφέρεις τους λόγους. Την παράταση την δίνει ο νομάρχης και είναι 2μηνη.

Link to comment
Share on other sites

μόνο όταν οφείλεται σε καθυστέρηση των δημοσίων υπηρεσιών (π.χ. Αρχαιολογία, δασαρχείο, Πυροσβεστική, αρμόδιοι φορείς, επιτροπές, απεργίες κλπ.). Η παράταση είναι ανάλογη της καθυστέρησης.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις δίνεται η παράταση δηλαδή; Στην προκειμένη περίπτωση το σίγουρο είναι πως οι αλλαγές της Μπιρμπίλη στις αλλαγές του Σουφλιά που ακυρώθηκαν εν μέρη κατόπιν της δημόσιας αναφοράς μετά τις εκλογές και έρχονται τώρα με το νομοσχέδιο να επαναφέρουν κάποια από τα προ-Σουφλιά (βλέπε 1,50μ για τα υπόγεια, αλήθεια επανήλθε αυτό ή είμαστε στο νομοσχέδιο πάλι στα 0,80μ.) δημιούργησαν κάποια σύγχυση, όπως και το νομοσχέδιο που είναι υπό ψήφιση...Τι θα μπορούσα να επικαλεστώ για να έχω σημαντικό έρεισμα πιστεύετε;

 

Μόλις διάβασα το σχέδιο νόμου...φαίνεται να ισχύει το εξής για τους υπόγειους χώρους: Στο άρθρο 9 λοιπόν: "3. Η περιπτ.β της παρ.1Β του Αρθ-7 του Ν-1577/85 επανέρχεται σε ισχύ όπως ίσχυσε πριν την τροποποίησή της με την περιπτ.α της παρ.2 του Αρθ-41 του Ν-3775/09"...δηλαδή όπως το αντιλαμβάνομαι επιστρέφουμε στα 1,50μ...εκτός και αν έκανα copy-paste λάθος κομμάτι γιατί το διάβασα και ζαλίστικα...

 

Δεν ξέρω τι να πω πια...Να κλάψω ή να φωνάξω; ΤΕΤΑΡΤΗ φορά το αλλάζουν...άντε ρε παιδιά μια ακόμα δεν είναι τίποτα!

 

Κάνω παράθεση το ΝΕΟ αρχείο στο οποίο έπεσα προ ολίγης ώρας ψάχνοντας να βρω το τελικό κείμενο που ψηφίστηκε σήμερα...

 

http://www.ypeka.gr/ypeka/LinkClick.aspx?fileticket=Ut9cJ73Maok%3d&tabid=37&language=el-GR

 

το ίδιο με πιο πάνω εξακολουθεί να ισχύει για την συγκεκριμένη ρύθμιση (των υπογείων χώρων), απλά το γράφει ξανά όπως ο ΓΟΚ '85...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ο χρόνος έκδοσης οικ. άδειας παρατείνεται αυτοδίκαια, χωρίς απόφαση νομάρχη, με μια απλή αίτηση του

ενδιαφερομένου όταν υπήρξε καθυστέρηση χωρίς δική του υπαιτιότητα.

 

Υπάρχει σχετική εγκύκλιος την οποία θα αναρτήσω (11 / 29.8.2008 _ με αρ.πρωτ.16291) του ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ.

(γενική Δ/νση πολεοδομίας / Δ/νση Ο.Κ.Κ. / τμήμα β τηλ.2106913407).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.