Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση για παραλιακό γήπεδο λόγω ζώνης παραλίας


Recommended Posts

  • 9 months later...
  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συναδελφοι υγεια και δυναμη

αρτιοτητα και παραλια

1. αιγιαλος και παραλια καθορισθηκαν πριν το 2001 (και δεν εχουν ανακαθορισθει)

α. ο αγιαλος ισχυει, αλλα δεν ειναι ιδιοκτησια, καθοτι κοινοχρηστος απο τη φυση του

β. η παραλια εχει αυτοδικαια ανακληθει (παρελευση τριετιας χωρις αποζημιωση), οποτε μπορει και να ειναι ιδιοκτησια. Σε περιπτωση μεταβιβασης το τμημα που ηταν καποτε παραλια μετραει στη αρτιοτητα και μεταβιβαζεται κανονικα. (ενδεχεται ομως με τον ανακαθορισμο της να χαθει η αρτιοτητα)

γ. σε περιπτωση εκδοσης οικοδομικης αδειας, υπαρχουν δυο επιλογες

- να μην ανακαθορισθει η παραλια και το κτισμα να τοποθετηθει εκατο μετρα απο την ακτη

- να γινει αποδοχη της παλιας παραλιας, συμφωνα με εγκυκλιο του ΥΠΕΚΑ (εσφαλμενη κατα την αποψη μου γιατι η παραλια δεν μπορει νομικα να εχει ΜΙΣΟΑΝΑΚΛΗΘΕΙ) και στην περιπτωση αυτη το τμημα εντος της παλιας παραλιας δεν μετραει στην αρτιοτητα κλπ.

 

2. αιγιαλος και παραλια καθορισθηκαν μετα το 2001

εδω τα πραγματα ειναι εντελως ξεκαθαρα

- η παραλια τελει επ αοριστον υπο απαλλοτριωση μεχρι την αποζημιωση της ( δεν υποκειται σε αυτοδικαιη ανακληση, αλλα μονο σε δικαστικη αρση της)

- εκλαμβανεται ως οδος ρυμοτομικου σχεδιου, οποτε και πριν την αποζημιωση δεν μετραει στην αρτιοτητα

- παρα ταυτα μεχρι την αποζημιωση εξακολουθει να ειναι ιδιοκτησια ( ο ιδιοκτητης μπορει να την φυτευσει μαρουλακια)

- αν ο ιδιοκτητης περιμενει γερη αποζημιωση, καλυτερα να ενημερωθει, οτι εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων, υποκειται σε αυτοαποζημιωση (κοινως δεν παιρνει τιποτα)

Συνάδελφοι νομίζω ότι όλα είναι πολύ ξεκάθαρα σε αυτά που γράφονται μέχρι τώρα.

Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μου πειτε την άποψή σας σχετικά με την περίπτωση που:

  1. ο αιγιαλός καθορίσθηκε μετά το 2001
  2. το αρχικό αγροτεμάχιο ηταν 8200τμ, η ζώνη παραλιας ρυμοτομεί 300τμ, απομένουν 7900τμ (αρτιότητα 8000μ², παρέκκλιση 4000μ²)
  3. έχω πρόσωπο 20μ σε αγροτική οδό
  4. το αγροτεμάχιο υφίσταται από το 1975
  • Η Λεμπέση λέει:

"Γηπέδο που "ρυμοτομείται" από τη ζώνη παραλίας μπορεί να χάσει την αρτιότητά

του. Χρόνος δημιουργίας του είναι η ημερομηνία δημοσίευσης σε ΦΕΚ της

απόφασης του Υπ. Οlκονομlκών, που επικυρώνει την έκθεση και το διάγραμμα του

αιγιαλού και παραλίας, χωρίς να απαιτείται άλλη διαδlκασια για την κήρυξη της

απαλλοτρίωσης. Εμπράγματα δικαιώματα lδιωτών, επί ακινήτων της παραλfας,

απαλλοτριώνονται λόγω δημόσιας ωφέλειας με τις δ/ξεις απαλλοτριώσεων λόγω

ρυμοτομίας (άρθ.7παρ. 2 Ν.2977/07, ΝΣΚ 567/02 και ΝΣΚ 374/03)."

 

  • Έχω έγγραφο της αρμόδιας πολεοδομίας που αναφέρει ότι σε περίπτωση που το αγροτεμάχιο είχε δημιουργηθεί προ της ημερομηνίας για την οποία ισχύει η παρέκκλιση των 4000μ², και αν αυτό παραμένει μετά την χάραξη του αιγιαλού και της παραλίας μεγαλύτερο από 4000μ², τότε εξακολουθεί να παραμένει άρτιο και οικοδομήσιμο.

 

Καταρχήν έχω την εντύπωση ότι η εγκύκλιος 5/2010 αναφέρεται στα προ του 2001, επομένως:

 

Συμφωνείτε με την κα Λεμπέση ή την πολεοδομία; Τι νομίζετε ότι ισχύει σχετικά με την αρτιότητα;

Ποιός είναι ο χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου; αν είναι πχ το 2005, τότε χρειάζομαι εμβαδό 8000μ² χωρίς παρέκκλιση και πρόσωπο 25μ;

Φαντάζομαι ότι ούτε πράξη εφαρμογής, ούτε τακτοποίηση μπορεί να γίνει και επομένως εάν εγώ δεν κάνω "γαργάρα" το ρυμοτομούμενο τμήμα, τότε ο πελάτης μου έχει ένα μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο, μπροστά στην θάλασσα, αξίας εκατομμυρίων... για να βάλει μαρούλια...

Επομένως θα πρέπει να φροντίσω έτσι ώστε η αρχική μου ιδιοκτησία να είναι η ίδια με την τελική, χωρίς να υπάρχει ρυμοτομούμενο τμήμα.

 

Εάν νομίζετε οτί κάνω κάπου λάθως θα χαρώ να με διορθώσετε.

Link to comment
Share on other sites

Συντάσσομαι με την άποψη της πολεοδομίας.

Συνάδελφε GRTOPO, σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά μηπως θα μπορούσες να την αιτιολογήσεις, καθώς έχω δει ότι είσαι πολύ ενημερωμένος και το θέμα με έχει προβληματίσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το συνάδελφο ότι η αρτιότητα της παρέκκλισης δεν χάνεται.

Αυτό που αναφέρει η κ. Λεμπέση ίσως να εννοεί ένα γήπεδο με επιφάνεια 4.000 τ.μ προυφιστάμενο της 31-12-2003 όπου μετά τον καθορισμό της παραλίας (έστω το 2005) το γήπεδο έχει επιφάνεια μικρότερη των 4.000 τ.μ άρα δεν μπορεί να είναι άρτιο ούτε στην παρέκκλιση, διότι το τμήμα της παραλίας (ρυμοτομικής απαλλοτρίωση) του αφαιρεί οριστικά την επιφάνεια αυτή (αν υποτεθεί ότι δεν θα εκδικαστεί ποτέ το μαχητό τεκμήριο της ωφέλειας από το δικαστήριο).

και κάνω μια προσπάθεια παρακάτω να  προσεγγίσω το συλλογισμό του εγγράφου

ΑΡΘΡΟ1/2/β παρ. γ ΦΕΚ 270/Δ/31-5-85

γ) 'Αρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα που απομειούνται συνεπεία απαλλοτριώσεων ή διανοίξεων διεθνών, εθνικών ή επαρχιακών οδών, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα εφόσον μετά την απομείωση αυτή έχουν όρια αρτιότητας και τις λοιπές προϋποθέσεις των γηπέδων των προηγουμένων περιπτώσεων α και β. 

 

Εγκ-34844/5574/104/86 .

3. Για να είναι κατά παρέκκλιση άρτια τα γήπεδα που προέρχονται από τεμαχισμό λόγω διανοίξεως Διεθνών, Εθνικών ή Επαρχιακών οδών (σημειώνουμε όχι Κοινοτικών) ή λόγω απαλλοτριώσεων (Παρ.2γ) θα πρέπει να συντρέχουν αθροιστικά οι εξής προϋποθέσεις. 

α) το αρχικό γήπεδο να ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο (κατά κανόνα ή παρέκκλιση) μέχρι τη διάνοιξη της οδού ή την απαλλοτρίωση. 
β) τα νέα γήπεδα που θα προκύψουν λόγω αποζημειώσεως ή τεμαχισμού του αρχικού, να έχουν και τη θέση (πχ. εντός ζώνης ή επί οδού) και το μέγεθος (ή και τις ελάχιστες διαστάσεις προσώπου βάθους αν είναι επί οδού που απαιτεί η αντίστοιχη περίπτωση κατά παρέκκλιση αρτιότητας (Παρ. 2α ή 2β εδάφια αα, ββ, γγ, δδ) η οποία καθορίζεται ανάλογα με τη θέση τους σε συνδυασμό με το χρόνο δημιουργίας του αρχικού γηπέδου. Σημειώνουμε ότι ο χρόνος της απαλλοτριώσεως ή της διανοίξεως της οδού δεν ενδιαφέρει (τουλάχιστον ως προς την υπαγωγή των νέων γηπέδων σε κάποια από τις προαναφερθείσες περιπτώσεις κατά παρέκκλιση αρτιότητας) αφού αυτή μπορεί να γίνει και μελλοντικά - ενδιαφέρει μόνο για την εξακρίβωση του ότι μέχρι τότε το αρχικό γήπεδο ήταν άρτιο. 
 
Εγγρ-77643/15203/7-11-85.     [ΔΟΜΗΣΗ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ]

              Υπαγωγή γηπέδου στην κατά παρέκκλιση

                αρτιότητα συνεπεία απαλλοτρίωσης.

 

              Απαντώντας στο Έγγραφο σας, σας πληροφορούμε ότι κατά

την εφαρμογή της παρ.2γ του Αρθ-1 του ΠΔ/24-5-85 δεν αποτελεί

κρίσιμο στοιχείο ο χρόνος της απαλλοτρίωσης: αρκεί πριν την

απαλλοτρίωση το γήπεδο να ήταν άρτιο και μετά από αυτή να έχει τα

όρια αρτιότητας της αντίστοιχης κατηγορίας της παρ.2β ανάλογα με

το χρόνο δημιουργίας του αρχικού γηπέδου.

 

έχεις ένα γήπεδο το οποίο απομειώνεται συνέπεια ρυμοτομικής πλέον (μετά το 2001) απαλλοτρίωσης λόγω παραλίας.
Το γήπεδο για να είναι σήμερα άρτιο θα πρέπει να ήταν πριν τον καθορισμό άρτιο είτε στην παρέκκλιση είτε στον κανόνα. Το δικό σου ήταν 8.200 άρτιο στον κανόνα. 
Σήμερα μετά τον καθορισμό της οριογραμμής παραλίας (προσδιορίζεται από την επιτροπή του άρθρου 3 του ν. 2971/01 και μετά την δημοσίευση σε ΦΕΚ της κυρωτικής απόφασης δεν απαιτείται άλλη πράξη αναγκαστικής απαλλοτρίωσης. Για την παραλία εφαρμόζονται οι διατάξεις απαλλοτριώσεων λόγω ρυμοτομίας) το γήπεδο χάνει επιφάνεια 300 τ.μ και γίνεται 7.900 με την παρέκκλιση να είναι τα 4.000 τ.μ.
 
βεβαίως τα παραπάνω έγγραφα αναφέρονται στις περιπτώσεις γηπέδων κατά παρέκκλιση με πρόσωπο σε οδό ή στη ζώνη των 500 μ. αλλά θεωρώ ότι κατ' αναλογία μπορούν να εφαρμοστούν και στη δική σου περίπτωση.
Ας δούμε ένα παράδειγμα.
Ένα γήπεδο να προϋπάρχει του 1978 με αρχική επιφάνεια 4.000 τ.μ και με απαλλοτρίωση να γίνει διάνοιξη οδού και το νέο γήπεδο να είναι πλέον 2000 τ.μ (με το αντίστοιχο πρόσωπο και βάθος της παρέκκλισης). Ήταν δηλαδή άρτιο στον κανόνα, αλλά επειδή προϋπήρχε της ημερομηνίας παρέκκλισης, σήμερα είναι άρτιο κατά παρέκκλιση.
Το έγγραφο της πολεοδομίας είναι πολύ πιθανόν να χρησιμοποιεί ως συλλογιστική βάση τα παραπάνω έγγραφα και επειδή το γήπεδο προϋφίσταται της ημεροχρονολογίας μέσω της οποίας καθορίζεται η παρέκκλιση των 4.000 τ.μ (προ 2003) το γήπεδο θεωρείται και σήμερα κατά παρέκκλιση άρτιο.
Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Είμαι σε φάση έκδοσης οικοδομικής αδείας , έχω το κατα κανόνα εμβαδόν >2000,00 μ2 . Μοναδικό πρόσωπο έχω στη ζώνη παραλίας την οποία και έχω παραχωρήσει σε κοινή χρήση συμβολαιογραφικά.

 

Συνάδελφε έχω αντίστοιχη περίπτωση και ο συμβολαιογράφος μου δεν βρίσκει τον τρόπο με τον οποίο θα θέσουμε το τμήμα του οικοπέδου μας σε κοινή χρήση. Εσύ έκανες μονομερή πράξη παραχώρησης ή κάτι διαφορετικό? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
ΕΧΩ οικοπεδο σε παραθαλασσιο οικισμο(εντος του συνεκτικου).καποια στιγμη το 1988 καθοριστηκαν τα ορια του αιγιαλου και το 1987 τα ορια του οικισμου.πριν το 1968 ειχε εκδοθει Ο.Α. στο οικοπεδο και επειδη ειχαν γινει καποιες αυθαιρεσιες προχωρησα στην τακτοποιηση τους με τον Ν4178/2013.Η αρτιοτητα του οικισμου (στο συνεκτικο) καθορισθηκε στα 500 τ.μ. και με την διελευση του αιγιαλου το οικπεδο μενει καθαρο 358 τ.μ..πηγα στην πολεοδομια νε εκδοσω Ο.Α.  για το κτισμα (Ανακαινιση και νεα διαρυθμιση υφισταμενης ισογειας κατοικιας) και η πολεοδομια μου απαντησε οτι το οικοπεδο δεν εχει το ελαχιστο εμβαδο αρτιοτητας δηλ ειναι μη αρτιο και μη οικοδομησιμο.Για οποιον εχει απαντηση παρακαλω να μου απαντησει στο E-MAIL  [email protected]

Tο οικοπεδο εχει προσβαση σε δρομο του οικισμου και οσον αναφορα τη γραμμη δομησης (15 μ. απο τη γραμμη αιγιαλου) δεν εχι προβλημα.

Edited by geopyrob
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Αφού το οικόπεδο προυφίσταται της ημερομηνίας ισχύος του ΠΔ/24-4-85 (ΦΕΚ 181/Δ) και δεν έχει γίνει κάποια κατάτμηση, το οικόπεδο είναι άρτιο κατά παρέκκλιση. Για την οικοδομησιμότητα του πρέπει να δεις αρχικά που ορίζεται η γραμμή δόμησης. Ο γενικός κανόνας είναι 15 μ από την καθορισμένη γραμμή αιγιαλού, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά από ειδικές αποφάσεις κατά τα σχετικά του άρθρου 6 του παραπάνω ΠΔ.

Επίσης δεν μας έχεις αναφέρει η γραμμή παραλίας πως επιδρά στο εξεταζόμενο οικόπεδο και επιπλέον αν έχεις πρόσβαση σε δρόμο.

Αν θέλεις ανέβασε ένα τοπογραφικό για καλύτερη εποπτεία. Για να το ανεβάσεις πατάς το κουμπί κάτω δεξιά απάντηση και μετά το διπλανό "χρήση πλήρους επεξεργαστή κειμένου". Στη συνέχεια επιλέγεις το αρχείο σου και το επισυνάπτεις.

Link to comment
Share on other sites

φιλε παυλο 33 ευχαριστω κατα αρχας για την απαντηση.Οσο αναφορα το δρομο ,εχω προσβαση σε δρομο του οικισμου και η γραμμη δομησης δεν δημιουργει προβλημα.Η πολεοδομια μου λεει οτι το οικοπεδο ηταν στις 24-4-85 700 Τ.Μ. ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ (μετα τη διελευση του αιγιαλου και της ζωνης παραλιας) ειναι 358 τ.μ. οποτε δεν εχει το εμβαδο που ειχε στις 3-5-85.ΣΗΜ. Το εμβαδο με την ζωνη παραλιας ειναι 634 τ.μ. ενω δεν εχει συντελεσθει η απαλλοτριωση για αυτην.

Edited by geopyrob
Link to comment
Share on other sites

ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΛΕΟΝΑΡΔΟΥ.dwg

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Αφού το οικόπεδο προυφίσταται της ημερομηνίας ισχύος του ΠΔ/24-4-85 (ΦΕΚ 181/Δ) και δεν έχει γίνει κάποια κατάτμηση, το οικόπεδο είναι άρτιο κατά παρέκκλιση. Για την οικοδομησιμότητα του πρέπει να δεις αρχικά που ορίζεται η γραμμή δόμησης. Ο γενικός κανόνας είναι 15 μ από την καθορισμένη γραμμή αιγιαλού, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά από ειδικές αποφάσεις κατά τα σχετικά του άρθρου 6 του παραπάνω ΠΔ.

Επίσης δεν μας έχεις αναφέρει η γραμμή παραλίας πως επιδρά στο εξεταζόμενο οικόπεδο και επιπλέον αν έχεις πρόσβαση σε δρόμο.

Αν θέλεις ανέβασε ένα τοπογραφικό για καλύτερη εποπτεία. Για να το ανεβάσεις πατάς το κουμπί κάτω δεξιά απάντηση και μετά το διπλανό "χρήση πλήρους επεξεργαστή κειμένου". Στη συνέχεια επιλέγεις το αρχείο σου και το επισυνάπτεις.

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.