Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σφάλμα μετρήσεων κατά την εισαγωγή στο autocad


Recommended Posts

Ενώ μετράω στο πεδίο με το όργανο και την μετροταινία τα σημεία μου για την μεταξύ τους απόσταση και επαλήθευονται και στις δύο περιπτώσεις, όταν ειξάγω το αρχείο μου σε μορφή dxf και ενώ έχω τσεκάρει οτι η συντεταγμένες κατα την μετατροπή δεν αλλάζουν, όταν μετράω με την εντολή dimension του autocad μου βγάζει μεγάλο σφάλμα 0,50μ, 0,60μ,+, σε σχέση με το όργανο και την κορδέλα στο πεδίο. φταίει το πρόγραμμα; θέλει καποια ρύθμισει; εχει τύχη σε κανέναν;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το τσέκαρα χωρίς υψόμετρα αλλα τίποτα το ίδιο η διάσταση δεν αλλάζει...

και απο το txt se dxf

και από τις ιδιότητες.

Link to comment
Share on other sites

δες μηπως έχεις βάλει σαν μονάδα μέτρησης feet ή μήπως παρ΄ελπίδα έχεις ανοίξει κανά πρότυπο με κανα datum περίεργο και σου κάνει μετατροπή.(αν και τέτοιες διαφορές είναι πολύ μεγάλες.) τέλος δες μήπως κάνει στρογγυλοποίηση ή αποκοπή των δεκαδικών.

 

 

 

και καλύτερα για την μείωση της εντροπίας του forum να μεταφερθεί στο section του software το θέμα

Link to comment
Share on other sites

στην εντολή dimension του σχεδιαστικού προγράμματος (πχ ΑutoCAD) υπάρχει η δυνατότητα scale factor που οφείλει να είναι 1.

αν ο συνάδελφος έχει ορίσει κάποιο άλλο αριθμό είναι πολύ λογικό να του βγάζει το συγκεκριμένο αποτέλεσμα.

Θεωρώ πως το αντίστοιχο scale factor του γσ σου αν το πείραξες ήξερες τι έκανες

Link to comment
Share on other sites

Doom σ'ευχεριστω για την απάντηση αλλά και αυτό 1 είναι, επίσης τα τεραγωνικά του οικοπέδου σε σχέση με το όργανο και το autocad ταυτίζονται, δεν ξέρω τι να πώ τι στο καλό να φταίει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.