Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδιασμός σε CAD/CAM για προγραμματισμό CNC μηχανών


mikenuke

Recommended Posts

παμε απο την αρχη!

 

Υπαρχει κανεις που να ασχολειται με σχεδιασμο σε Cad/Cam για προγραμματισμο CNC μηχανων?

 

Δουλεύεις σε κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα ? τί θες να ρωτήσεις σχετικά ?

 

Δουλευω χρονια σε ενα 2D ισπανικο που ειχα με την αγορα ενος μηχανηματος, το Procam 2003 και προσφατα αγορασα το ΝΧ3.

 

θελω να δω αν υπαρχουν και αλλοι που ασχολουνται και να ανοιξουμε καμια συζητηση.

 

βεβαια η κοινοτητα ειναι μικρη ακομη αλλα ας υπαρχει εδω μια αναφορα για να βρεθουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια χαρά,

Παλια δούλευα το Pro/Engineer Manufacutring, σε 3-5axis φρεζες και 2axis τορνους και WEDM. Στην ουσια έκανα μαθήματα εκπαίδευσης για τα παραπάνω.

Δεν είναι το καλύτερο, καθώς υπάρχουν πιο εξειδικευμενα πακετα για CAM αλλά έχει φοβερά πλεονεκτηματα μιας και συνδεετε πληρως με το σχεδιαστικό κομμάτι του Pro/Engineer. Α! επίσης μπορεισ να το κανεις οσο custom θελεις.

και να φτιάξεις ότι custom θελεις, αλλά με κάμποσο κόπο παραπάνω.

 

MikeNuke? αγόρασες Unigraphics NX3? τι λέει σαν CAD/CAM???

 

αυτά..........

R0cked0ut

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία και τα greeklish απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, iovo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

παιδια εχω εναν πελατη που ψάχνει εναν designer βιομηχανικου σχεδιου.

προκειται για συστηματα ασφαλειας μικρης κλιμακας-μεγεθος σπιρτοκουτου- σχεδιασμος - εφαρμογή - κατασκευή.

εχετε καποια ιδεα γιατι εγω πραγματικα σαν αρχιτ δεν ξερω τιποτα πανω στο θεμα....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
παιδια εχω εναν πελατη που ψάχνει εναν designer βιομηχανικου σχεδιου.

προκειται για συστηματα ασφαλειας μικρης κλιμακας-μεγεθος σπιρτοκουτου- σχεδιασμος - εφαρμογή - κατασκευή.

εχετε καποια ιδεα γιατι εγω πραγματικα σαν αρχιτ δεν ξερω τιποτα πανω στο θεμα....

 

Βλέπε συνδέσμους και φωτογραφίες στο:

http://www.facebook.com/group.php?gid=105997604274

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ειμαι τελοιοφητος του τμηματος μηχανικων βιομηχανικου σχεδιασμου και ασχολουμε με σχεδιασμο 3d modeling και μηχανες cnc(τορνος,φρεζα,στραντζα)με ενα αξιολογο πορτοφολιο θα ηθελα να συζητησουμε την προταση σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι προγραμματιστής cnc μηχανών εδώ και 4 χρόνια Punching και στράντζα, με εξειδίκευση στις λαμαρίνες. να είμαι ειλικρινής κανένα από τα ποστ δεν κατάλαβα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

χαιρετώ σας..απλά βρέθηκα στο site όντας στη δουλειά,περιμένοντας 10 ώρες το cnc για φινίρισμα ενός μαρμάρινου τζακιού και είπα να εγγράφω k να συστηθώ σε ελπίδα πιθανής μελλοντικής επαφής σχετικά..

βασικά είμαι απόφοιτος τει μιχ.έργων υποδομής.Από χόμπι και αυτοδίδακτα ασχολήθηκα με την ηλ.σχεδίαση(autocad 2D..και σιγά σιγά 3D)..πράγμα το οποιο με βοηθησε τελικά να βρω δουλειά!

Εδώ και 2 χρονια ασχολούμαι με τη σχεδίαση-προγραμματισμό-k χειρισμό ενός cnc μαρμάρου..κι έτσι ήρθα σε επαφή με το μαγικό και πολλά υποσχόμενο κόσμο των εργαλειομηχανών μέσω pc χειριζομένων..η αγνοια μου όμως ακόμη είναι μεγάλη..

Θα χαρώ να συζητήσω για ενδιαφέροντα,projects,προοπτικές,προτάσεις,..σχετί κα...

:)άντε k καλή τύχη μάγκες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το κεφάλαιο cnc μηχανών είναι πολύ μεγάλο.

Απο χειρισμό μηχανών, απο σχεδιασμών εξαρτημάτων cad cam, φασεολογίων, επιλογές εργαλείων,

και κατασκευή κώδικα, για το τελικό αποτέλεσμα που προκύπτει απο την εμπειρία (ορεξη) με αυτό που δουλεύεις.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται εδώ τα λέμε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.