Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δωρεάν υπολογισμός αμοιβής μηχανικών και δημιουργία xml


Gousgounis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 700
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για υπολογισμό είναι πολύ καλό.

Αλλά για πολεοδομία μάλλον πρέπει να φαίνονται και οι πράξεις υπολογισμού των αμοιβών.

Μπράβο για την προσπάθειά σου.

 

υ.γ. Πάντως πραγματικά, τι παραπάνω έχει το πρόγραμμα του ΤΕΕ και πήραν τόσες χιλιάδες ΕΥΡΩ για να το δημιουργήσουν???

Link to comment
Share on other sites

Στην καρτέλα "Αμοιβές Μελετών Αναλυτικά" αναγράφονται οι κατά μελέτη προϋπολογισμοί, οι συντελεστές κ,μ & β και οι αντίστοιχες προσαυξήσεις.

 

Όντως πρέπει να προστεθεί ο τύπος υπολογισμού του β και Σ, όμως σκεφτόμουν να τα βάλω μόνο στην προεπισκόπιση εκτύπωσης (toDo) αφού έχουν μόνο αισθητικό ρόλο.

Ευχαριστώ για την επισήμανση.

Edit: Πλέον υπάρχει αναλυτικός υπολογισμός αμοιβών

 

Επίσης σκέφτομαι να προσθέσω ένα επιπλέον ποσοστό έκπτωσης στο καθαρό κέρδος, που δυστυχώς πρακτικά εφαρμόζεται από την πλειοψηφία των συναδέλφων.

 

 

Όσο για το ΤΕΕ, δεν έχω λόγια...

Εκτός από την απερίγραπτη νωθρότητα σαν συνδικαλιστικό όργανο, λειτουργεί και στα πρότυπα του Ελληνικού κράτους στην αποτελεσματική διαχείριση χρημάτων!

Edited by Gousgounis
  • Like 3
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ευγε!

 

...πραγματικά, τι παραπάνω έχει το πρόγραμμα του ΤΕΕ και πήραν τόσες χιλιάδες ΕΥΡΩ για να το δημιουργήσουν???...

 

αλλη μια αποδειξη του γιατι χρεωκοπησαμε

Link to comment
Share on other sites

Κατι αντιστοιχο αναλυτικο για υπολογισμο αμοιβης τοπογραφικων με ολα τα αρθρα υπαρχει?νομιζω ενα αρχειο xls θα αρκουσε.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!

 

Κάνε ένα κόπο να ανοίξεις τον κώδικα. Είμαι σίγουρος ότι μπορούμε κάποιοι να συνεισφέρουμε και να το κάνουμε το απόλυτο εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μας πεις και το όνομα του λογισμικού αλλά και της εταιρίας, για να ξέρουμε και εμείς δηλαδή..

 

Δεν το ανέφερα και ούτε σκοπεύω, επειδή πιστεύω ότι το forum αυτό σκοπό έχει να δίνει λύσεις σε προβλήματα και να παρέχει βοήθεια σε συναδέρφους, όχι να ανοίγει μέτωπα για αντιπαραθέσεις.

 

Κατι αντιστοιχο αναλυτικο για υπολογισμο αμοιβης τοπογραφικων με ολα τα αρθρα υπαρχει?νομιζω ενα αρχειο xls θα αρκουσε.

 

Αν μου το στείλεις σε Excel, θα γράψω τον κώδικα και να το περάσω στη σελίδα. Γενικά το μόνο που χρειάζεται για να γίνει κάτι παρόμοιο, είναι το τυπολόγιο και μια φόρμα εισαγωγής (δηλ η μορφή εισαγωγής δεδομένων ανάλογα με τις ανάγκες του χρήστη).

 

Μπράβο!

 

Κάνε ένα κόπο να ανοίξεις τον κώδικα. Είμαι σίγουρος ότι μπορούμε κάποιοι να συνεισφέρουμε και να το κάνουμε το απόλυτο εργαλείο.

 

Μη νομίζετε πως είναι κάτι το εξωπραγματικό ο υπολογισμός αμοιβής. Απλά κάποιοι θέλουν να το πιστεύουμε για να πουλάνε προγράμματα.

Το τυπολόγιο βρίσκεται στο ΠΔ 696/1974 και όποιος θέλει μπορεί να το υλοποιήσει απο excel μέχρι C++. Εγώ προτίμησα την php γιατί σε αντίθεση με την javascript δε μπορεί ο οποιοσδήποτε "ηλεκτρονικά αγράμματος" να κάνει copy paste τον κώδικα, να αλλάξει ένα όνομα και μια εικόνα και να παινευέται για τις ικανότητές του στον προγραμματισμό!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.