Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δωρεάν υπολογισμός αμοιβής μηχανικών και δημιουργία xml


Gousgounis

Recommended Posts

Συνάδελφε συγχαρητήρια!!!

Πολύ καλή δουλειά.

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί από κάποιον άλλο συνάδελφο αλλά στα συνολικό κόστος άδειας θα μπορούσε να υπάρχει κάποιο κουμπί ώστε να γίνεται και πιο λεμπτομερής ανάλυση, π.χ. στατικά τόσο μελέτη, τόσο επίβλεψη, αρχιτεκτονικά τόσο μελέτη, τόσο επίβλέψη κτλ, και φυσικά με το ίδιο κουμπί να παρουσιάζονται όπως τα έχεις τώρα.

 

Επίσης ναρωτήσω και κάτι. Όταν προσθέτω μηχανικό έχει μια επιλογή για αποθήκευση σε cookie. Αυτό τι κάνει και πως δουλεύει. Έχω opera browser και ίσως γι αυτό να μην μπορώ να καταλάβω τη χρησιμότητά του. Πάντως δεν αποθηκεύει τα στοιχεία μου.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 705
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγχαρητήρια και πάλι,

Έχω δύο παρατηρήσεις έχω :

α) δεν ενσωματώνει το άθροισμα των στατικών υπάρχωντος στις συνολικές αμοιβές.

β) Στα στατικά όταν επιλέγουμε στατικά και δυναμικά δεν πρέπει ο συντελεστής να βγαίνει 1,80

Link to comment
Share on other sites

Charlie τα cookies είναι ένας τρόπος να αποθηκεύουν οι ιστοσελίδες τοπικά δεδομένα και χρησιμοποιείται για να μη χρειάζεται να εισάγεις κάθε φορά τα στοιχεία μηχανικού. Συπληρώνεις μια φορά και πατάς το κουμπί. Εαν αλλάξεις υπολογιστή ή browser θα πρέπει επαναλάβεις τη διαδικασία. Κανονικά είναι cross-browser λειτουργία όμως θα το τσεκάρω ξανά σε opera.

Edit: Εντοπίστηκε και διορθώθηκε. Δεν έγινε αντιληπτό γιατί οι άλλοι browsers το διόρθωναν αυτόματα!

 

Η λεπτομερής ανάλυση αμοιβών φαίνεται στην καρτέλα "αμοιβές ανα μηχανικό" και εμφανίζεται μόνο εάν έχεις επιλέξει παραπάνω από έναν. Στο συνολικό κόστος ένας επιπλέον πίνακας θα δημιουργούσε πρόβλημα στην εκτύπωση.

 

georgecv

α. Στις δοκιμές δεν παρατήρησα κάποιο σφάλμα, οπότε μάλλον δεν είναι γενικό bug. Στείλε μου το tinyURL να δω συγκεκριμένα σε ποια περίπτωση μελέτης το κάνει.

β. Διάβασε το 7ο κεφάλαιο της εγκ. 8/1990. 0,60Α + 0,80Α = 1,40Α

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το ΚΕΝΑΚ

με την μελετη ολα καλα

 

αλλα με την επιβλεψη το λογικο ειναι να βαζουμε την επιβλεψη της θερμομονωσης

μηπως ομως θα επρεπε να μην γινεται αυτοματα

αλλα να το επιλεγεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω να βγει η διευκρινιστική εγκύκλιος πριν γίνουν αλλαγές.

 

Εν τω μεταξύ, οποιος θέλει μπορεί να βγάλει 2 ξεχωριστά xml, ένα για τη μελέτη και ένα για την Επίβλεψη (χωρίς ΚΕνΑΚ και χωρίς επίβλεψη θερμομόνωσης). Απο τη στιγμή που ισχύουν ελάχιστες αμοιβές και για μελέτη και για επίβλεψη ξεχωριστά και δέχεται φάκελο χωρίς επίβλεψη του Ελέγχου Θερμομονωτικής Επάρκειας η οικία πολεοδομία, δεν αλλάζει κάτι.

 

Σχετικά με το θέμα είχα κάνει κουβέντα με συνάδερφο από Θεσσαλονίκη που εμπλέκεται στις ομάδες εργασίας του ΤΕΕ και τα ενδεχόμενα που ανέφερε ως πιθανότερα είναι τα εξής:

1. Θα ισχύσει ως έχει η επίβλεψη της θερμομόνωσης

2. Δε θα υπάρχει καθόλου επίβλεψη όμως θα αυξηθεί η μελέτη υπολογίζοντας επιπλέον μελέτη Κλιματισμού.

 

Παραπάνω λεπτομέρειες δε γνωρίζω.

Τα ερωτήματα έχουν τεθεί στο επιμελητήριο από πέρυσι. Μάλλον ακόμη βρίσκονται σε χριστουγεννιάτικες διακοπές!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Gosgouni μου βγάζει πρόβλημα:

 

- Parsing Error: Δεν αναμενόταν το στοιχείο "telephone".

 

Δόκίμασα και χωρίς τηλέφωνο στο μηχανικό ή στον ιδιοκτήτη (έκανα διάφορους συνδιασμούς) αλλά κανένα αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,και μπραβο και απο εμενα για την πολυτιη προσφορα σου :)

να κανω μια ερωτηση ..

για την προσθηκη στεγης σε υπαρχον κτιριο ( δεν υπηρχε στην αρχικη αδεια, θα κανω αναθεωρηση η ενημερωση) ... πως το υπολογιζω στο προγραμμα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ponireas στείλε μου με pm το tinyURL για να εντοπίσω και να διορθώσω το σφάλμα.

 

zwhtsap εντοπίζεις τη Στέγη στην κατηγορία επιφανειών "Διάφορα" (αριστερή στήλη) και για εμβαδό δίνεις την οριζόντια προβολή της επιφάνειας της στέγης. Στη μεσαία στήλη ορίζεις ως Έργο: "Προσθήκη" και δεξιά από μελέτες επαρκούν Αρχιτεκτονικά και στατικά.

Για μεγάλες επιφάνειες συνήθως συμφέρει η στέγη να υπολογιστεί με αναλυτικό όμως δεν υποστηρίζεται ακόμη από τη συγκεκριμένη εφαρμογή.

 

rabas το Gousgounis είναι χιουμοριστικό ψευδώνυμο, δε ταιριάζει με το "κύριε". Η κουμπάρα μου το έβγαλε :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Changelog 1/4/2011

Changed! Η εφαρμογή σταμάτησε να διατίθεται δωρεάν. Πρωταπριλιά!

Fixed! Σφάλμα στη κωδικοποίηση ειδικών χαρακτήρων στο xml, που προκαλούσε (- Parsing Error: Δεν αναμενόταν το στοιχείο "telephone".) κατά την υποβολή στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.