Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δωρεάν υπολογισμός αμοιβής μηχανικών και δημιουργία xml


Gousgounis

Recommended Posts

συγχαριτήρια για την ευκολία που παρεχετε μέσα από το δωρεάν πρόγραμμα. Μια ερώτηση σχετικά με το κη. Στην πολεοδομία παλλήνης που ρώτησα μου είπαννα υπολογίσω το κη με ποσοστό 60% ως προς δημο και 40% ως προς εφορία. Μπερδευτηκα γιατί βλέπω παντου οτι το κη το υπολογίζουμε χρησιμοποιώντας το 75% .

 

Θα είμαι σωστος αν στον τύπο που αναφερεται όπου 75% βάλω 60%, ή έχω παρανοησει κάτι?

 

<<Στο Δήμο καταθέτεις: 75% 2% Προϋπ (ΚΗ σε δήμο) + 0,5% Προϋπ = 2% Προϋπ

Στη ΔΟΥ καταθέτεις: 2% Προϋπ - 75% 2% Προϋπ (που κατατέθηκε στο Δήμο) = 0,5% Προϋπ>>

Edited by gtho
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 705
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως σου είπαν 40% προς Δήμο;

 

Οι τιμές που συμπληρώνουμε στο πεδίο αυτό σύμφωνα με τον Ν947/79 είναι είτε 40% είτε 75%

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την εξαιρετική σου δουλειά. για άδεια δόμησης για νομιμοποίηση με τον 4014 όπου απαιτούνται από μελέτες τοπογραφικό, αποτύπωση αρχιτεκτονικών και αποτύπωση στατικών στην καρτέλα έργο επέλεξα αποτύπωση, στην καρτέλα επιφάνεια επιλέγω κατοικίες- οικοδομές ή αλλαγή χρήσης-αποτύπωση?ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εαν επιλέξεις ως έργο "Αποτύπωση" τότε δίνεις κανονικά τις επιφάνειες που αποτυπώνεις, στην κατηγορία που βρίσκονται (συνήθως κατοικίες)

 

Η "Αλλαγή χρήσης - αποτύπωση" χρησιμοποιείται για αλλαγή χρήσης και για προσθήκη με έλεγχο στατικών υπάρχοντος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Gousgounis

εχω ενα προβληματακι

 

για κατεδαφιση τα κανω ολα οπως πρεπει περι υπολογισμου και στοιχειων ιδιοκτητη, μηχανικου, εργου αλλα μου πεταει αυτο post-16757-0-61823000-1340707387_thumb.jpg

 

που ειναι το λαθος ?

 

να σου στειλω σε pm το xml?

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

Στείλ'το μήπως μπορέσω και εντοπίσω το λάθος.

Επειδή η κατεδάφιση δε συμπεριλαμβάνεται στις "συνήθεις" άδειες και επειδή πρόκειται για μία μόνο εργασία, δηλ δε καθυστερεί η χειροκίνητη καταχώρηση στο σύστημα του ΤΕΕ, αμφιβάλλω έαν έχει ξαναδοκιμαστεί το xml...

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι διαφορετική η μορφή του xml φίλε Gousgouni. Γι αυτό και το parsing error. Περνάει μία μία τις τιμές διαβάζοντας το xml και φτάνοντας στο tag με το τηλέφωνο περιμένει άλλο tag. Θέλει αντιπαραβολή με αυτό που δημιουργεί το σύστημα αμοιβών αν γίνει χειροκίνητα η εισαγωγή. Πάντως είναι μεμονωμένη περίπτωση.

Το xml είναι ανοιχτό πρότυπο, τα manual του ΤΕΕ ως προς τη μορφή των αρχείων δεν είναι μάλλον! :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση και από εμένα (τα μπράβο τα έχω ξαναπεί αλλά τα ξαναλέω και εδώ!!!).

Σε περίπτωση προσθήκης - αντικατάστασης στέγης που πάω με προϋπολογισμό στο 100% πώς μπορώ να μην έχω την προσαύξηση του 80% για τον αντισεισμικό?

Αν απλά αλλάξω τη συμφωνηθείσα με αναγωγή όλα καλά αλλά έχω ένα μικρό επιπλέον ποσό για τις κρατήσεις.

Ευχαριστώ

(Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί ήδη αλλά δεν το βρήκα).

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη προσαύξηση δεν είναι επιλέξιμη, όπως επίσης στην αντικατάσταση στέγης αυτόματα επιλέγεται και η προσαύξηση της προσθήκης.

Αν επιμένεις οπωσδήποτε να μειώσεις το ποσό, βάλε αρνητικό αναλυτικό στα στατικά, όμως αμφιβάλλω ότι θα γίνει δεκτό απο το ΤΕΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.