Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δωρεάν υπολογισμός αμοιβής μηχανικών και δημιουργία xml


Gousgounis

Recommended Posts

Χαιρετώ τους φιλους συναδέλφους και ιδιαιτερως τον Γκουσκούνη που εβαλε το χρονο και τις γνωσεις του και προσεφερε το meleth σε εμας.

Προσπαθω λοιπον κι εγω να το χρησιμοποιησω και να τσεκαρω τα αποτελεσματα αυτου με το online συστημα αμοιβων του ΤΕΕ. Μηπως μπορει καποιος να με ξεμπλοκαρει στα παρακάτω?

 

1η ερωτηση:

Οι αμοιβες του περιβαλλοντος χωρου δεν συμφωνουν

Στους αναλυτικους υπολογισμους γραφει το ΤΕΕ τα παρακατω ενω το meleth τα επομενα:

 

3. ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΑ ΧΩΡΟΥ - ΜΕΛΕΤΗ

3.1 ΜΕΛΕΤΗ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΑ ΧΩΡΟΥ, ΠΛΗΡΗΣ ΜΕΛΕΤΗ 100%, Προϋπολογισμός (Σ): 15.870,76 €

Κατηγορία: V, κ=2,9, μ=63, λ = 0,23368 2012 Α' ΤΡΙΜΗΝΟ, λ' = 0,23368 2012 Α' ΤΡΙΜΗΝΟ, β=18,34, Αριθμός Εφαρμογών: 1

Α = β/100 x Σ x λ/λ' = 2.910,70 € (Αρθρο 82 παρ. 1 και 4, άρθρο 83 παρ. 1 και 15 και άρθρο 2 του Π.Δ. 696/74, όπως τροποποιήθηκαν και

ισχύουν αντίστοιχα με τα άρθρα 41, 42 και 1 του Π.Δ. 515/89, άρθρο 1 παρ. 9 της Υ.Α. 81304/6083/6-12-1989. )

Α = (Α) x (Συντ. Εργασίας) x (Ποσοστό Σταδίου) = (2.910,70 €) x (1) x (100%) = 2.910,70 €

Συνολική Νόμιμη Αμοιβή Εργασίας 3: 2.910,70 €

 

Περιβάλλον Χώρος (κατηγορία: V, προϋπολογισμός: 21.195,75 €)
Μελέτη: κ=2.9 ,μ=63 ,β1=2.9+63/ (21.195,75/233,68) = 16,92
Αρχική αμοιβή (μηχ.:1) = (16,92/100) x 21.195,75 = 3.586,32
Σύνολο αμοιβής: 3.586,32 €

 

Αξιζει να σημειωθει οτι στους υπολογισμους του ΤΕΕ προσεθεσα βοθρο και Περγκολες (στις "αλλες κατασκευες") ενω στο meleth δεν βρηκα αυτες τις κατηγοριες οποτε δεν τις εβαλα. Μηπως γι αυτο βγηκε διαφορετικο το κοστος στις 2 περιπτωσεις?

 

2η ερωτηση:

Τα τευχη προυπολογισμου μπαινουν default στο meleth. Πρεπει να  συμπεριλαβω αναγκαστικα τη "συνταξη τευχων δημοπραττησης"/τεχνικη περιγραφη και προυπολογισμο αρχιτεκτονικων στο αντιστοιχο προγραμμα του ΤΕΕ?

 

3η ερωτηση:

Ο χρονικος προγραμματισμος βγαινει στις αμοιβες των επιβλεψεων στο meleth default, ενω στο ΤΕΕ δεν υπάρχει ως επιλογη για τις εργασιες επιβλεψης, ειμαι παλι υποχρεωμενη να το συμπεριλαβω στις "εφαρμογες" εργασιων?

 

4η ερωτηση:

Αν καταλαβα καλα, τη θερμομονωση δεν την επιλεγουμε ως μελετη εφοψων καλυπτεται απο τη μελετη ενεργειακης αποδοσης, ενω την επιλεγουμε στις επιβλεψεις, σωστα?

 

Αυτες τις αποριες εχω αγαπητοι συναδελφοι, αν καποιος εχει χρονο και διαθεση να με βοηθουσε (πριν παω στην πολεοδομια...και γινει χαμος) θα το εκτιμουσα βαθυτατα

Χ.Γ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 700
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Έχεις διαφορετικούς προϋπολογισμούς και σαν αποτέλεσμα έχεις διαφορετικές αμοιβές.

2. Ναι

3. Ναι

4. Σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση

 

1. Απ οτι καταλαβα πρεπει να βαλω τον αναλυτικο προυπολογισμο βοθρου και περγκολας ξεχωριστα. Στο meleth ειδα οτι υπαρχει κατηγορια στον αναλυτικο προυπολογισμο βοθρου, καλως. Αλλα σε ποια υποκατηγορια θα πρεπει να βαλω τον προυπολογισμο του? Στην αποχέτευση? Κι αν μετα πρεπει να προσθέσω τον αναλυτικο προυπολογισμο και της περγκολας, τοτε αυτοματως χανονται τα δεδομενα που εβαλα για τον βοθρο.

Μηπως κανω κατι λαθος ή δεν υπαρχει δυνατοτητα να εχω στο ιδιο εργο 2 διαφορετικους επιπλεων αναλυτικους προυπολογισμους?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για το ενδιαφερον σας να μιλατε για βοθρους....

Link to comment
Share on other sites

@

ΝΙΝ

 

διαρρύθμιση

 

@

ChrisGal

 

επιλέγεις 

συμπλήρωμα συμβατικού 

και στην αποχέτευση βάζεις το ποσό που έχεις βγάλει από το αναλυτικό για τον βόθρο

και στα αρχιτεκτονικά το ποσό που έχεις βγάλει από το αναλυτικό για την πέργκολα

 

ο αναλυτικός  με νέες τιμές υπάρχει στα downloads

 

-------------------

 

το προβληματακι παραμένει

 

http://www.michanikos.gr/topic/12006-Δωρεάν-υπολογισμός-αμοιβής-μηχανικών-και-δημι/page-42#entry611577

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

ChrisGal, γιατί προσθέτεις τον αναλυτικό βόθρου και πέργκολας; Για άδεια δόμησης είναι;

Link to comment
Share on other sites

ST2 το παρατήρησα και εγώ.

Μάλλον είναι πρόβλημα του api του tinyURL και χρειάζεται αρκετές trial & error δοκιμές για να καταλάβω τι αρκιβώς φταίει, αφού πρόκειται για off-site υπηρεσία. Προς το παρόν δεν έχω βγάλει άκρη!

Συνήθως όταν απλουστεύσεις λίγο τα δεδομένα (π.χ δεν βάλεις 2ο~3ο μηχανικό ή ιδιοκτήτες κτλ) το περνάει.

Link to comment
Share on other sites

Σε προσθήκες ο προυπολογισμός αποτύπωσης αρχιτεκτονικών μετράει μόνο για τις αμοιβές ή προστίθεται στον προυπολογισμό για τα φορολογικά?(θεωρώ το πρώτο).

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Βέβαια επιρρεάζει εμμέσως τις κρατήσεις που προκύπτουν βάσει νόμιμης αμοιβής όπως το ΤΣΜΕΔΕ μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

@ Faethon11,

 

Nαι αδεια δομησης ειναι. Ο αναλυτικος στα downloads ειναι για τα αυθαιρετα  παρεπιπτοντως. Αλλα εγω νομιζα οτι επειδη εχει παρα πολλες περγκολες το εργο αυτο θα πρεπει κατα καποιο τροπο να τις συμπεριλαβω στις αμοιβες μου, τωρα αν ο προυπολογισμος θα ειναι μια δικη μου εκτιμηση....δεν ξερω.... το ψαχνω κι εγω γιατι ελειπα εξωτερικο και ψαχνομαι με τη νομοθεσια.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.