Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δωρεάν υπολογισμός αμοιβής μηχανικών και δημιουργία xml


Gousgounis

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

μπορει καποιος να μου δωσει μια αμοιβη μηχανικων (για προσφορα σε πελατη) για:

κατοικια Ε = 110τμ (1ος οροφος)

το οποιο ειναι προσθηκη (πανω απο ισογεια κατοικια 110τμ)

+ κεραμοσκεπη(στεγη)

 

υγ: πέρνει μειωτικο συντελεστη η παραπανω περιπτωση?

 

υγ2: το ΙΚΑ ποσο παει σε αυτη την περιπτωση?

 

Ευχαριστω

Edited by shodan
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 705
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Όταν βγάζεις νέα άδεια δε χρειάζεται να υπολογίσεις ξεχωριστά αμοιβή για περιφραξή ή για στέγη, απλώς το μνημονεύεις στον τίτλο και το δείχνεις στα σχέδια.

2. Άν η προσθήκη σου είναι για λειτουργικά ανεξάρτητη κατοικία απο το ισόγειο, και είχε γίνει και κάτω χρήση του μειωτικού, τότε μπορείς να το εντάξεις με 0,60.

"Εφαρμόζεται σε κτίρια αποκλειστικά μιας ή το πολύ δύο κατοικιών ή προσθήκης μιας ανεξάρτητης κατοικίας σ' αυτά, με επιφάνεια κάθε μιας απ' αυτές μικρότερη από 120 m²"

3. Το ΙΚΑ με πίνακα 1 (φαντάζομαι ο Φ.Ο. είναι οπλισμένο σκυρόδεμα)

 

Πιστεύω πως τώρα έχεις τα στοιχεία για να υπολογίσεις μόνος σου την προσφορά.

Εξάλλου όπως λένε οι Κινέζοι «Καλύτερα να μάθεις κάποιον να ψαρεύει παρά του χαρίσεις ένα ψάρι»

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

 

Εχω αυτα τα στοιχεια στη διαθεση μου, δεν εχω καποιο προγραμμα (software) για να κανω υπολογισμο αμοιβης.

ανετρεψα στην παραπανω εφαρμογη υπολογισμου αμοιβων...

 

1. Όταν βγάζεις νέα άδεια δε χρειάζεται να υπολογίσεις ξεχωριστά αμοιβή για περιφραξή ή για στέγη, απλώς το μνημονεύεις στον τίτλο και το δείχνεις στα σχέδια.

δλδ απλα γίνετε αναφορα στο τιτλο (π.χ. κατοικια με κεραμοσκεπη) και δεν επηρεαζει το κοστος μελετης/επιβλεψης μηχανικου. οκ!

 

2. Άν η προσθήκη σου είναι για λειτουργικά ανεξάρτητη κατοικία απο το ισόγειο, και είχε γίνει και κάτω χρήση του μειωτικού, τότε μπορείς να το εντάξεις με 0,60.

"Εφαρμόζεται σε κτίρια αποκλειστικά μιας ή το πολύ δύο κατοικιών ή προσθήκης μιας ανεξάρτητης κατοικίας σ' αυτά, με επιφάνεια κάθε μιας απ' αυτές μικρότερη από 120 m²"

 
που βαζω το μειωτικο συντελεστή 0,60 ?

το συγκεκριμενο, είναι προσθήκη ορόφου, πάνω απο αλλη κατοικία και η πρόσβαση στη νέα κατοικία θα γίνετε απο την κάτω κατοικια (έχει σκαλα που είχε χτιστει για προβλεψη επιπλεον οροφου)... δλδ δεν ειναι εξωτερικη η σκαλα (λογικα σε αυτη την περιπτωση δεν θα ορίζεται η ανωτερη οικια διαμερισμα ως λειτουργικα ανεξαρτητη, σωστα?)

 

 

3. Το ΙΚΑ με πίνακα 1 (φαντάζομαι ο Φ.Ο. είναι οπλισμένο σκυρόδεμα)

ε ναι, θελω να κανω υπολογισμο για μια τυπικη συμβατικη κατασκευη. (Φ.Ο = Ωπλισ.Σκυροδεμα.)

 

 

σωστα το εκανα?

 

Edited by shodan
Link to comment
Share on other sites

Στις μελέτες θα πρέπει να υπολογίσεις και ύδρευση, αποχέτευση, ηλεκτρολογικά, κλιματισμό (και στον ΚΕνΑΚ).

Επίσης επειδή λογικά η πρώτη άδεια δε θα έχει βγεί πρόσφατα, θα χρειαστούν και αμοιβές τοπογραφικού και ίσως έλεγχος στατικών υπάρχοντος.

 

Για τον μειωτικό, βάζεις τα τετραγωνικά στο κελί "Κατοικίες με Σ.Ε. 0.60".

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Για έκδοση αδείας δεν αναγνωρίζει το ΤΕΕ από το xml την επιφάνεια Διαμόρφωσης Περιβάλλοντος Χώρου. Δηλαδή εισάγω κανονικά στο κελί (Επιφάνεια:-Περ. χώρος - Διάφορα)--> Διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου τα τ.μ., αλλά όταν στέλνω το αρχείο xml στο ΤΕΕ, αυτό δεν αναφέρει καθόλου Διαμ. Περ. χώρου. Μήπως παίζει ρόλο που έχω κατοικίες με Σ.Ε. 0.60; 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις επιλέξει μηχανικό στη δεξιά στήλη για την μελέτη διαμόρφωσης Περ. Χ.

Στην περίπτωση αυτή το πρόγραμμα δεν το λαμβάνει υπ' όψιν σαν μελέτη, παρά μόνο σαν προϋπολογισμό.

 

Σε δοκιμή που μόλις έκανα με κατοικία Σ.Ε 0,60, στο xml το έβγαλε κανονικά.

Πάντως ακόμη και τώρα μπορείς εύκολα να προσθέσεις την εργασία στο σύστημα του ΤΕΕ με το χέρι

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις επιλέξει μηχανικό στη δεξιά στήλη για την μελέτη διαμόρφωσης Περ. Χ.

Στην περίπτωση αυτή το πρόγραμμα δεν το λαμβάνει υπ' όψιν σαν μελέτη, παρά μόνο σαν προϋπολογισμό.

 

Σε δοκιμή που μόλις έκανα με κατοικία Σ.Ε 0,60, στο xml το έβγαλε κανονικά.

Πάντως ακόμη και τώρα μπορείς εύκολα να προσθέσεις την εργασία στο σύστημα του ΤΕΕ με το χέρι

Ευχαριστώ για την απόκριση. Πράγματι στην αρχή δεν είχα ορίσει μηχανικό για την Διαμ. περ.χωρου. Το έβαλα μετά, παρ'όλα αυτά ο προυπολογισμός του ΤΕΕ που προκύπτει από το πρόγραμμά σου δεν ταυτίζεται με αυτόν που προκύπτει από το ΤΕΕ, αφού του έχω στείλει το xml. Το ΤΕΕ δηλαδή αθροίζει τους χώρους για να υπολογίσει προυπολογισμό, αλλά δεν θεωρεί χώρο τα τ.μ. της διαμ. περιβ. χώρου. Αντίθετα, το πρόγραμμά σου λογίζει ως χώρο την επιφάνεια της Διαμ. περ. χωρου και ως εκ τούτου αυξάνει τον προυπολογισμό (του ΤΕΕ). Δεν ξέρω αν θα έχω κάποιο πρόβλημα στην πολεοδομία αν τους παρουσιάσω δύο προυπολογισμους ΤΕΕ και έναν προυπολογισμο πολεοδομίας. Υπάρχει λόγος να κάνω καποια αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

θα ήθελα μια μικρή βοήθεια με το πρόγραμμα.

Θέλω να υπολογίσω εκτός των αμοιβών και τα ημερομίσθια του ΙΚΑ για ένα υπόστεγο 240 τ.μ.

Επιλέγω τον Πίνακα 2 (εστεγασμένα επαγγέλματα)  αλλά μου βγάζει μηδενικά ημερομίσθια!

Μήπως κάνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα δεν υπολογίζει ένσημα με πίνακες 1 ή 2 του IKA επειδή στους πίνακες αυτούς δεν αναφέρεται πουθενά η συγκεκριμένη κατασκευή.

Θα πρέπει να συνεννοηθείς και να συμπληρώσεις ένα έντυπο στο χέρι στο τοπικό σου υποκατάστημα.

 

Συνήθως δέχονται "Στεγασμένοι ισόγειοι χώροι στάθμ." στην ανάλογη επικρατούσα χρήση, όμως δεν προορίζονται όλα τα υπόστεγα για στάθμευση οχημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.