Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δωρεάν υπολογισμός αμοιβής μηχανικών και δημιουργία xml


Gousgounis

Recommended Posts

Αυτό που λέει ο georgecv, το παθαίνω κι εγώ τώρα τελευταία, δεν είχα σκεφτεί όμως να το χειριστώ στον Firefox, θα το δοκιμάσω πάραυτα!  :idea: 

Πάντως Gousgounis, το μόνο που μπορώ να σου πω για την εφαρμογή είναι ένα τεράστιο ευχαριστώ και ένα μεγάλο respect.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 700
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα και συγχαρητήρια και από εμένα για τη μεγάλη αυτήν βοήθεια προς όλη την κοινότητα των μηχανικών που προσφέρετε με αυτό το καταπληκτικό πρόγραμμα!

Έχω να βγάλω αμοιβές για ένα βιομηχανικό κτίριο με κάλυψη 300 τ.μ. σε εκτός σχεδίου οικόπεδο 4000τ.μ.

όταν εκτυπώνω τον πινακα 1 του ικα, τον ακαλυπτο χώρο μου τον υπολογίζει στην σειρά που αντιστοιχεί στις κατοικίες γενικώς, με εμβαδόν 3700τ.μ.

κάπου διάβασα ότι ''Ως ακάλυπτη επιφάνεια θα λαμβάνεται όση η πραγματοποιούμενη από το κτήριο κάλυψη και σε καμιά περίπτωση μεγαλύτερη από την πραγματική. ''

ισχύει κάτι τέτοιο? αν ναι πως μπορώ να περάσω τα δεδομένα μου ώστε να μου βγάζει τον ακαλυπτο χώρο  με εμβαδόν 300τ.μ. και στην σειρά που αντιστοιχεί στις βιοτεχνίες?

ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

για μεταλλικο κτιριο εκτος σχεδιου, σε αγροτεμαχιο 7378τμ τι χρησιμοποιω απο συντελεστες; ειναι 36μ x 15μ με προστεγασμα απο τη μια μερια 5μ x 36μ χωρις υποστυλωματα. η χρηση του θα ειναι σιδηρουργειο τα 360τμ και τα 180τμ καταστημα πωλησης ανταλλακτικων. ολο μεταλλικη κατασκευη κα πανελ (καθολου τοιχοποιια).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τις τελευταίες μέρες, λόγω μιας αλλαγής στον server, το πρόγραμμα είχε επανέλθει απο backup παλαιότερης έκδοσης (του 2013! ) οπότε δεν λειτουργούσε σωστά επειδή επανεμφανίστηκαν παιδικές ασθένειες.

Τώρα νομίζω πως είναι πάλι εντάξει, όμως αν παρατηρήσει κανείς κανένα σφάλμα που μου ξέφυγε, ας ενημερώσει.

  • Like 1
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@Gousgounis πραγματικά και από σχόλια συναδέλφων και από ότι βλέπω αντιλαμβάνομαι πως η προσπάθειά σου είναι εξαιρετική! Υπάρχει κάπου ένας σχετικός οδηγό του προγράμματος για όποιον έχει πρώτη επαφή με Υπολογισμό Αμοιβών;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω ετοιμάσει κάποιο οδηγό χρήσης. Ο ευκολότερος τρόπος εκμάθησης της φιλοσοφίας των αμοιβών είναι να κάτσεις δίπλα σε έναν παλαιότερο συνάδερφο να κάνετε μαζί έναν υπολογισμό.

Βέβαια πλέον που καταργήθηκε και το ΤΣΜΕΔΕ, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα ο ορθός υπολογισμός της νόμιμης αμοιβής, παρά μόνο ο προϋπολογισμός, οπότε μην πολυαγχωνεσαι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, 

θέλω να συμπληρώσω τις αμοιβές για έκδοση άδειας σε οικόπεδο περίπου 350 τμ, που χτίζει 175 τμ, 15 ΗΥΧ, υπόγειο βοηθητικό 110τμ, και ακάλυπτος 240 τμ, εκ των οποίων 150 η φύτευση. 

τα βάζω όλα στους χώρους για τις αμοιβές;

Χώρος Επιφάνεια (τμ) Ελάχιστος Προϋπολογισμός
Κατοικία >150 τμ και <=200 τμ 176,4 €21,855.96
Ημιυπαίθριοι Χώροι 18,12 €1,069.08
Υπόγειοι βοηθητικοί χώροι 110,04 €6,492.36
Επιφάνεια οικοπέδου ή κτήματος για τοπογραφικές εργασίες ή εργασίες περίφραξης 353,14 €0.00

 

μου έβγαλε 657,7 τμ σύνολο. 

μήπως είναι πολλα? μου ανεβαίνουν πολύ οι προυπολογισμοί εργασιών....

περιμένω τα σχόλιά σας!

Link to comment
Share on other sites

αυτοί είναι οι προϋπολογισμοί σου:

image.png.04603945e4e6711fb829a2d549924443.png

 

πρέπει να βάλεις και περιβάλλοντα χώρο 

και τοπογραφικό (θα το έβαζα αλλα δεν ξέρω αν είναι εντος ή εκτός- μάλλον εντός)

και περα απο αυτά θα πρέπει να επιλέξεις για τι θα βγάλεις αμοιβες; (πχ αρχιτεκτονικά, ΗΜ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

st2 ευχαριστώ για την απάντηση!!

έχω βάλει κ στη λίστα και τα μηχανολογικά κ.α., τοπογραφικό έχει ήδη πληρωθεί. 

στο κουτί που ζητάει έβαλα και τον ακάλυπτο, 248,17 τμ.

σβήνω τότε τις εργασίες περίφραξης, που μου ανεβάζαν και τα συνολικά τμ του ακινήτου. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.