Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωρεάν υπολογισμός αμοιβής μηχανικών και δημιουργία xml


Gousgounis

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Είμαι νέος μηχανικός και είναι η πρώτη άδεια που θα εκδόσω για ένα αυθαίρετο βάση ΝΟΚ.

 

 

Μπήκα λίγο στο προγραμματάκι στο meleth.gr και έχω κάποιες απορίες.

 

1. Θέλω να βγάλω άδεια για αυθαίρετο βάση ΝΟΚ. Τί έργο είναι; Αποτύπωση;

 

2.Τί είναι Συντελεστής λ τριμήνου και οι τιμές που έχει δίπλα του;

 

3. Τί είναι η πολλαπλή υποβολή μελετών;

 

Οι υπόλοιπες απορίες στον υπολογισμό μου έχουν λυθεί από παλιότερα ποστ.

 

Τώρα όσον αφορά τα αποτελέσματα της εφαρμογής:

 

1.  Μου βγάζει κάποιες κάρτες, προϋπολογισμός, αμοιβές,  συνολικό κόστος αδείας. Αυτά τα εκτυπώνω για να μπουν στον φάκελο της πολεοδομίας;

 

2. Το αρχείο .xml το ανεβάζω στην πλατφόρμα του ΤΕΕ για τις αμοιβές και είμαι ΟΚ;

 

3. Στην ΕΤΕ πληρώνεται η συμφωνηθείσα τιμή με το ΦΠΑ πάνω σε γραμμάτιο είσπραξης σε λογαριασμό όψεως του μηχανικού. Αυτή η πληρωμή φαίνεται απευθείας στο σύστημα όπως η πληρωμή του παράβολου;

 

4. ΦΕΜ, υπέρ δήμου κλπ, σε τί έντυπα συμπληρώνονται; Είναι το «πολύχρωμο» που λένε; Κάπου διάβασα εδώ ότι υπάρχει στο σύστημα του ΤΕΕ. Αφού ανεβάσω το .xml μπορώ να συμπληρώσω αυτό το έντυπο;

 

5. Αν ανεβάσω το .xml μπορώ να αλλάξω κάτι που να έχω κάνει λάθος, μην γίνω και ρεζίλι στον ιδιοκτήτη και λεφτά να μην πάρω!!

 

6. Τον φάκελο πότε τον υποβάλλω στην πολεοδομία; Μόλις πληρωθούν όλα αυτά τα έντυπα, αμοιβές, ΦΠΑ, ΦΕΜ, κλπ κλπ;

 

Συγνώμη για αυτά που ρωτάω, φαντάζομαι είναι τελείως απλοϊκά για εσάς αλλά εγώ που δεν ξέρω και όταν έχουμε να κάνουμε με σημαντικά ποσά... δύσκολα!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 705
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εν συντομία:

1. Ναι, όμως έχεις και αμοιβή για έλεγχο στατικών υπάρχοντος εκτός από την αποτύπωση (+Τοπογραφικό).

2. Δε χρειάζεται να αλλάξεις κάτι. Ενημερώνεται όποτε ανακοινώνονται καινούριες τιμές λ (τα καλά του online προγράμματος)

3. Το αλλάζεις όταν έχεις πανομοιότυπες άδειες πχ πολλά ίδια bungalows σε ένα οικόπεδο

Β σκέλος:

1. Ανάλογα με την υπηρεσία. Μερικές θέλουν μόνο το έντυπο του ΤΕΕ.

2. Το xml υπολογίζει την νόμιμη. Θα πρέπει να μπεις και να δώσεις την συμφωνηθείσα στην ομάδα έργου και μετά να βγάλεις αναφορές και εντολή πληρωμής

3. Αμοιβές, ΦΠΑ και ΤΣΜΕΔΕ στην ΕΤΕ. Το σύστημα δεν ενημερώνεται.

4. Μπορείς να κατεβάσεις το πολύχρωμο από εδώ και συπληρωσέ το με τα αποτελέσματα της καρτέλας "Συνολικό κόστος άδειας". Εγώ πηγαίνω απ'ευθείας στον Δήμο ή στη ΔΟΥ με την εκτύπωση και τους σημειώνω πάνω στο χαρτί τους Κωδικούς.

5. Ναι, μπορείς να επέμβεις μέχρι να κάνεις τελική υπαγωγή.

6. Τον φάκελο τον υποβάλεις όταν έχει πληρότητα.

Edited by Gousgounis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Gousgouni ή όποιος άλλος γνωρίζει. Δουλέυω το προγραμματάκι στο Meleth.gr αλλά κάπου κάνω λάθος.

 

Έχω, νομιμοποίηση 4178 με εκδοση αδειας βάση ΝΟΚ. Το αυθαίρετο είναι μια παλιά αποθήκη 100τμ που έγινε σπίτι και νέα προσθήκη 80 τμ σπίτι. + υπόστεγα, κοτέτσι, αποθήκη.

 

Στο προγραμματάκι λέει τί να κάνω για αλλαγή χρήσης. Από κάτω λέει τί να κάνω για προσθήκη. Αλλά κάπου το χάνω, γιατί δεν λέει ή δεν το καταλαβαίνω εγώ το τί κάνω σε περίπτωση που έχω αλλαγή χρήσης ΚΑΙ προσθήκη. 

 

Έβαλα τα τμ για χρήση αποθήκη, τα τμ για οικία και βρήκα την διαφορά και τα έβαλα στην αλλαγή χρήσης. Δλδ συμπλήρωσα 3εις διαφορετικές φόρμες.

 

Μετά για την προσθήκη κατ επέκταση κα΄τι δεν καταλαβαίνω και κάνω λάθος.

 

Στο τέλος έβγαλα 2 .xml για να ανεβάσω στο ΤΕΕ, το ένα για την αλλαγή χρήσης και το άλλο για την προσθήκη και έλεγα να φτίαξω άλλα 2 για τις αποθήκες και τα υπόστεγα.

 

Τεσπα και αυτά που έκανα πάω να τα ανεβάσω στο ΤΕΕ κ μου βγάζει το σφάλμα ''

Σφάλμα
 
  1. Αποτυχία εισαγωγής έργου. [Παρουσιάστηκε πρόβλημα στην καταχώρηση των στοιχείων του έργου. [Εισαγωγή Αμοιβών Μελών] O xώρος "Αλλαγή χρήσης" έχει λάθος τιμή στο πεδίο "Ελάχιστος Προϋπολογισμός".] -
  2. - Δεν έγινε καταχώρηση των στοιχείων στη βάση δεδομένων.

 

ΥΓ: Για το ΙΚΑ βάζω σε όλα «0» μιας και δεν απαιτειται ΙΚΑ για τα αυθαιρετα.

 

WTF ωρε παιδια;;; :confused:  :shock:  :sad:  :confused:  :confused:

Edited by michaliseng
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε ενα μπραβο δεν φτανει.

Βασικα απεδειξες την εννοια της λεξης ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ και την τιμησες δεοντως. 

Τουλαχιστον μας απαλλασεις απο τα κορακια του Civil και αλλων παρεμφερων.

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

michaliseng το πρόγραμμα έχει κατασκευαστεί για να απλοποιήσει τις συνήθεις περιπτώσεις αμοιβών (σε πολύπλοκες περιπτώσεις μπορεί να χρειαστεί χέρι στο σύστημα του ΤΕΕ), αλλα όπως όλα τα προγράμματα ισχύει η λογική GIGO και χρειάζεται προσοχή στην εισαγωγή δεδομένων.
 
Η περίπτωσή σου εντάσσεται στην κατηγορία "Αποτύπωση (οι νομιμοποιήσεις έχουν αμοιβές αποτύπωσης) με προσθήκη" και πρέπει να ακολουθησεις τα βήματα που εμφανίζονται στην βοήθεια του προγράμματος:
 
1. Εισάγουμε τα δεδομένα του χώρου προς αποτύπωση στο πρόγραμμα και εκτυπώνουμε τον προϋπολογισμό. (Εργο: Νέο κτίριο)
2. Μηδενίζουμε.
3. Επιλέγουμε κατηγορία έργου: Προσθήκη.
4. Εισάγουμε τα δεδομένα της προσθήκης στο πρόγραμμα. (επιφάνειες και μελέτες που αφορούν την προσθήκη)
5. Στα κελιά Αποτύπωση Αρχιτεκτονικών, στατικών και έλεγχος στατικών υπάρχοντος εισάγονται οι προϋπολογισμοί μελετών αρχιτεκτονικών και στατικών όπως υπολογίστηκαν στο 1ο βήμα.

** Το xml εγκρίνεται μόνο εαν οι προϋπολογισμοί υπάρχοντος είναι μεγαλύτεροι απο τους αντίστοιχους της προσθήκης. Διαφορετικά θα πρέπει να επικοινωνήσετε με το ΤΕΕ για να το εγκρίνει.
 
Στο ΤΕΕ δε μπορείς να ανεβάσεις δύο xml για το ίδιο έργο.

Edited by Gousgounis
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Gousgounis για κάποιον λόγο τώρα μου βγαίνουν όλα σωστά! Σευχαριστώ για άλλη μια φορά! Είσαι φοβερός καθώς επίσης και το προγραμματάκι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφε Gousgounis

 

Το πρόγραμμα σου μπορεί να υπολογίσει την νόμιμη αμοιβή για την '' αποτύπωση  των αρχιτεκτονικών ''σχετικά με τον Ν.4178.

 

Ελπίζω να μην γράφω κάτι λάθος και να γίνομαι κατανοητός.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζει αμοιβές αποτύπωσης, όμως δεν υπολογίζει την ημερήσια αποζημίωση (4,5 * 1500 * λ)

 

Επειδή ο 4178 έχει μόνο αποτύπωση, τοπογραφικό και ημερήσια αποζημίωση και δεν έχει κρατήσεις (πλήν ΦΕΜ,ΤΣΜΕΔΕ), μπορείς πολύ εύκολα να υπολογίσεις αμοιβές απ' ευθείας στο σύστημα χωρίς να χρειάζεσαι εξωτερικό λογισμικό.

Αν οι συγκεκριμένοι νόμοι περι αυθαιρέτων δεν είχαν εφήμερο χρονικά χαρακτήρα, ίσως να το υλοποιούσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλήμερα συνάδελφοι,

 

Φίλε @gousgounis ακόμα με το έργο που συζητούσαμε πριν καιρό παραπάνω ασχολούμαι. Τελικά καμία σχέση με αυτά που έλεγα, απλή αποτύπωση μου ζήτησαν από την πολεοδομία...

 

Τώρα, με το τί ακριβώς έχει καταργηθεί με τις εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ έχω μπερδευτεί.

 

Στο πρόγραμμα μέσα αφού υπολογίσω αμοιβές μου βγάζει

 

EIΣΦΟΡΑ T.Σ.M.E.Δ.E. & Ε.Μ.Π. ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

    Ιδιοκτήτης ΕΜΠ (0,5‰ επι προϋπολογισμού) 6,11 € 6,25 € Χαρτόσημο 2,4% 0,15 €   Μηχανικός 1 ΤΣΜΕΔΕ (2% επι αμοιβής) 29,53 € 45,36 € ΕΜΠ (1% επι αμοιβής) 14,77 € Χαρτόσημο 2,4% 1,06 € Σύνολο 64,12 * Κατατίθεται στην Ε.Τ.Ε.

 

 

Αυτό είναι το ποσό που έχει καταργηθεί;

 

Επίσης, όταν μου βγάζει την εντολή πληρωμής το σύστημα του ΤΕΕ, που λέει την αμοιβή μου από δίπλα λέει υπέρ ΤΕΕ. Εκείνο το πληρώνω;

 

Περιμένω απάντηση αν γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.