Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δωρεάν υπολογισμός αμοιβής μηχανικών και δημιουργία xml


Gousgounis

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα...Αν και μηχανικός τα τελευταιά 7 χρόνια, δυστυχώς δεν έχω την εμπειρία έκδοσης οικοδομικής άδειας (ασχολούμουν με δημόσια έργα κυρίως), οπότε είμαι νέος στο συγκεκριμένο αντικείμενο.

Είχα μια απορία σχετικά με το κόστος έκδοσης μιας άδειας επισκευής υπαρχόντων ακινήτων, αν και ένας φίλος - συνάδελφος μου ανέφερε για το κόστος (ελάχιστη αμοιβή 1.430,00€). Στο πρόγραμμα του συναδέλφου ("Gousgounis") όπως και στο πρόγραμμα του ΤΕΕ δεν υπάρχει επιλογή για τέτοιου είδους άδεια, με δεδομένο ότι θέλω να εκδόσω άδεια επισκευών για συγκεκριμένες εργασίες, ενώ τα κτίρια είναι δύο (συνολική επιφάνεια κάλυψης 195,00M2, 111,00 & 84,00 αντίστοιχα). Η ερώτηση μου είναι, αν το συγκεκριμένο κόστος είναι αυτό που αναφέρεται παραπάνω και γενικά αν χρειάζεται κάποια ενέργεια από εμένα σχετικά με το πρόγραμμα έκδοσης αμοιβών από το ΤΕΕ ή απλά καταθέτω μόνο τα απαραίτητα δικαιολογητικά στην Πολεοδομία (αντίγραφα όψεων, κατόψεων, τοπογραφικού και τεχνική έκθεση μηχανικού).

 

Υ.Γ. : Πολύ καλή δουλειά στο site σου, συνάδελφε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 700
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιώργο.

Αυτό που σου είπε ο συνάδερφος είναι εν μέρη σωστό. Αρχικά για να πρωτοκολλήσεις αίτηση για οικοδομική άδεια χρειάζονται κατατεθειμένες αμοιβές, οπότε εαν κάποιος δεν έχει κάνει προέλεγχο με τον αρμόδιο υπάλληλο καταθέτει την ελάχιστη και εάν χρειαστεί συμπληρωματικές. Συνήθως στις επισκευές οι εργασίες ρυθμίζονται ώστε να προκύπτει ελάχιστη αμοιβή.

 

Στην περίπτωσή σου πρέπει να υπολογίσεις αναλυτικό προϋπολογισμό εργασιών. Μέχρι να ενσωματωθεί αυτόματα ο πίνακας στην εφαρμογή, μπορείς να τον υπολογίσεις απο ΕΔΩ. Στο πρόγραμμα πηγαίνεις στην κατηγορία επιφανειών "Αναλ. προϋπολογισμός" και αφού επιλέξεις την υποκατηγορία "Επισκεύη" και δώσεις 195μ2 (δεν επιρρεάζει τους υπολογισμούς) θα συμπληρώσεις στα αρχιτεκτονικά, θερμομόνωση, ηλεκτρικά κτλ (ανάλογα με το είδος της επισκευής που θα κάνεις) τους αντίστοιχους αναλυτικούς προϋπολογισμούς των εργασιών που προέκυψαν ανάλογα με το είδος των εργασιών. Αντίστοιχα επιλέγεις και τα είδη των μελετών ώστε να ανταποκρίνονται.

Με το xml (ή με χέρι) θα καταχωρήσεις το έργο στο ΤΕΕ και θα πάρεις την απαραίτητη εντολή πληρωμής.

Τα ένσημα του ΙΚΑ υπολογίζονται με τον Πίνακα 3.

 

Αν έχεις απορίες, κάνε έναν προέλεγχο με τον φοροτεχνικό της πολεοδομίας και συζήτησε την περίπτωσή σου. Πολλές φορές από περιοχή σε περιοχή θα διαπιστώσεις ότι ζητάνε διαφορετικά πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Αφού φαίνεται πως ολοκληρώθηκαν οι διορθώσεις στο xml ας προσθέσουμε μερικές νέες λειτουργίες.

 

Changelog 23/6/2011

Added! Υπολογισμός αντικατάστασης στέγης (με στατικά στο 100% του προϋπολογισμού όπως προβλέπεται απο την Αποφ. 57/90 παρ 7γ).

Η επιλογή βρίσκεται κάτω απο την επιφάνεια της στέγης στην κατηγορία: Διάφορα

Added! Εμφάνιση πίνακα προϋπολογισμών μελετών στα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Changelog 30/6/2011

Added! Επιλογή για υπολογισμό ημερομισθίων ΙΚΑ με πίνακα 2.

Changed! Μικροαλλαγές στον τρόπο εμφάνισης υπολογισμών αμοιβών μελέτης - επίβλεψης.

Link to comment
Share on other sites

Changelog 4/7/2011

Added! Εκτύπωση Φύλλου ελέγχου μελέτης

Fixed! Έλλειπε ο αναλυτικός προϋπολογισμός ύδρευσης-ΚΕνΑΚ

Fixed! Εμφάνιση αποτελεσμάτων ΚΕνΑΚ με αναλυτικό

Link to comment
Share on other sites

Gousgounis τώρα με την υποτιθέμενη κατάργηση ελαχίστων αμοιβών θα το συνεχίσεις το site με τις νέες αλλαγές :) ή θα μας εγκαταλείψεις :( ?

Link to comment
Share on other sites

Εαν το επάγγελμα συνεχίσει να περνάει κρίση (το πιθανότερο), δηλαδή συνεχίσουμε να έχουμε ελεύθερο χρόνο (ας το βαφτίσουμε έτσι για να νιώθουμε καλύτερα), τότε το πιθανότερο είναι να συνεχίσουν οι αλλαγές.

Επειδή όμως το διάβασμα των αντίστοιχων νόμων - εγκυκλίων δεν αρκεί, θα πρέπει να περάσεις λίγος χρόνος να δούμε πως θα ερμηνεύονται από τις πολεοδομίες...

 

Ελπίζω να μη προκύψουν ριζικές αλλαγές (θα περιμένουμε και το αντίστοιχο λογισμικό του ΤΕΕ) διότι για να φτάσει στη σημερινή μορφή το πρόγραμμα εξελισσόταν με τη βοήθεια των συναδέρφων του φόρουμ για παραπάνω από ένα έτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

sundance επειδή προβλέπεται μαύρισμα στην παραλία μέχρι τη Δευτέρα, δε θα μπορέσω να το διορθώσω άμεσα.

Πάντως στείλε μου το tinyURL (ή ένα παρεμφερές έργο χωρίς προσωπικά δεδομένα) με PM να δω που χτυπάει μόλις επιστρέψω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.