Μετάβαση στο περιεχόμενο

Tοίχωμα υπογείου


 

Recommended Posts

δεν είναι μόνο αυτό

στην πράξη δεν είναι τίποτα ιδανικό.

Νομίζεις ότι η επικάλυψη θα είναι πάντα σταθερή όταν όλα είναι στριμωγμένα?

Άσε που 20-4-4-2=10 εκ μοχλοβραχίονας....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Έχω τους ξυλοτύπους απο μια πρόσφατη άδεια και προσπαθώ να λύσω το κτήριο με το δικό μου πρόγραμμα για εκπαιδευτικούς λόγους-συγκριση των αποτελεσμάτων.

Στον ξυλότυπο οροφής υπογείου ο μηχανικός έχει βάλει μέσα στα περιμετρικά τοιχώματα και δοκάρια ίδιου πλάτους.

Στο δικό μου πρόγραμμα (fespa) δεν γίνεται κάτι τέτοιο καθώς θα έχω δύο μέλη με δύο κοινούς κόμβους.

Χρειάζονται αυτά τα δοκάρια? Ή η θεώρηση υψίκορμης δοκού με γραμμικό οπλισμό πάνω και κάτω πέλματος που κάνει το fespa είναι καλύτερη? Τ ι γίνεται στην πράξη?

Link to comment
Share on other sites

polimixanos έχεις μόνο τα σχέδιο ή και το τεύχος?

Στα σχέδια μπορεί να έχει γράψει κάτι άλλο από αυτό που λέει το τεύχος.

πχ το τεύχος να είναι όπως λες εσύ, αλλά στα σχέδια να προσθέτει και μία δοκό 25/50.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως βάζουμε κάποιοι μελετητές και ένα κλωβό στην στέψη των τοιχίων μόνο και μόνο για καλύτερη μόρφωση των (συνήθως) 3Φ14Α&Κ που βγάζει το πρόγραμμα και για καλύτερη συνεργασία των κατακόρυφων της σχάρας με τον οπλισμό πλάκας... Η άλλη λύση είναι να κόβεις τα κατακόρυφα της σχάρα των τοιχίων 0,5μ μεγαλύτερα και να τα στραβώνεις μέσα στην πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά ο συνδιασμός και των δύο είναι το καλύτερο από όλα. Και άνω στην στέψη οπλισμός και να αφήσω μεγαλύτερα τα σίδερα του τοιχείου και να τα γυρίζω στην πλάκα. Τα πάνω σίδερα βγαίνουν από την επίλυση του περιμ. τοιχείου ως υψίκορμη και πρέπει πάντα να μπαίνουν.

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το τεύχος, μόνο τα σχέδια.

Δηλαδή, αν το πρόγραμμα μου βγάζει 2Φ14Α&Κ για την υψίκορμη δοκό εγώ στην πράξη θα βάλω και αλλά 2Φ14 και έναν κλωβό π.χ Φ8/15 για να δημιουργήσω μια κρυφοδοκό μεσα στο τοίχωμα?

Δουλεύει αυτή η διαμόρφωση?Αφού το τοίχωμα είναι ένα ολόσωμο πράγμα τόσο ο πάνω όσο και ο κάτω οπλισμός της κρυφοδοκού θα παραλαμβάνουν ίδιου προσήμου δυνάμεις.Δηλαδή αν για παράδειγμα εφελκύεται το πάνω πέλμα του τοιχώματος το πιό πιθανό είναι τόσο ο πάνω όσο και ο κάτω οπλισμός της κρυφοδοκού να βρίσκονται στην ίδια,εφελκυόμενη ζώνη και απλά να δουλεύουν με διαφορετικό μοχλοβραχίονα.

Ο κλωβός χρειάζεται?Αφού το τοίχωμα έχει τεράστιο στατικό ύψος θα ισχύει Vsd<Vrd1, οπότε δεν απαιτείται πρόσθετος οπλισμός διάτμησης.

Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Απλώς να αναφέρω ότι σ' ένα υψίκορμο τοιχίο έχουμε πολλές φορές πύκνωση του κατακόρυφου οπλισμού κορμού στο άνω και κάτω πέλμα του. Στο κάτω έχεις τη διαμόρφωση πεδιλοδοκού που ίσως είναι σπατάλη οπλισμού. Στο άνω υλοποιείς την πύκνωση με τους συνδετήρες που βάζεις και που μπορεί να είναι ανοιχτοί μορφής Π, δηλαδή φουρκέτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...

Απαγορεύεται από κάποιον κανονισμό τα τοιχεία υπογείου να είναι 20εκ πάχος ? Τα κάνω 20εκ μάλιστα κάτω από τον πίσω ακάλυπτο σε σημείο δηλαδή που δεν συνεχίζει η ανωδομή και πρέπει να το κάνω γιατί για λίγο δεν μου χωράνε τα πάρκινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Στον ΕΚΩΣ ισχύει αυτό:

 18.6 ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΕΜΕΛΙΩΣΕΩΣ
 18.6.1 Περιμετρικά τοιχεία υπογείων
  Το ελάχιστο πάχος των στοιχείων αυτών είναι γενικώς 200m.
  Οι οπλισμοί πρέπει να είναι υψηλής συνάφειας και να σχηματίζουν δύο εσχάρες, μία κοντά σε κάθε όψη του τοιχείου, οι οποίες να συνδέονται με εγκάρσιο σιγμοειδή οπλισμό τουλάχιστον 408/m2. 
  Το ποσοστό του κατακόρυφου και του οριζόντιου οπλισμού δεν μπορεί να είναι μικρότερο από 0.002 για κάθε κατεύθυνση. 
  Σε κάθε εσχάρα, η απόσταση δύο γειτονικών ράβδων κατακόρυφων ή οριζόντιων θα είναι s <= 200 mm. 
  Η μέγιστη διάμετρος όλων των ράβδων δεν μπορεί να υπερβαίνει το 1/10 του πάχους του τοιχώματος. 
  Η ελάχιστη διάμετρος των ράβδων, σε περίπτωση χρησιμοποίησης δομικών πλεγμάτων, είναι 5 ή 6 mm, για κατηγορία περιβάλλοντος 1/2 ή 3/4 αντιστοίχως (παρ. 5.1).
  Σε περιπτώσεις ελεύθερων άκρων τοιχωμάτων, θα γίνεται διαμόρφωση κρυφοϋποστυλωμάτων.
  Τα πέδιλα των τοιχείων υπογείου, εάν δεν αποτελούν στοιχεία γενικότερης θεμελίωσης υποστυλωμάτων και τοιχωμάτων, 
  θα έχουν πλάτος τουλάχιστον 3.bw ή 600 mm και ύψος τουλάχιστον 1.5.bw ή 300 mm, και θα οπλίζονται με εσχάρα οπλισμού min. *12 (S400 ή S500) ανά max. 150 mm.

Στον ευρωκώδικα 8 θυμάμαι δεν υπάρχει αναφορά. Νομίζω και εκεί τα 20εκ είναι οκ, αν θυμάμαι από παρουσιάσεις του ευρωκώδικα που έχω διαβάσει.

Edited by pirsogiannis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.