Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κακοτεχνίες κατά τη σκυροδέτηση φέροντα οργανισμού κτηρίου


 
trian12

Recommended Posts

Αγαπητοί μηχανικοί,

Είμαι ιδιώτης και έχω προβεί στην ανέγερση τετραώροφης πολυκατοικίας.

Εμφανιστήκαν λοιπόν κατά το ξεκαλούπωμα των δοκών και των λοιπών δομικών στοιχείων τα παρακάτω φαινόμενα τα οποία σας παραθέτω με φωτογραφίες για να ακούσω τα συμπεράσματα τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας.

 

http://img153.imageshack.us/g/img2061b.jpg/

 

Επιπρόσθετα έχω τραβήξει και φωτογραφίες από τα καλούπια στα οποία έχει τοποθετηθεί ο οπλισμός και σε μερικά σημεία ο οπλισμός εφάπτεται με το ξύλο,

πράγμα το όποιο πιστεύω ότι είναι κακοτεχνία καθώς όταν θα πέσει το σκυρόδεμα και γίνει το ξεκαλούπωμα τα σιδερά του οπλισμού σε εκείνα τα σημεία θα είναι εκτεθειμένα.

 

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας καθώς και τα σχόλια σας μιας και το θέμα με έχει ανησυχήσει αρκετά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απαράδεκτη εικόνα σκυροδέτησης. Φαίνεται σαν να σκυροδετούσαν διπλανή οικοδομή και στην δικιά σου το μπετόν ''έπεσε'' ότι περίσσεψε από σπόντα. Να μιλήσεις με τον μηχανικό σου για τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη εικόνα σκυροδέτησης. Φαίνεται σαν να σκυροδετούσαν διπλανή οικοδομή και στην δικιά σου το μπετόν ''έπεσε'' ότι περίσσεψε από σπόντα. Να μιλήσεις με τον μηχανικό σου για τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν.

 

Αναφέρεσαι στην φωτογραφία με την "λειψή" κολωνα?

Link to comment
Share on other sites

Μερικα τα εχω ξαναδει και ειμαι σιγουρος οτι και αλλοι συναδελφοι τα εχουν συναντησει.. Αλλα ειναι και καποια αλλα σημεια που οντως δεν υπαρχουν!!!

 

Σκεφτειτε τι θα γινεται πισω απο τα μονωτικα στις εξωτερικες πλευρες σε κολωνες και δοκαρια...................

Link to comment
Share on other sites

επιβλεψη υπαρχει...Τι επιβλεπει ομως....σημερα επιασα με το κομπρεσερ μερικα σημεια και σε 2 σημεια μπηκε σαν να το εβαλα σε βουτηρο...ηταν κουφια..σε βαθος 7-13 cm περιπου..

Η δουλεια ειναι απαραδεκτη...πλεον θα επιβλεπω οποιαδηποτε εργασια γινεται απο την αρχη μεχρι το τελος πριν και μετα και θα την ελεγχω εξονυχιστικα..

Το προβλημα κατα την αποψη μου εστιαζεται στον δονητη.

θα ηθελα λοιπον να ρωτησω ΠΟΣΗ ωρα πρεπει να μενει ο δονητης μεσα στην κολωνα ωστε να μην εχουμε αυτες τις φυσαλιδες??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.