Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κακοτεχνίες κατά τη σκυροδέτηση φέροντα οργανισμού κτηρίου


 
trian12

Recommended Posts

Το Γερμανικο παει στον μπετατζη του παιρνει την πιστοποιηση και του λεει τωρα κλειστο. Παει στην ανοιχτη μαντρα και του βαζει προστιμο 100Κ πληρωτεο τωρα μπροστα μας. Και εαν υπαρχει ο φοβος οτι τα πραγματα θα γινουν πιο ακριβα.
Ε

 

Ετσι ακριβώς και χειρότερα. Εδώ στο Ελλαδιστάν αυτά δεν γίνονται...διότι όπως έχω πει πολλάκις δεν υπάρχει επίπεδο, αλλά απεναντίας λαϊκισμός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τί ακριβώς εννοείς;

 

Αν κάποιος ειναι υπάλληλος μηχανικος σε μηχανικό που εχει την επίβλεψη και χαλάσει-στραβωσει κατι στα συμφωνητικα μεταξύ επιβλεποντος -συνεργείων-ιδιοκτητη η κατι δεν εκπληρωθει, πληρωνει τα σπασμενα ο υπαλληλος(με απολυση π.χ.) και η συνεργασια με τον ιδιοκτητη ανανεωνεται γιατι ουτε πια γατα ουτε ζημια.

Π.χ. αν στην οικοδομή αυτή του trian υπήρχε ενας αρχαριος μηχανικος να επιβλέπει για λογαριασμό αλλου φταιει σε τίποτα?Γιατι γίνονται προσλήψεις μηχανικών στη θέση εργοδηγού?Για να ικανοποιείται και μέρος των ευθυνών βέβαια.Και στο τελος γι' αυτα τα παιδια που "δεν ξερουν", δεν φταινε οι φτασμενοι μηχανικοι που κρατανε την εμπειρια σαν εφτασφραγιστο μυστικο?

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος ειναι υπάλληλος μηχανικος σε μηχανικό που εχει την επίβλεψη και χαλάσει-στραβωσει κατι στα συμφωνητικα μεταξύ επιβλεποντος -συνεργείων-ιδιοκτητη η κατι δεν εκπληρωθει, πληρωνει τα σπασμενα ο υπαλληλος(με απολυση π.χ.) και η συνεργασια με τον ιδιοκτητη ανανεωνεται γιατι ουτε πια γατα ουτε ζημια.

Π.χ. αν στην οικοδομή αυτή του trian υπήρχε ενας αρχαριος μηχανικος να επιβλέπει για λογαριασμό αλλου φταιει σε τίποτα?Γιατι γίνονται προσλήψεις μηχανικών στη θέση εργοδηγού?Για να ικανοποιείται και μέρος των ευθυνών βέβαια.Και στο τελος γι' αυτα τα παιδια που "δεν ξερουν", δεν φταινε οι φτασμενοι μηχανικοι που κρατανε την εμπειρια σαν εφτασφραγιστο μυστικο?

 

Αρα? ο trian και καθε αλλος trianειναι θυμα του συστηματος ΜΑΣ!!!!. μα frightnight τι χρησιμότητα εχουν οι κανονισμούς τοτε? Ειχα την εντυπωση οτι αυτα προσπαθουμε να γλυτωσουμε? γιατι να μην πεις στον πελατη φιλε μου εγω φτιαχνω ποιοτητα και ασφαλεια. Εαν θες να δεις προβληματα σε 10 χρονια και να πληρωσεις ξανα be my guest. Πηγαινε στο καθε ασχετο να στο κάνει. Πηγε φιλος πελατη σε σπιτι ενος μηχανικού που ολα τα σφαζει και του εδειξε τα προβληματα. Ο πελατης τρελαθηκε. Τι πληρωσε παραπάνω 10Κ. Σιγα τα αυγα. Μια κολώνα να επισκευάσεις με μανδυες απο διαβρωση παει περισσότερο. Και οι παλιοί μην νομιζεις οτι ολοι ξερανε. Ενα 5% ξερει και εχει δουλεια. Αλλα επειδη εχουν κονομησει δεν πανε σαν το σκυλί στο αμπελι.

Link to comment
Share on other sites

Και στο τελος γι' αυτα τα παιδια που "δεν ξερουν", δεν φταινε οι φτασμενοι μηχανικοι που κρατανε την εμπειρια σαν εφτασφραγιστο μυστικο?

έχεις δίκιο..........εν μέρει.

 

γιστί το ότι το μπετόν θέλει δόνηση δεν πρέπει να είσαι στην μπιλντερμπεργκ για να το ξέρεις.

 

Αρα? ο trian και καθε αλλος trianειναι θυμα του συστηματος ΜΑΣ!!!!.
καλά, ξέρουμε τι παίζει στην περίπτωση του και τον έχουμε αναγάγει σε θύμα? άσε που έχει εξαφανιστεί. και μιλάμε για περίπτωση που έχουν γίνει όλα τα εγκλήματα μαζεμένα
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, κρατώ στο αρχείο μου φωτογραφίες σαν και αυτές και τις δείχνω στους πελάτες μου για να καταλάβουν γιατί ζητάω τα χρήματα που ζητάω. Δηλαδή τις χρησιμοποιώ σαν διαφήμηση για την δουλειά μου: αν θέλετε να αποφύγετε αυτά που βλέπετε στις φωτογραφίες, πρέπει να με πληρώσετε τόσο. Πιστέψτε ότι πείθει πολύ περισσότερο από πάρα πολλά άλλα επιχειρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, κρατώ στο αρχείο μου φωτογραφίες σαν και αυτές και τις δείχνω στους πελάτες μου για να καταλάβουν γιατί ζητάω τα χρήματα που ζητάω. Δηλαδή τις χρησιμοποιώ σαν διαφήμηση για την δουλειά μου: αν θέλετε να αποφύγετε αυτά που βλέπετε στις φωτογραφίες, πρέπει να με πληρώσετε τόσο. Πιστέψτε ότι πείθει πολύ περισσότερο από πάρα πολλά άλλα επιχειρήματα.

 

μπραβο σου. το μαθημα αποδιδει. Εαν δειξεις και απο το ενανθρακωση και διαβρωση θα καταλάβεις και αλλα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με προτιμάνε και πολύ...ίσως είναι ο τρόπος μου που φέρει λίγο στο απότομο...και τα κυνηγητά που έκανα παλιότερα στα συνεργεία για τις κακοτεχνίες...που είναι ο δονητής...γιατί δεν φοράς κράνος (ατάκα από γνωστό ανέκδοτο...)κ.α.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο..........εν μέρει.

 

γιστί το ότι το μπετόν θέλει δόνηση δεν πρέπει να είσαι στην μπιλντερμπεργκ για να το ξέρεις.

 

καλά, ξέρουμε τι παίζει στην περίπτωση του και τον έχουμε αναγάγει σε θύμα? άσε που έχει εξαφανιστεί. και μιλάμε για περίπτωση που έχουν γίνει όλα τα εγκλήματα μαζεμένα

 

Ακριβως. Απλα η καταλαβε το λαθος του ή δεν ξερω τι?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κοιτα πως τα πραγματα ερχονται κοντα. Οι σπηλιες, στις τρυπες στην διαβρωση στην μειωση διαμετρου και συναφειας στο κόστος. Ειναι ενας κύκλος ο οποίος θα ανοιγει και κλεινει απο εμας. Δεν υπαρχει πελατης που θα πληρωσει αερα. Θα πρεπει να τα δει, θα πρεπει να καταλάβει το προβλημα. Με την σεισμικοτητα της χωρας δεν ειναι το χιλιαρικο αλλα το παιδί του. Θελετε να σας πω και κατι αλλο. Κοιταξτε τις ασφαλιστικές εταιρείες πως καλυπτονται. Εαν νομιζουν μερικοί οτι θα παρουν λεφτα μετα απο σεισμό εχουν λάθος. Πόσοι εχουν πάρει?

Παιδια να τους το δειξετε και εαν θελουν να πληρώσουν την ποιότητα το κάνουν διαφορετικά στο επομενο στενό θα βρεις το τσακάλι.

 

 

 

ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΜΗ ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ

ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΡΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΚΑΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ

1.4.2. ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΞAΙΡΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜAΤΟΣ Ι

Η Εταιρία δεν ευθύνεται για:

α. την απαλλαγή που αναφέρεται στην Ασφαλιστική Σύμβαση, η οποία βαρύνει το Λήπτη

της Ασφάλισης / Ασφαλισμένο για κάθε περίπτωση.

β. κάθε είδους αποθετική ή επακόλουθη ζημία, συμπεριλαμβανομένων ποινών, απωλειών

λόγω καθυστέρησης και ανεπάρκειας απόδοσης, απώλειας σύμβασης και ποινικών

ρητρών.

γ. απώλεια ή ζημία που οφείλεται σε λανθασμένο σχέδιο.

δ. δαπάνες αντικατάστασης, επισκευής ή επιδιόρθωσης ελαττωματικού υλικού και / ή

κακοτεχνίας. Η εξαίρεση αυτή περιορίζεται στα αντικείμενα που επηρεάζονται άμεσα, οι

απώλειες όμως και οι ζημίες στα ορθώς εκτελούμενα αντικείμενα, οι οποίες προέρχονται

από ατύχημα που οφείλεται σε αυτό το ελαττωματικό υλικό και / ή κακοτεχνία, θα

καλύπτονται.

ε. απώλεια ή ζημία που οφείλεται σε συνηθισμένη χρήση (φθορά), διάβρωση, σκωρίαση,

οξείδωση, επιδείνωση που οφείλεται σε αχρησία και συνήθεις ατμοσφαιρικές συνθήκες.

στ. απώλεια ή ζημία που οφείλεται σε μηχανική και ηλεκτρική βλάβη, αστοχία, θραύση ή

χαλάρωση (ξεχαρβάλωμα), πάγωμα ψυκτικών ή άλλων υγρών, ελαττωματική λίπανση ή

έλλειψη λαδιού ή ψυκτικού υγρού. Εάν όμως εξαιτίας των ανωτέρω αιτιών προκληθεί

ατύχημα με συνέπεια τα ασφαλιζόμενα αντικείμενα να υποστούν εξωτερικές ζημίες, τότε

αυτή η έμμεση ζημία θα αποζημιώνεται.

ζ. απώλεια ή ζημία σε οχήματα που έχουν νόμιμη άδεια οδικής κυκλοφορίας, σε πλωτά

μέσα ή σε αεροσκάφη.

η. απώλεια ή ζημία σε φακέλους, σχέδια, λογαριασμούς, τιμολόγια, χρήματα,

γραμματόσημα, ένσημα, γραμμάτια, ομόλογα, χρεόγραφα, επιταγές.

θ. απώλεια ή ζημία που αποκαλύπτεται μόνον όταν γίνεται απογραφή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.