Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κακοτεχνίες κατά τη σκυροδέτηση φέροντα οργανισμού κτηρίου


 
trian12

Recommended Posts

Έλεος....... Ο άνθρωπος που έριχνε μπορεί να είναι μπογιατζής, μπορεί να είναι σοβατζής άλλα μπετατζής δεν είναι με τίποτα.. Οι εικόνες είναι απαράδεκτες και τρομακτικές.. Και ο επιβλέπων επίσης απαράδεκτος. Επινε καφέ και εσεις ρίχνατε? Εκτος βέβαια και αν δεν υπάρχει επιβλέπων....you know...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οτι ειναι πολυ κακη δουλεια το ξερω...το θεμα ειναι ποιο ειναι το προβλημα..στην δονηση οταν ριχνουν το μπετο ? η ειναι κακη η ποιοτητα του μπετου??

 

Όσο κακή κ να είναι η ποιότητα του σκυροδέματος,το 203 είναι αποκλειστική ευθύνη του μπετατζή.

 

Στα υποστηλώματα,δεν κάνει κακό να βάζετε κ λίγο παραπάνω ρευστοποιητή..........κ σκυροδέτηση σιγά-σιγά,κάθε 50 cm δόνηση κ μετά άλλο υποστήλωμα μέχρι να σηκωθείτε στα 3 m......

 

Για να ρίξω 20 κυβικά σε υποστηλώματα ΕΓΩ προσωπικά χρειάζομαι 3 ώρες.Όσες για να ρίξω 80 σε πλάκα.

 

Τέλως πάντων,καλά τελειώματα σας εύχομαι......

Link to comment
Share on other sites

Απο τις χειροτερες δουλειες που εχω δει... Εγω δεν επιτρεπω ουτε κουφαλα, οχι το 203..!!! Ελεος...Θα τον εδιωχνα το μαστορα απο προχθες και θα εριχνα τις ευθυνες σε οποιον πρεπει, για να διορθωθει η μλκ αυτη....

 

Ο μαστορας θελει μαστιγωμα στο κεντρο της πλατειας (και φαλλαγγα μη σου πω) για παραδειγματισμο..

 

Το zavi πολυ χαλαρο τον βλεπω....

Ουτε ο Σφακιανος μαστορας που εχω σε μια δουλεια και κονταρει το καλουπι με κορμους απο δεντρα δεν κανει τετοια δουλεια...ουτε τρυπουλα δεν μου αφησε....

 

Ερωτηση... Τις φουρκετες τι βαζει μια-μια?? Γτ μανδυα δεν βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

Ο δονητης στις κολωνες πρεπει να ειναι συνεχεια εκει και να μπαινο0βγαινει συνεχεια. Ακόμη και χτυπημα του μαστορα στα καλουπια εξωτερικα θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός αλλά επειδή έχω μπει σε πολλές οικοδομές, μετά τα μπετά, αυτή είναι η χειρότερη δουλειά που έχω δει.

 

Η όλη δουλειά φαίνεται ότι έγινε βιαστικά.

 

Πραγματικά ο μπετατζής είναι εγκληματίας.

 

Και φυσικά ο δεύτερος εγκληματίας είναι ο μηχανικός που επιβλέπει.

 

Γι’ αυτά που γράφτηκαν περί ενισχύσεων με gunite, εγώ θα έβαζα τον μάστορα να τα ξηλώσει όλα με τα δόντια και μετά να τα ξαναρίξει με τον κουβά που παίζουν τα παιδάκια στις παραλίες.

Link to comment
Share on other sites

Το 203 θελει καθαιρεση και επανακατασκευη. Μην το πολυσηζηταμε.

Αγαπητε, μην προχωρησεις σε πασαλλειματα, δωσε την λυση που σου λενε ολοι οι συναδελφοι εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα η δονηση εκανε την σαλατα αλλα και οι τεχνιτες δεν πηγαν πεισω. Βεβαια εαν ο μηχανικός ηταν νεος ή του γραφείου δεν βοηθησε. Λοιπον η δονηση ξεκιναει απο κατω και την φερνουμε επανω με ρυθμό 20 δευτερα το μέτρο. Μιλαμε για ποιοτητα μεχρι και 20. Τωρα ο φιλος μας εχει και μηδενική επικάλυψη με αποτελεσμα να χρειαστεί επισκευή για να μην παρει το οπλισμο στο χερι απο διαβρωση μεδα στα επομενα 5-7 χρόνια. Εαν ξερω την περιοχή μπορώ να πω ακριβως σε ποσο καιρό θα διαβρωθεί και πόσο.

 

edit-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επειδη ξεκιναει απο κατω πολύ φοβαμε οτι δεν ειναι μονο δονηση αλλα το σκυροδεμα ητανε τρελα πηκτό. Το τι εχουν βαλει μέσα χρειαζεται ερευνα.

 

οτι ειναι πολυ κακη δουλεια το ξερω...το θεμα ειναι ποιο ειναι το προβλημα..στην δονηση οταν ριχνουν το μπετο ? η ειναι κακη η ποιοτητα του μπετου??

 

Και τα δύο. Εχεις και διακοπή σκυροδετησης (ρωγμη), εχεις και μηδαμινή επικάλυψη, εχεις και σιγουρα κακό σκυροδεμα.

 

Κοιτα το θεμα σιγουρα θα σε ταλαιπωρησει αρκετα για να βγάλεις ακρη και να γινει επισκευή. Τωρα επειδή μια τετοια εικόνα μου βάζει και υποψίες κανε και μια μαγνητογραφία για να δεις τον οπλισμό, μια κρουσιμέτρηση για να δουμε αντοχη σκυροδεματος, και μια μετρηση αγωγιμότητας για να δουμε τα προσμικτα. Πριν την επισκευή όπου μπορούμε θα χρειαστεί γεφυρα προσφυσης διοτι διαφορετικά δεν θα κολλήσει. Εαν ο οπλισμός ερχετε και απο καλή μαντρα κάνε και μια μετρηση δυναμικού.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον κ. καθηγητη....Η συνθεση του σκυροδεματος ειχε προβλημα ή ριξανε μετα απο 2 ωρες απο τη στιγμη που εφυγε η βαρελα...Εδω δε μιλαμε για κουφαλα αλλα για τη σπηλια του Νταβελη...ΔΕΝ δικαιολογειται μονο με τη δονηση...

Link to comment
Share on other sites

Εδω πραγματικά δεν ξέρω εαν ειναι μονο διακοπή σκυροδετησης. Φοβαμαι και πολλά αλλα. Δεν λεω για να μην πανικοβληθει ο ανθρωπος. Παντως μια συγκεντρωση τάσεων και υποβαθμιση συναφειας την έχει. Δεν ξερω τι φορτια θα πάρει ακόμα διοτι μιλάμε για 4 ορόφους.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν τα δοκιμια τα οποια ειναι πιστοποιημενα και εχουν ελεγχει..οποτε πιστευω οτι δεν τιθεται θεμα ποιοτητας σκυροδεματος..οσων αφορα τον οπλισμο και αυτος ειναι καλης ποιοτητας και εχει επιβλευθει..

επιπροσθετα κατα την ενωση των κολωνων ριχνουμε ρητινη στο καλουπι της υπαρχουσας κολωνας για να εχουμε την καλυτερη δυνατη προσφυση με την νεα κολωνα που πεφτει...

 

Αυτο που ψαχνω σημερα ειναι το πως θα ελεγχουν οι κολωνες..

με την κρουσιομετρηση απο οτι καταλαβα ελεγχεις την επιφανειακη αντοχη του σκυροδεματος..με τους υπερηχους σιγουρα θα δημιουρηθει προβλημα στην μετρηση λογω του οπλισμου...

 

Ποια ειναι η γνωμη σας ωσων αφορα τον ελεγχο με γεωρανταρ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.