Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Αγαπητέ Brasco, ίσως λανθασμένα, εξέλαβα το μήνυμα σου ως υποτιμητικό για τους μηχανικούς που δεν είναι αμιγώς μελετητές, οπότε απλώς σου επισημαίνω οτι η υπόθεση "διαχείριση εργοταξίου" ή και ενός απλού τεχνικού γραφείου δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση και αν δεν σε κάνει τον απόλυτο μελετητή ή επιβλέποντα έχει τόσο πολλές απαιτήσεις και ανάγκες που σίγουρα μόνο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ μπορεί να "διεκπεραιώσει".

Επίσης αγαπητοί συνάδελφοι, ως νέος μηχανικός και κάτοχος τεχνικού που υποχρεώσεις τον πιέζουν, σας δηλώνω πως -αν και απεχθάνομαι την κοντόφθαλμη θεώρηση των πραγμάτων- λόγω της πλήρους αβεβαιότητας για το μέλλον έτσι όπως εξελίσσεται στην ταλαίπωρη χώρα μας και των άμεσων και αποπνικτικών οικονομικών μέτρων, θα αναγκαστώ να αντιμετωπίσω την τακτοποίηση Η/Υ σαν ένα μέσο για μερικά γρήγορα μεροκάματα "...και βλέπουμε". Δεν είμαι υπέρμαχος τέτοιων βραχυπρόθεσμων επιλογών αλλά αν δεν το κάνω μάλλον θα γίνω ....μπάρμαν!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγχωρέστε μου την αφελή ερώτηση...

Εκτός από την αμοιβή + ΦΠΑ στην ΕΤΕ, πληρωνονταί και εισφορές υπέρ ΕΜΠ/ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε. Το ΦΕΜ με τι ποσοστό πάει , γιατί μέχρι τώρα μόνο για τοπογραφικά έχω υποβάλλει (4%) ? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

η αμοιβή για μηχανικο 10ετους εμπειρίας 1000λ=1000*0,23253=232,53 ευρω για πεντάωρη εργασία. με τον τρόπο αυτό συμπεριλαμβάνει και την διαιακπαιρέωση στην παραπάνω αμοιβή. κανενας ιδιοκτήτης δεν θα δεχθεί να πληρώσει παραπάνω. οσον αφορά τους μηχανικούς με πάνω απο 10-20 χρλονια εμπειρίας η αμοιβή είναι σύμφωνα με τον νόμο 1500λ=348,80ευρώ για πεντάωρη εργασία. και για μηχανικούς με πάνω απο 20 χρλονια εμπειρία 2000λ=465,06ευρώ.

στην αίτηση 2 που έχει αναρτήσει το ΤΕΕγια να εγκρίνει την αμοιβή ζητάει τα χρονια εμπειρίας του μηχανικού προκείμένου να εγκρίνει την αμοιβή. σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το ΤΕΕ μου είπαν τα εξής: 1) οι μηχανικοι με 10 εως 20 χρόνια θα δηλώνουν 3,34 ώρες εργασίας και οι μηχανικοί με πάνω απο 20 χρόνια θα δηλώνουν 2,5 ώρες εργασίας. με τον τρόπο αυτό όλοι θα παίρνουν την ίδια αμοιβή. όσον αφορά τις κρατήσεις θα είναι όπως για την έκδοση αδείας 2%ΤΕΕ,3%ΤΣΜΕΔΕ, 10%ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το ΤΕΕ μου είπαν τα εξής: 1) οι μηχανικοι με 10 εως 20 χρόνια θα δηλώνουν 3,34 ώρες εργασίας και οι μηχανικοί με πάνω απο 20 χρόνια θα δηλώνουν 2,5 ώρες εργασίας. με τον τρόπο αυτό όλοι θα παίρνουν την ίδια αμοιβή. όσον αφορά τις κρατήσεις θα είναι όπως για την έκδοση αδείας 2%ΤΕΕ,3%ΤΣΜΕΔΕ, 10%ΦΕΜ.

 

παραθέτω την ανακοίνωση του ΤΕΕ

"ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ

ΤΜΗΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

Θέμα : «Αμοιβή Μηχανικού για τις περιπτώσεις ρυθμίσεων του Ν.

3843/10»

Για όλες τις υπηρεσίες Μηχανικού που τυχόν απαιτηθούν σχετικά με τις

ρυθμίσεις του Ν.3843/10 (ΦΕΚ 62 Α’), υπολογίζεται αμοιβή κατά το

άρθρο 102 του Π.Δ.696/1974, όπως ισχύει, αναλόγως του χρόνου

απασχόλησης.

Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι, σύμφωνα με την ανωτέρω διάταξη, η

ημερήσια αποζημίωση για Μηχανικό έως 10ετούς εμπειρίας (για

απασχόληση 5 τουλάχιστον ωρών και λ=0,23253), ορίζεται σε

1000.λ=232,53 ευρώ.

Επισημαίνεται ότι το όριο αυτό (1.000λ) αποτελεί και την ελάχιστη

αμοιβή για τις παραπάνω υπηρεσίες μηχανικού, ανά ιδιοκτησία.

Η αμοιβή κατατίθεται, ως γνωστόν, στην υπό του ΤΕΕ εξουσιοδοτημένη

Εθνική Τράπεζα της Ελλάδας και οι Πολεοδομικές Υπηρεσίες ελέγχουν

σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις και την από 20/05/2008 σχετική

εγκύκλιο του ΥΠΕΚΑ, τα σχετικά παραστατικά.

Η έκδοση εντολών πληρωμής θα γίνεται μέσω του μηχανογραφικού

συστήματος του ΤΕΕ από 11/06/2010.

Έως την ως άνω ημερομηνία η έκδοση εντολών θα πραγματοποιείται

κατόπιν αίτησης του Μηχανικού στο αρμόδιο Τμήμα του ΤΕΕ (Αίτηση -2)

Σχετ. πληροφ. Τηλ : 2103291662, 2103291552."

 

Αφού λοιπόν η ελάχιστη ημερήσια απασχόληση είναι 5 τουλάχιστον ωρών πως οι παλιοί μηχανικοί θα δηλώνουν λιγότερες ώρες; Μήπως δεν ξέρουν τι τους γίνεται στο ΤΕΕ; Πρέπει εμείς να τους ανοίξουμε τα μάτια; ή βρήκαν πάλι παράθυρο οι παλιοί;

Link to comment
Share on other sites

Σε δική μου πάντως ερώτηση στο ΤΕΕ, που ανήκω στην δεύτερη περίπτωση (10-20 χρόνια), ποιά είναι η ελάχιστη αμοιβή μου είπαν 1500*λ=348,80 €.

Τελικά θα αποφασίσουν ποιό είναι το σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, αφού η πληρωμή γίνεται μέσω Τ.Ε.Ε., η αμοιβή θα ελέγχεται από το σύστημα (Αριθμός Μητρώου Τ.Ε.Ε.), άρα η αμοιβή θα είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ βάσει ετών εμπειρίας. ΤΕΛΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά το αναφέρεις και 'γω αυτό περιμένω.

Όμως μέχρι τις 11-06-10 εγώ τι τιμή πρέπει να υπολογίζω ως ελάχιστη μου λες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.