Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

pk10gr, έχω κουραστεί πλέον. Φως δεν είδα από πουθενά, οπότε και να μου τις στείλεις, απλά θα τις διαβάσω :)

Για να μην συνεχίζουμε εδώ το θέμα της διαφήμισης, υπάρχει και ανάλογο παλιότερο θέμα

 

erling Δεν ειχα σκοπο να το κανω.. Η αναφορα μου ηταν απλα μεταφορικη για να δωσω το μεγεθος του θεματος.. Προσωπικα δεν θεωρω τη διαφημιση αρνητικη, οταν δεν περιεχει στοιχεια του στυλ, εγω και κανεις αλλος, οι καλυτερες τιμες της αγορας, στα δυο το ενα δωρο κλπ..

 

Για τα λοιπα, δεν διαφωνω καθολου μαζι σας! Ισα ισα που στις εποχες που ζουμε η διαφημιση ειναι αναγκαιο κακο..

Αλλα ας συζητησουμε το θεμα εκει που λεει ο erling

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν το ΤΣΜΕΔΕ έδινε την δυνατότητα απαλλαγής από τις εισφορές όταν δεν υπάρχει δουλειά, οι περισσότεροι νέοι μηχανικοί θα έπαιρναν πλήρη σύνταξη μερικά χρόνια αργότερα.

Στο ΤΣΜΕΔΕ όπως και στα περισσότερα ασφαλιστικά ταμεία που πηγαίνουν με τον μήνα το έτος ασφάλισης λαμβάνεται ως 12 μήνες και όχι ως ημερολογιακό έτος.

Για πλήρη σύνταξη χρειαζόμαστε 35 χρόνια = 420μήνες.

Αν έστω και 1 μήνα τον χρόνο δεν πληρώνει κάποιος εισφορές θα δικαιούται πλήρη σύνταξη στα 420/11=38 χρόνια εργασίας.

Σε ορισμένες περιπτώσεις μάλιστα που μπορεί κάποιος να κάθεται και για μήνες αν πλήρωνε το ΤΣΜΕΔΕ ανάλογα με τους μήνες εργασίας θα έπαιρνε πλήρη σύνταξη στα 80+.

 

Καλύτερα όπως είμαστε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζουν αν θέλουμε αυτά που αναφέρεις sdim. Τους νόμους τους φτιάχνουμε οι πολίτες μέσω των εκπροσώπων τους στις δημοκρατίες, και όταν δεν μας κάνουν τους τροποποιούμε. Όχι μόνο δεν είναι "καλύτερα" τώρα, αλλά η κατάσταση τείνει να γίνει εντελώς μη βιώσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γνωρίζουμε την ύπαρξη των κατηγοριών 1000λ, 1500, και 2000λ, αυτό που το προηγούμενο post μου επισημαίνει είναι ότι έτσι όπως έχει συνταχθεί η ανακοίνωση του ΤΕΕ που λέει

"Ενδεικτικά αναφέρουμε ........ για μηχανικό έως 10ετούς εμπειρίας....... 1000λ"

 

Από κάτω όμως λέει:

"Επισημαίνεται ότι το όριο αυτό (1000λ) αποτελεί και την ελάχιστη αμοιβή για τις παραπάνω υπηρεσίες μηχανικού, ανα ιδιοκτησία"

 

Αυτό λοιπόν μπορεί να διαβαστεί ως εξής: αν είσαι μηχανικός μέχρι 10 ετών μπορείς να δηλώσεις το λιγότερο απασχόληση μίας ημέρας (1000λ). Αν όμως είσαι παλαιότερος με 1500λ, ή 2000λ, μπορείς να δηλώσεις απασχόληση λίγων ωρών. Πόσων ωρών? μπορείς να δηλώσεις ότι δούλεψες 1ώρα? ΟΧΙ. Μπορείς να δηλώσεις απασχόληση μερικών ωρών αρκεί η αμοιβή που θα προκύψει να μην είναι μικρότερη από τα 1000λ.

 

Έτσι εξηγείται και το προηγούμενο post συναδέλφου που του είπαν τηλεφωνικά από το ΤΕΕ ότι οι μηχανικοί με 10-20 έτη μπορούν να δηλώσουν απασχόληση 3,34 ωρών, ενώ οι παλαιότεροι 2, ωρών. Έτσι η αμοιβή βγαίνει ίδια για όλους και ποτέ μικρότερη από 1000λ.

Αυτά εννοεί συμπυκνωμένα και το προηγούμενο δικό μου post

 

ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 102 ΤΟΥ 696/74

""α) Δι' επιστήμονα εικοσαετούς και άνω πείρας,

ημερησίως δύο χιλιάδες δραχμαί (2000)

 

β) Δι' επιστήμονα υπερδεκαετούς και μέχρις

εικοσαετούς πείρας, ημερησίως χίλιαι

πεντακόσιαι δραχμαί (1500)

 

γ) Δι'επιστήμονας μικροτέρας της δεκαετούς πείρας,

ημερησίως χίλιαι δραχμαί (1000)

 

δ) Αι αποζημιώσεις της παρούσης παραγράφου

νοούνται δι' απασχόλησιν πλειόνων της μιας

ημερών, ή, εις περίπτωσιν μιας μόνον ημέρας,

δι' απασχόλησιν πέντε (5) τουλάχιστον ωρών.

Δι' απασχόλησιν ελάσσονα των 5 ωρών, η ωριαία

αποζημίωσις ορίζεται ίση προς το 0,20 των ως

άνω αναφερομένων ημερησίων αποζημιώσεων, με

ελάχιστην αμοιβήν ουχί μικροτέρας των

πεντακοσίων δραχμών (500) ""

 

1)εξήγησε μου λοιπόν γιατί μπήκαν στον κόπο να ζητούν χρόνια υπηρεσίας και δεν λέγανε από την αρχή για όλους τους μηχανικούς ότι η ελάχιστη είναι 1000λ;

2) στο δ) του 102 η αποζημίωση για κάτω των 5 ωρών αλλάζει. Πως λοπόν δεν αντιβαίνει η απόψη σου στο δ);

 

ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε iogeo,

νομίζω ότι μπερδέυεσαι χωρίς λόγο.

 

Το ΤΕΕ δεν μπορεί να ορίσει αμοιβή και να μην τη βασίσει σε κάποιο άρθρο του ισχύοντος νόμου. Δεν μπορεί επισήμως να παρεκλίνει, αυθαίρετα μπουμπουνίζοντας ένα ποσόν αμοιβής. Επομένως επισήμως, αφού η αμοιβή κρίθηκε ότι πρέπει να είναι με βάση το χρόνο απασχόλησης, αναγκαστικά θα πρέπει να διαφοροποιείται και με τα χρόνια εμπειρίας, αφού το άρθρο 102 που αναλυτικά παρέθεσες το ορίζει ρητά.

 

Ανεπισήμως όμως, αφήνει τους παλαιότερους μηχανικούς να μειώσουν το χρόνο απασχόλησης και να τον υπολογίσουν με ώρες, (αφού το επιτρέπει η παρ δ του 696) αρκεί, στο ξαναλέω, να μην εμφανιστεί κανείς θα πει ότι η αμοιβή βγαίνει κάτω από 232€. Ο υπολογισμός της ωριαίας αμοιβής βέβαια, πάλι είναι συνάρτηση του χρόνου εμπειρίας, ως γνωστόν και είναι απολύτως νόμιμος.

 

Ήδη στις αιτήσεις που μαζεύει το ΤΕΕ από μηχανικούς για τον υπολογισμό της αμοιβής τους (αίτηση 2) έχει πολλές περιπτώσες μηχανικών που αιτούνται αμοιβή είτε για 3,34h είτε για 2h. Ποτέ όμως το ποσόν δε βγαίνει κάτω από 232€.

 

Ελπίζω να σε διαφώτισα περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά νομίζω ότι αντιφάσκεις (εσύ ή οι του ΤΕΕ ... δεν ξέρω).

Τι πάει να πει ανεπισήμως τους αφήνουν να δηλώνουν κάτω από την ελάχιστη; Ο νόμος είναι νόμος και δεν πρέπει να αποκλίνουν από αυτόν.

 

ακριβώς το άρθρο το ορίζει ρητά:

""α) Δι' επιστήμονα εικοσαετούς και άνω πείρας,

ημερησίως δύο χιλιάδες δραχμαί (2000)

 

β) Δι' επιστήμονα υπερδεκαετούς και μέχρις

εικοσαετούς πείρας, ημερησίως χίλιαι

πεντακόσιαι δραχμαί (1500)

 

γ) Δι'επιστήμονας μικροτέρας της δεκαετούς πείρας,

ημερησίως χίλιαι δραχμαί (1000)

 

δ) Αι αποζημιώσεις της παρούσης παραγράφου

νοούνται δι' απασχόλησιν πλειόνων της μιας

ημερών, ή, εις περίπτωσιν μιας μόνον ημέρας,

δι' απασχόλησιν πέντε (5) τουλάχιστον ωρών.

Δι' απασχόλησιν ελάσσονα των 5 ωρών, η ωριαία

αποζημίωσις ορίζεται ίση προς το 0,20 των ως

άνω αναφερομένων ημερησίων αποζημιώσεων, με

ελάχιστην αμοιβήν ουχί μικροτέρας των

πεντακοσίων δραχμών (500) ""

 

δενμου απαντάς όμως τα δύο ερωτήματα:

 

α)γιατί μπαίνουν στον κόπο να ζητούν χρόνια εμπειρίας;

και δεν λένε από την αρχή 1000λ για όλους

απάντηση: γιατί ακριβώς δεν μπορούν να αποκλίνουν από τον νόμο

 

β)αλλάζει ο τρόπος υπολογισμού κάτω από τις 5 ώρες

απάντηση: ναι και γίνεται 500λ όμως δεν μπορεί να εφαρμοστεί η παράγραφος δ) γιατί ζητούν ημερησία απασχόληση τουλάχιστον 5 ωρών σύμφωνα με τα α), β), γ)

 

πιστεύω πως το γράμμα του νόμου είναι αυτό που ανέλυσα με τις ερωταπαντήσεις

 

ευχαριστώ και κλείνω...

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου άποψη είναι οτι δεν μπορεί να δηλώνεται εργασία κάτω των 5 ωρών. Εγώ έτσι το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω και εγώ με τους iogeo και ge_liakos.

Νομίζω η απόφαση είναι σαφής για ελάχιστη 5ωρη απασχόληση.

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου άποψη είναι οτι δεν μπορεί να δηλώνεται εργασία κάτω των 5 ωρών. Εγώ έτσι το καταλαβαίνω.

 

Έτσι είναι. Αμφιβάλλω αν θα γίνουν δεκτές οι αιτήσεις όσων δήλωσων αυτά τα "2 ώρες" κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.