Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Στο σύστημα του ΤΕΕ γράφουμε και την απόσταση απο την έδρα ή δεν χρέιάζεται. Δεν επιρρεάζει το αποτέλεσμα. Απλώς μήπως απαιτείται. Γιατί έχω μια περίπτωση σε άλλη πόλη και δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια...στο συστημα του tee για κωδικο εκει που πας στους χωρους πατας στα δεξια Ρυθμίσεις Ν. 3843/2010 και μετα στην επιφανεια του ακαλυπτου τι βάζεις?τα τετρ. του η/χ?η του ακαλυπτου?οποιος μπορει κιολας να πει αναλυτικα τι πρεπει να γραψουμε στη τεχνικη εκθεση θα ηταν πολυ χρησιμο γιατι υπαρχουν ασαφειες...και κωδικος πληρωμης που βρισκεται στο μενου ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πελάτη που είναι ιδιοκτήτης μιας μεζονέτας σε μία πολυκατοικία.

Η ιδιοκτησία είναι μία. Φαινεται και στα σχεδια στην πολεοδομια. δεν εγινε δηλαδή μετά η αλλαγή. Εχει 2 η/χ ένα στον κατω και ένα στον πάνω όροφο.

Ολη η διαδικασία δεν ειναι η ιδια σαν να ειχα ένα διαμερισμα σε ένα οροφο; βάβαια με την διαφορα οτι θα παραδώσω τις κατόψεις και των δύο ορόφων.

Αρα και η αμοιβή μου θα είναι σαν ένα διαμέρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα στην τελευταία εγκύκλιο κλειστοί φωταγωγοί και αίθρια τακτοποιούνται .

Επίσης ΔΕΝ απαιτούνται επικυρωμένα σχέδια , μιά και ο ιδιοκτήτης θα μπορεί να βεβαιώνει την γνησιότητα τους .

 

Περιμένω τις απόψεις σας .

 

Επ' ευκαιρία διαβάστε και αυτό από την Ελευθεροτυπία .

 

Ψαλίδι» στα πρόστιμα για τα αυθαίρετα

 

 

Τη μείωση των προστίμων ανέγερσης και διατήρησης αυθαιρέτων προανήγγειλε χθες η υπουργός Περιβάλλοντος, διευκρινίζοντας ωστόσο ότι δεν προβλέπεται «τακτοποίηση» των παράνομων κτισμάτων.

Τόνισε ότι τα πρόστιμα είναι ιδιαίτερα «τσουχτερά» για οικοδομές που έχουν κατασκευαστεί μετά την 1η/1/2004, αλλά σημείωσε με έμφαση ότι το θέμα χειρίζεται το υπουργείο Οικονομικών, το οποίο μάλιστα έχει σπεύσει να περιλάβει στο μνημόνιο σταθερότητας έσοδα της τάξης των 1,4 δισ. ευρώ για το 2011.

Η Τίνα Μπιρμπίλη παραδέχτηκε πως δεν προχωρά με τους αναμενόμενους ρυθμούς η εφαρμογή των μέτρων για τους ημιυπαίθριους, τα υπόγεια και τις πιλοτές που έχουν αλλάξει χρήση.

Υπολογίζεται ότι ώς τώρα έχουν υποβληθεί περίπου 500 δηλώσεις στην Αττική.

Το υπουργείο έχει επεξεργαστεί κάποια μέτρα για την καλύτερη οργάνωση των πολεοδομικών, που θα ανακοινώσει πιθανότατα μέσα σε αυτή την εβδομάδα. Πάντως το βασικό αντικίνητρο είναι η αμοιβή των μηχανικών για τη σύνταξη της προβλεπόμενης έκθεσης και την παρουσίαση του φακέλου, που φτάνει τα 280 ευρώ.

http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=15/06/2010&id=173060

 

 

 

 

Οι υπογραμμίσεις δικές μου , γιά να διευκολύνουν τον σχολιασμό σας .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι για πάνω από 20 χρόνια δέχεται τις 2,5 ώρες.

 

------------------------------------------------------------------------------------

 

Οι υπογραμμίσεις δικές μου , γιά να διευκολύνουν τον σχολιασμό σας .

 

Τι σχολιασμό να κάνουμε...?

 

Η μα@@κία είναι ένα άθλημα το οποίο από το πρακτικό επίπεδο στην ηλικία της εφηβείας, σε ορισμένους ανθρώπους περνάει και στο θεωρητικό του εγκεφάλου και σε ακολουθεί σε ολόκληρη τη βλακώδη ζωή σου.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ετοιμάζω τα ΦΕΜ και τα ΤΣΜΔΕ, είναι απαραίτητα να τα έχω μαζί μου στην πολεοδμία τελικά; Αν κάποιος ξέρει για πολεοδομία Θεσσαλονίκης;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αφού κάνω όλοι την διαδικασία στο ηλεκτρονικό συστημα του τεε για να βγει η αμοιβή μου. Όταν λέμε οτι εκδίδεται η εντολή πληρωμής τι εννοούμε;

ερχεται κατι στο mail μου;

Link to comment
Share on other sites

όχι, αφού το καταθέσεις, θα πας στο "Τα έργα μου" και από εκεί θα βρεις τον τρόπο έκδοσης. Υπάρχουν οδηγίες για το σύστημα αυτό στην αντίστοιχη σελίδα του ΤΕΕ.

 

Ρίξε μια ματιά εκεί, είναι πιο εύκολο από το να σου περιγράψει κάποιος τη διαδικασία με ένα κειμενάκι του στυλ "πάνω δεξιά θα δεις ένα εικονίδιο PDF, πάτα μία φορά..." κτλ.

 

Είναι εδώ http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/amoibes/manual_1.0.15a.doc

 

(πως γίνεται να γίνει το "εδώ" ενεργό; )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.