Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει (ειδικά κάποιος που μπορεί να το έχει δοκιμάσει) θα το εκτιμούσα πολύ.

Είμαι Μηχανολόγος και δουλεύω σε τεχνικό γραφείο και το αφεντικό μου-πολιτικός μηχανικός- δεν έχει χρόνο κ δεν ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με την τακτοποίηση Η/Χ όπως νομίζω και οι πρισσότεροι πολιτικοί μηχανικοί που είναι χρόνια στο επάγγελμα και δεν θέλουν να ασχοληθούν με ψίχουλα(εκτός των άλλων έχει κ αρκετά εισοδήματα κ φοβάται την εφορία).Του ανέφερα ξανά για την τακτοποίηση των Η/Χ και με την προϋπόθεση ότι θα τρέξω μόνο εγώ με έβαλε να μάθω αν γίνετε να υπογράφει αυτός και να βγαίνουν οι εντολές πληρωμής (κ όλα όσα αφορούν την πληρωμή του μηχανικού) στο όνομά μου (κ σ'αυτό καταλήξαμε μόνο κ μόνο για την εξυπηρέτηση των είδη πελατών μας).

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Υ.Γ. Απ'την αμοιβή θα παρακρατείται κ φόρος?Γιατί δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν γίνεται να βγει η εντολή σε άλλο όνομα απο αυτόν που υπογράφει. Η εντολή βγαίνει πάντα στο μελετητή.

Όσο για τις κρατήσεις ισχύει οτι και στις αδειες. Το αναφέρει και στην εγκύκλιο 2.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά έχω φάει μεγαλη ηττα με αυτη την υποθεση.

Ανελαβα την τακτοποιηση 2 ημιυπαιθριων σε 2 διαμερισματα πανω-κατω σε πολυκατοικια.

Ιδια περιπτωση δλδ.

Επειδη ο ενας εκ των 2 ιδιοκτητων ηταν φιλος, του λεω πριν αρχισω οτι θα παρω αμοιβη 200 ευρω +ΦΠΑ εκπτωση 32€ δλδ. εκαστος.

Ελα ομως που στην πορεια ειδα οτι θελει ΦΕΜ,ΤΣΜΕΔΕ κλπ, οποτε τωρα τι να του πεις...

Το τρεξιμο που εχω κανε εως τωρα ειναι:

Αυτοψια-αιτηση για σχεδια στην πολεοδομια-αρχειο πολεοδομιας-πολεοδομια επικυρωση σχεδιων-πολεοδομια καταθεση φακελου-ΕΤΕ-Εφορια-ξανα πολεοδομια γιατι δεν ειχα εντυπο ΤΣΜΕΔΕ.

Πολυ χασιμο χρονου για ψιχουλα.

Στον επομενο πελατη 500 ευρω ακατεβατα!

Link to comment
Share on other sites

Εμ τι νομίζεις, αυτά δεν είναι να τα κυνηγάς από όσο έχω καταλάβει, χωρίς ακόμα να έχει τύχει να ασχοληθώ...

Αυτοί θα σκέφτονται, άσε να πάω στα τσιράκια να τρέξουν να μας τα νομιμοποιήσουν. Οι δύσκολοι καιροί δύσκολοι, αλλά κι ο αυτοσεβασμός, αυτοσεβασμός.

Link to comment
Share on other sites

εκπτωση 32€ δλδ. εκαστος.

 

Μπράβο ρε παιδιά. Φουλ στις εκπτώσεις όλοι.

Συνάδελφε συγγνώμη κιόλας αλλά ας πρόσεχες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χρειάζονται επικυρωμένα σχέδια από την πολεοδομία ?

Γιατί άλλα λέει η τελευταία εγκύκλιος .

Λέει ότι δεν χρειάζονται τα σχέδια της πολεοδομίας , αλλά αρκεί φωτοτυπία των εγκεκριμμένων του ιδιοκτήτη , η ακόμα και σχέδια που βεβαιώνει την γνησιότητα τους ο ιδιοκτήτης .

 

Σχετικό άρθρο 6 της εγκυκλίου

 

Αθήνα 15 / 6 / 2010

Αρ. πρωτ. οικ. : 25172

 

6) Προσκομίζεται είτε ακριβές αντίγραφο του εγκεκριμένου σχεδίου της οικοδομικής

άδειας, είτε απλό φωτοαντίγραφο, για το οποίο βεβαιώνει ο αιτών στην υπεύθυνη

δήλωση οτι είναι ακριβές αντίγραφο του εγκεκριμένου σχεδίου της οικοδομικής

άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Διαδικασίες express.

Άμα ο ιδιοκτήτης έχει τα σχέδια της σειράς του, βγάζεις μία φωτοτυπία, το γράφει στην ΥΔ με γνήσιο της υπογραφής ότι τα σχέδια αυτά είναι από τη σειρά των εγκεκριμένων κτλ κτλ και ότι δεν υπάρχει μεταγενέστερη αναθεώρηση, τα ζωγραφίζεις και τα πηγαίνεις.

 

Το θέμα βέβαια της πιθανής αναθεώρησης, το τσεκάρεις και από το στέλεχος της οικοδομικής άδειας...

Το οποίο στέλεχος, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτό του ιδιοκτήτη; Την "έχει" κανείς την πληροφορία;

Link to comment
Share on other sites

.....

Πολυ χασιμο χρονου για ψιχουλα.

Στον επομενο πελατη 500 ευρω ακατεβατα!

Που είσουν φίλε τόσο καιρό που τα λέγαμε;

Σίγουρα 500 € ακατέβατα!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο ιδιοκτητης ειχε μονο κατοψη.

οποτε απο αρχειο πηρα αδεια και τοπογραφικο, και για να μην εχω αλλα προβληματα θεωρησα πως καλο ηταν να τα κανω ακριβη αντιγραφα.

 

Οσο για την εκπτωση μου, ειπα ηταν φιλος και πελατης, θεωρησα οτι επρεπε να του κοψω κατι καθως μου κλαιγοταν κιολας.

αλλα ειπαμε, ας προσεχα :)

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που μηχανικός θέλει να τακτοποιήσει το δικό του Η/Χ τι γίνεται με την αμοιβή του? Μήπως μπορεί να απαλλαγεί λόγω του ότι συντάσσει ο ίδιος την τεχνική έκθεση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.