Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Θα κανεις ΕΝΑ ΦΑΚΕΛΟ με ΔΥΟ παραβολα ( οπως ειπες) αρα θα πληρωθεις και ΜΙΑ αμοιβη.

Στο προγραμμα του ΤΕΕ θα βαλεις το συνολικο εμβαδον που τακτοποιειες δηλ. παταρι + Η/Υ ( για στατιστικους και μονο λογους οχι οτι χρειαζεται).

 

Την ερωτηση #3 δεν την καταλαβα.Τι εννοεις τα 2/3? Μιλαμε για εμβαδο παντα ετσι?Κατα την γνωμη μου την σκαλα την βαζεις, ειναι η μονη προσβαση για το παταρι αρα και μερος αυτου....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Salpigoal ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις (1+2)!!

Εννοουσα (για την ερ.3) αν θα μετρησω ολο το εμβαδόν της σκάλας..αυτό..ακυρο το 2/3..

η πρόσβαση (ξυλινη σκαλα) στο παταρι είναι μονιμη, οποτε και μετραει, δηλ.

Δεν την ειχα μετρησει η αληθεια ειναι, οποτε θελει μετρημα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, καλημέρα σε όλους! ξέρει κανείς τι γίνεται με Πολεοδομία Δήμου Μοσχάτου? ώρες λειτουργίας και γενικά τι γίνεται εκεί? ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτήσω κάτι και sorry αν άχει απαντηθεί.

Ένας ιδιοκτήτης έχει δύο σπίτια. Κάνω δύο φακέλους, δύο αμοιβές, δύο φεμ και γενικά όλα εις διπλούν, σωστά? μπορώ να του κόψω μία απόδειξη (286,01+286,01)? ή όχι? γιατί και στο φεμ αναφέρεται ο αριθμός της απυ. Ελπίζω να σας έδωσα να καταλαβέτε τι εννοώ, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε αντίστοιχη περιπτωση έτσι το έκανα, μία απόδειξη δηλαδή. Βέβαια στη ΔΟΥ μου δε μου ζητουν αν γράψω επάνω στο ΦΕΜ τον αριθμό της απόδειξης, αλλά γιατί πειράζει να ειναι σε δυο διοφορετικα ΦΕΜ ιδιος αριθμός απόδειξης? Δεν ξέρω, δεν τα πάω καλά και με αυτά. Κόψε δύο αποδείξεις να τελειώνεις! :wink:

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να του κόψω μία απόδειξη (286,01+286,01)? ή όχι?

 

Ναι, άνετα. Κακώς ζητάνε αριθμό ΑΠΥ πάνω στο ΦΕΜ, όσες ΔΟΥ το ζητάνε (ούτε η δική μου ζητάει τέτοιο πράγμα). Ακόμα και αν η δική σου το ζητάει θα βάλεις τον ίδιο αριθμό ΑΠΥ και στα 2 ΦΕΜ. Η ΑΠΥ δεν έχει καμία απολύτως σύνδεση με πλήθος ΦΕΜ, κρατήσεων, αμοιβών κλπ. Εϊναι απλά φορολογική υποχρέωση για χρήματα που πληρώθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

@matho: επάνω στη ΑΠΥ εγω δεν γράφω κάτι. Απλά θα κόψεις 2 ξεχωριστά ΦΕΜ σε 2 διαφορετικές ιδιοκτησίες. 23,25+23,25

Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν τα πάω καλά με αυτά. και αν κόψω μία ΑΠΥ θα βάλω παρακρατήθηκε ΦΕΜ 10% = 46,5 ?

 

Όχι. Δε θα βάλεις τίποτα πάνω. Γιατί δεν "παρακρατήθηκε" τίποτα. Την ΑΠΥ την πληρώθηκες στο ακέραιο. Το ΦΕΜ το πλήρωσες εσύ από την αμοιβή που εισέπραξες. Γενικά έχετε υπόψη σας ότι δεν είναι υποχρεωτική η παραμικρή σημείωση σε μια ΑΠΥ πέρα από τα προβλεπόμενα πεδία σε αυτήν (ούτε καν η πραγματική παρακράτηση 20% από εταιρείες-αρκεί αυτή να γίνεται).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.