Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τιμές αναλυτικού προϋπολογισμού για ιδιωτικά έργα


Recommended Posts

ευχαριστω myri ,8α συγκρινω τις τιμες αυτες ,με αυτες του προγραμματος και 8α δω..ελπιζω να βοηθησει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις τιμες θα εχεις... Εγω αυτες εχω παντος...

 

Μπορει ο ελεγκτης να σου ζητησει να τις αλλαξεις?? Γινεται κατι τετοιο???

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω ρε terry εγω του πηγα αυτες που εχει το προγραμματο "αδεια" και τις βρηκε χαμηλες, και μου προτεινε τις τιμες ατοε,αλλα με τις ατοε οπως ειπες και εσυ ο προυπολογισμος παει στο θεο..θα συγκρινω τωρα αυτες του exel ..τις συγκρινα και ειναι οι ιδιες,θα του τις ξαναπαω και να δουμε..αυτες του ατοε παντως δε προκειτε να τις βαλω..

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, οι τιμές μονάδος που βάζουμε στον προϋπολογιμό είναι ΑΤΟΕ 1985. Και το κάνουμε γιατί ο σχετικός συνοπτικός πίνακας έχει περιληφθεί στο Π.Δ. 696/74 (ΤΟν έχουν και οι πολεοδομίες). Μόνο όταν έχουμε εργασίες που δεν περιλαμβάνοντα στον συνοπτικό πίνακα, μόνο τότε καταφεύγουμε στον κανονικό, σημερινό ΑΤΟΕ.

Αλλά επειδή πιθανότατα κάνω λάθος με το σχετικό νομοθέτημα, ας επιβεβαιώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόνο όταν έχουμε εργασίες που δεν περιλαμβάνοντα στον συνοπτικό πίνακα, μόνο τότε καταφεύγουμε στον κανονικό, σημερινό ΑΤΟΕ.

 

Επειδή εγώ έχω μια τέτοια περίπτωση, πού μπορώ να βρω τον σημερινό ΑΤΟΕ;

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για να υπολογίσω αμοιβές για άδεια επισκευής και βαφής όψεων, με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Οι απορίες μου είναι οι παρακάτω.

1. Θα γίνουν αποξηλώσεις επιχρίσματος και θα επιχρισθούν εκ νέου τμήματα των όψεων, στον προϋπολογισμό περνάω όλη την επιφάνεια ή μόνο τα τμ που θα διορθωθούν ?

2. Στον αναλυτικό προϋπολογισμό περνάω τα συνολικά τμ της σκαλωσιάς (σε όψη) και αν ναι τότε στο πρόγραμμα αμοιβών τα βάζω και σαν επιφάνεια κτιρίου?

3. Στο πρόγραμμα αμοιβών σε κάθε μελέτη (αρχιτεκτονικά, παθητική, κτλ) βάζω το συνολικό προϋπολογισμό ή πρέπει να το «σπάσω» σε επιμέρους?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

1) Αυτά που θα διορθωθούν

2) Αν εννοείς επιφάνεια όψης μόνο αν οι σκαλιωσές δεν εξέχουν του κτηρίου.

3) Συνολικό. Το πρόγραμμα υπολογίζει μόνο του μετά την κατανομή των αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω και να ρωτήσω

τι εννοείς με το αν η σκαλωσιά δεν εξέχει του κτιρίου? Όλη η σκαλωσιά θα πατάει μέσα στο οικόπεδο και θα στηθεί παράλληλα με την όψη του κτιρίου. Η ερώτηση μου είναι : αφού έχω περάσει τα συνολικά τετραγωνικά της σκαλωσιάς (βάση Χ ύψος) στον αναλυτικό προϋπολογισμό , θα τα βάλω και σαν επιφάνεια κτιρίου στη κατηγορία επισκευές η όχι?

Συγγνώμη αν γίνομε κουραστικός

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.