Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμές αναλυτικού προϋπολογισμού για ιδιωτικά έργα


Recommended Posts

Μπορεί το μήκος βάσης της σκαλωσιάς να είναι μεγαλύτερο από το μήκος βάσης του κτηρίου. Αυτό εννοούσα. Συνήθως βέβαια όταν μπαίνει σκαλωσιά περιμετρικά του κτηρίου υπάρχει μια αύξηση στο μήκος αν και θα την χαρακτήριζα αμελητέα (μπορείς να το δοκιμάσεις κάνοντας offset την περίμετρο του κτηρίου κατά 0,50 μέτρο-όσο περίπου θα απέχει η σκαλωσιά).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

συνάδελφοι τα links για τους πίνακες τιμών για αναλυτικό προϋπολογισμό δεν λειτουργούν, μάλλον λόγω αναβάθμισης του site.

Μήπως θα μπορούσε η διαχειριστική ομάδα να βοηθήσει, δεδομένου οτι με το Ν.4014 ο αναλυτικός γίνεται πολύ της "μόδας"...

 

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια

 

Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

manolis gon, ωραίο το αρχείο excel... είναι και σε ευρώ...

Ήθελα να ρωτήσω πώς εισάγεται ο αναλυτικός προϋπολογισμός στο πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ. Το λέω, διότι στο tab "Κύριες Εργασίες" / "Επεξεργασία εργασιών" / "Λεπτομέρειες εργασίας", στο "Τύπος Προϋπολογισμού" έχει γκριζαρισμένη (δηλ. μη επιλέξιμη) την επιλογή "Με βάση τον αναλυτικό προϋπολογισμό της εργασίας"....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

καλησπέρα και από μένα. πολύ ενδιαφέροντα όλα τα προηγούμενα. έχω μία ερώτηση με την σειρά μου. ψάχνω να κάνω έναν προυπολογισμό για ένα ιδιωτικό έργο. παρατηρώ ότι στους πίνακες ΑΤΟΕ είναι πολύ αναλυτικότερα οι εργασίες σε σύγκριση με τον αναλυτικό.έχει πχ πολλές κατηγορίες ξυλοτύπων. επίσης γνωρίζει κανένας πως θα υπολογίσω το κόστος του ΙΚΑ. για παραδειγμα για 1 κ.β. οπλισμένο σκυρόδεμα έχω 80 ευρώ όπως βλεπω στον πίνακα του αναλυτικού προυπολογισμού. αυτό τι περιλαμβάνει ;

το υλικό; με την δημιουργία ξυλοτύπων; με εργατικά; με ικα; υποθέτω πως όχι.

το κυβικό έχω υπόψη μου ότι βγαίνει πανω απο 200 ευρω. αυτό βέβαια είναι το πραγματικό και μάλλον διαφέρει αρκετά από αυτό που θα βγει από τον αναλυτικό.

υποθέτω πως ψάχνω κάποιον πίνακα με τον οποίο θα υπολογίζω το κόστος του ΙΚΑ γαι καθε εργασία και θα το προσθέτω στην τιμή της εργασίας για να βρω το συνολικό κόστος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα!

 

Μου έτυχε περίπτωση τακτοποίησης silo, οπότε το εντάσσω στην κατηγορία λοιπές παραβάσεις του Ν.4014/11.

 

Θα χρειαστεί να κάνω αναλυτικό προϋπολογισμό, οπότε μήπως έχετε κάτι υπ' όψιν σας για τις εργασίες και τις τιμές που θα χρησιμοποιηθούν?

 

Στο πρόγραμμα αμοιβών CIVIL που έχω δεν έχει κάτι αντίστοιχο....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Σε ότι αφορά τον αναλυτικό προϋπολογισμό ψάχνοντας βρήκα τα εξής:

Η αρχική εγκύκλιος 8/90 που είναι σε δρχ έχει πολύ λιγότερες εργασίες σε σχέση με τα διάφορα αρχεία που κυκλοφορούν στην αγορά.

Πιο συγκεκριμένα στο (έγκυρο το θεωρώ) site του ΤΟΛ (http://www.tol.com.g...9835376864c0061) όπου παρατίθεται αυτούσια η εγκύκλιος 8/90 και στο τέλος έχει τις τιμές του αναλυτικού προϋπολογισμού και στα διάφορα αρχεία προγραμμάτων (οπως υποθέτω του Manolisgon παραπάνω) ο αναλυτικός είναι διαφορετικός.

π.χ. Στην εγκύκλιο το τ.μ. ικριώματος κοστίζει 350 δρχ(=1,03 ευρώ) ενώ στο προηγούμενο αρχείο έχει 1,47 ευρώ ή υπάρχει ο επαναχρωματισμός ξύλινων ή σιδηρών επιφανειών που στην αρχική δεν υπάρχει κ.α.

Γνωρίζει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό και πότε/πως μπήκαν αυτές οι αλλαγές σε ισχύ;

Επίσης κάποιος που έχει καταθέσει αναλυτικό προϋπολογισμό στην πολεοδομία Αθηνών θα μπορούσε να με πληροφορήσει με ποιόν πίνακα δουλεύουν;

 

Τέλος μιας και θέλω να βγάλω άδεια για βαφή όψεων χρειάζεται μελέτη παθητικής πυροπροστασίας; Αρχιτεκτονικά είναι μελέτη ή αποτύπωση; Ικριώματα "επιβαρύνονται" με αντισεισμικό ή όχι;

 

Ευχαριστώ

Edited by civiltre
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα

 

Σε επίσκεψή μου στο ΤΕΕ/ΤΚΜ, στο τμήμα αμοιβών, μου έδωσαν ένα πρότυπο αναλυτικού τιμολογίου εγκ. 8/90 και συντελεστών ημερομισθίων ΙΚΑ εγκ. 13/99. Στον κωδικό εργασίας

 

02.06 Καθαίρεση επιχρισμάτων, ως μονάδα μέτρησης έχει (τεμ.) κι όχι τετρ.μ. ή κυβ. μ.

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει, πώς ακριβώς εννοούν το τεμάχιο, γιατί δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.