Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θερμομόνωση-Στεγανοποίηση δώματος


kostasthe

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για στεγανοποιηση Θερμομόνωση ταρατσας 150Μ2 σε 2οροφη κατοικια 20 ετων.'Εχει εμφανίσει υγρασιες στο εσωτερικό.Η οροφη δεν εχει κλισεις καθως προοριζόταν για να χτιστει.Μπορει κάποιος να προτείνει αξιόπιστες εταιρείες στην Αθήνα και ένα πιθανό κόστος?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αν ψάξεις στο google θα βρεις πολλές πληροφορίες.

Αν αρχίσουμε να κάνουμε αναφορά σε ονόματα, αυτό θα αποτελεί διαφήμιση και κάτι τέτοιο απαγορεύεται από τους Κανόνες Συμμετοχής του Φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Κόστος 14 εύρω ανα τ.μ.

 

κάποτε ήταν τόσο.

 

Τώρα όχι.

 

Και 14 €/μ2 για τι εργασίες δίνεις ?

Αποξηλώσεις ? Κάδος μέσα ?Ψηφίδα πόσων κιλών ? Ελαστομερές ? Γεμίσματα - ρύσεις ? Εξαεριστικά ?

 

Ας είμαστε ακριβείς και σοβαροί.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Theo. Δεν μπορείς να κοστολογήσεις έτσι απλά την θερμομόνωση και στεγανοποίηση της ταράτσας.

Αναγνώρισε την υφιστάμενη κατάσταση και τις αιτίες της υγρασίας και μετά ψάξε για τις ανάλογες επεμβάσεις και εργασίες που απαιτούνται.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Σε μια ταράτσα στην Αθήνα θέλω να κάνω μόνωση, αλλά δεν θέλω να επιβαρύνω με πολύ βάρος την πλάκα λόγω του ότι είναι φτιαγμένη το 74 με τους παλαιούς αντισεισμικούς κανονισμούς και κάποιες δομικές ατέλειες στο σκελετό της.

Δεν έχει κάποιο πρόβλημα σε υγρασία, απλά θέλω να ρίξω την εσωτερική θερμοκρασία του από κάτω ορόφου όπου το καλοκαίρι εμφανίζει υψηλές τιμές. Επειδή θα είναι βατή και θα γίνεται συχνή χρήση (τοποθέτηση πέργκολας) και και ίσως χτιστεί και μια αποθήκη 10μ2 με ελαφρή υλικό (αλφα μπλοκ ή ξυλοκατασκευή λυόμενη), προβληματίζομαι σε τι είδους μόνωση να προχωρήσω.Σκευομαι να κάνω υγρομόνωση-θερμομόνωση.

Σε αυτή την περίπτωση ποια θα είναι η σωατή κατανομή των στρώσεων των υλικών υγρομόνωσης-θερμομόνωσης? Σκεύομαι την συγκεκριμένη σειρα: 1.ασφαλτόπανο,2.πλάκες dow, 3. αφρομπετόν-ρύσεις, 4.πλακάκι.

Έχω ένα προβληματισμό σε αυτήν την περίπτωση αν θα δέσει το πλακάκι στο αφρομπετόν.

Αν κατά την επίστρωση αφρομπετού δέσω το μείγμα αφρομπετού με συρμάτινο πλέγμα θα κάνει δουλειά?ή μήπως τελικά πρέπει να πάω σε λύση στρώσης πολυουρεθάνης και να ξεχάσω τα προηγούμενα?Δεν καταπονεί με περισσότερο βάρος την πλάκα αυτός ο τρόπος (πολυουρεθάνη)?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα .ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ σε ταράτσα να κάνω μόνο στεγανοποιηση αφού έχω ηδη κάνει θερμομόνωση απο την εσωτερική επιφάνεια με εξηλασμένη πολυστερινη και τελικη επιφάνεια ραμποτέ.Η ταράτσα έιναι σε άθλια κατάσταση ,λιμνάζουν τα νερά σε αρκετά σημεία .Στο παρελθόν έιχε γινει μια επάλειψη με στεγανωτικό το οποίο τωρα εχει αποκολληθεί σχεδον όλο και το νερό της βροχής ειναι σε επαφή με την πλάκα σκυροδεματος στην οποία ηδη εχουν δημιουργηθεί μηκυτες μούχλα κτλ.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

να απαντήσω. Κάνεις πρωτα μια επιθεώρηση να δούμε τι άλλο έχεις χάσει και μετά βρίσκονται οι λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους,

 

Σε αντιστοιχο θεμα που μπορειτε να δειτε εδω, στο 4ο μυνημα του θεματος , προτεινω μια λυση για θερμομονωση (ειδος πρασινης ταρατσας) για την οποια θα ηθελα τις γνωμες σας.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

έχω το εξής θέμα. Πελάτης συνεργάτη μου (μονώσεις δωμάτων κλπ), ισχυρίζεται ότι αφότου τοποθετήθηκε η υγρομόνωση στο δώμα του (ασφαλτόπανο 4 κιλά / τμ.) έχει ανέβει η θερμοκρασία στο εσωτερικό στον υποκείμενο όροφο κατα 5 βαθμούς. (Μηνας Μάρτιος 2012).

Την άνω δήλωση την χρησιμοποιεί ο πελάτης για να μην πληρώσει την τελευταία δόση. Έτσι ζητήθηκε η δική μου παρέμβαση.

 

Υπάρχει κάτι σχετικό (βιβλιογραφία, προσωπική εμπειρίαμ κλπ) πάνω σε αυτό;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.