Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

'Ελεγχος ανατροπής


 

Recommended Posts

Κανένα απολύτως!!! Σε όσα ελληνικά προγράμματα ρώτησα δεν πήρα ξεκάθαρη απάντηση. Νομίζω όμως πως ούτε το Robot κάνει αυτόν τον έλεγχο.

 

Εdit: @iovo, για το next δεν είχα ρωτήσει :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος ανατροπής έχει νόημα μόνο όταν έχουμε συνδυασμό με σεισμό.

Τότε η §6.5 του ΕΚΩΣ μας παραπέμπει στο Κεφάλαιο 5 του ΕΑΚ που όμως αφορά μόνο θεμελιώσεις, αντιστηρίξεις και γεωκατασκευές, όχι ένα ολόκληρο κτήριο.

Να κάνεις δηλαδή έλεγχο ανατροπής σ' ένα μεμονωμένο πέδιλο ή ένα τοίχο αντιστήριξης ΟΚ. Σ' ένα κτήριο, πώς; Πώς το κάνει το Next αλήθεια;

 

Επειδή πάντως μου το έχουν ζητήσει στην πολεοδομία μερικές φορές, τον έχω κάνει ως εξής:

Θεωρούμε το κτήριο ως ένα απαραμόρφωτο στερεό σώμα.

Το φορτίζουμε με G και Q λαμβάνοντας όλα μα όλα τα φορτία αναλυτικά. Τοιχοποιίες, gross beton δαπέδου υπογείου, επιχωματώσεις κλπ

Υπολογίζουμε το διάγραμμα της τριγωνικής σεισμικής φόρτισης κατά την απλοποιημένη φασματική μέθοδο.

Υπολογίζουμε τις ροπές ανατροπής και ευστάθειας στη μια και στην άλλη διεύθυνση και μ' έναν συντελεστή ασφαλείας κάνουμε τον έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη αυτό σκέφτηκα και εγώ αλλά ισχύει με σχετική ακρίβεια μόνο όταν έχουμε υπόγειο, οπότε θα δράσει σαν μονολιθικό σώμα η βάση του κτηρίου.

Αν δεν έχουμε υπόγειο τότε έχουμε πλαισιακή λειτουργία στην θεμελίωση και το ζήτημα δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί συνολικά.

 

Συμφωνεί κανείς?

Link to comment
Share on other sites

..διεύθυνση και μ' έναν συντελεστή ασφαλείας κάνουμε τον έλεγχο.

 

Πόσο αυτός ο συντελεστής χάρη ? 1.5 - 2.0 ? (αν θυμάμαι καλά - κάπου το διάβασα και μάλλον εξαρτάται από το έδαφος? γιατί κάτι στο μυαλό μου υπάρχει και μια μεγάλη τιμή 3))

Το ΝΕΧΤ :

1) βρίσκει την ιδεατή-δυσμενέστερη περίμετρο του κτιρίου (αν έχει πολλά σπασίματα κ.λ.π.)

2) βρίσκει το Κ.Β. του κτιρίου

3) βρίσκει όλο το αξονικό φορτίο της κατασκευής

4) υπολογίζει της ροπές ανατροπής και αυτές της ευστάθειας και κάνει τον έλεγχο (την δυσμενή)

5) παράλληλα ελέγχει και το λόγο v/n < 0.40 για την ολίσθηση

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην έχεις υπόγειο αλλά να έχεις μια πολύ ισχυρή και άκαμπτη θεμελίωση, πχ γενική κοιτόστρωση με δοκούς + τα περιμετρικά τοιχία που αν θεμελιώνεις στο -1,50μ και έχεις και 0,50μ υπερύψωση θα είναι ικανού ύψους (2,00μ).

Όπως και να χει δεν βλέπω άλλο τρόπο να κάνεις τέτοιο έλεγχο.

 

@ppetros

1,00 λαμβάνω εγώ. Τα φορτία G+0,30*Q και ο σεισμός πάνω σ' αυτό το φορτίο ως 100%. Όμως είναι 100%; Λόγω της μεθόδου της απλοποιημένης φασματικής ανάλυσης συνεπώς, λαμβάνω συντελεστή ασφαλείας =1,00.

Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος ανατροπής έχει νόημα μόνο όταν έχουμε συνδυασμό με σεισμό.

Ή για να είμαστε πιο τυπικοί όταν έχουμε οριζόντια φορτία, δηλαδή σεισμό, άνεμο ή ωθήσεις γαιών/νερού.

 

Χάρη αυτό σκέφτηκα και εγώ αλλά ισχύει με σχετική ακρίβεια μόνο όταν έχουμε υπόγειο, οπότε θα δράσει σαν μονολιθικό σώμα η βάση του κτηρίου.

Αν δεν έχουμε υπόγειο τότε έχουμε πλαισιακή λειτουργία στην θεμελίωση και το ζήτημα δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί συνολικά.

Ο ευρωκώδικας πάντως ορίζει ρητά ότι τόσο η ίδια η κατασκευή όσο και τα μέρη της πρέπει να θεωρούνται σαν απαραμόρφωτα στερεά:

Ultimate Limit State (EQU) : Loss of static equilibrium of the structure or any part of it considered as a rigid body

 

Σχετικά με τους συντελεστές ασφαλείας νομίζω ότι παλαιότερα χρησιμοποιούσαν ενιαίο συντελεστή ασφαλείας για κάθε έλεγχο (ξεχωριστό για ανατροπή, ολίσθηση, φέρουσα ικανότητα). Η τιμή του ενιαίου συντελεστή εξαρτάται από το είδος του έργου, τη σπουδαιότητα, το είδος της θεμελίωσης, το έδαφικο υλικό (ύπαρξη ή μη γεωτεχνικής έρευνας κτλ)

 

Για ενδεικτικές τιμές των ενιαίων συντελεστών νομίζω ότι κάποιος παλαιότερος θα μπορεί να μας διαφωτήσει καλύτερα.

 

Στους Ευρωκώδικες υιοθετούνται οι επι μέρους συντελεστές ασφαλείας (partial factors) οι οποίοι εφαρμόζονται στις δράσεις, στα υλικά και στα χαρακτηριστικά του εδάφους.

 

Σχετικά με τον σεισμικό συνδυασμό σύμφωνα με το Παράρτημα Α του EC1990 ο συνδυασμός είναι ο ακόλουθος

G + ψ2 * Q + E

που είναι ο ίδιος με αυτόν που ανέφερε ο Χάρης.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Χάρης

1,00 λαμβάνω εγώ. Τα φορτία g+0,30*q και ο σεισμός πάνω σ' αυτό το φορτίο ως 100%. Δηλ. όλο το παίρνεις για την ανατροπή?? αν έχω ένα διώροφο κτίριο με φορτίο g+0.30*q π.χ. 600+0,30*200=660 ΚΝ ανα όροφο, πως θα υπολόγιζες την ροπή ευστάθειας/ανατροπής?(κάτοψη 10χ10-περιοχή α=0.16)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.