Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

'Ελεγχος ανατροπής


 

Recommended Posts

Ναι, Παναγιώτη έχεις δίκιο.

Είναι ο μόνος έλεγχος που γίνεται για G+Q.

Οι άλλοι έλεγχοι, ανατροπής, ολίσθησης, σώματος θεμελίωσης γίνονται για 1,35*G+1,50*Q.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη,

 

Αν θέλουμε να είμαστε ακόμα πιο ακριβείς, τότε οι έλεγχοι ανατροπής και ολίσθησης είναι κατάστασεις απώλειας της στατικής ισοροπίας, και ώς τέτοιες πρέπει να ελέγχονται σύμφωνα με τους συντελεστές που υπάρχουν στην παράγραφο 6.5 του ΕΚΟΣ.

 

Νομίζω ακόμη, ότι παλαιότερα οι έλεγχοι αυτοί γίνονταν ως εξής: έβρισκαν το λόγο των δυνάμεων που συγκρατούσαν την κατασκευή προς τις δυνάμεις που έτειναν να την ρίξουν, χωρίς να παραγοντοποιήσουν τις δυνάμεις, και στη συνέχεια διαστασιολογούσαν έτσι την κατασκευή ώστε ο λόγος αυτός να έβγαινε μεγαλύτερος από κάποια τιμή πχ 1,7 ή 1,4. Η τιμή αυτή νομίζω ότι άλλαζε ανάλογα με το είδος της κατασκευής, της θεμελίωσης κτλ.

 

Για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος... Κάποιος παλαιότερος ίσως να μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα....

 

Οι τιμές που δίνει ο ΕΚΟΣ είναι μόνο για κτιριακά έργα, για διαφορετικά έργα καλό είναι να βλέπουμε τον ευρωκώδικα 1990.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αυτοί οι συνδυασμοί αφορούν τη στατική ισορροπία μιας κατασκευής πχ ενός τοίχου αντιστήριξης και όχι μιας θεμελίωσης πχ ενός μεμονωμένου πεδίλου;

Το αναφέρω αυτό γιατί έψαξα κάτι παλιές σημειώσεις (1996) από ένα σεμινάριο όπου ο Χρήστος Αναγνωστόπουλος, επικ. καθηγητής τότε του ΑΠΘ, έκανε λόγο για τους συνδυασμούς:

1,35*G + 1,50*Q

1,00*G + 1,50*Q

1,00*G + 0,30*Q + acd*Ε

 

Ο έλεγχος σε ανατροπή για το σύνολο του κτιρίου αν το θεωρήσουμε απόλυτα στερεό σώμα είναι με τη λογική που ανέφερες:

Μευστάθειας / Μανατροπής > Συντελεστή ασφαλείας=1,50 απ' ό,τι θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε γελάσω...

 

Απλά αν διαβάσεις τον Εκος στην 6.5, αναφέρει ρήτα ότι οι έλεγχοι ανατροπής, ολίσθησης και άνωσης είναι έλεγχοι στατικής ισορροπίας. Τώρα που ακριβώς αναφέρεται ....

Από εκεί και πέρα ιδίως για μεμονωμένα πέδιλα φαντάζομαι ότι ιδιαίτερη διαφορά δεν κάνει είτε με το ένα το υπολογίσεις είτε με το άλλο. Το δυσμενέστερο πάντως θα προκύπτει ανάλογα με τα φορτία, πότε με τον ένα συνδυασμό και πότε με τον άλλο.

 

Για κτιριακά έργα νομίζω και εγώ ότι το 1.5 είναι ΟΚ. Αλλά αν θυμάμαι και εγώ καλά η τιμή αυτή μπορεί να μεγαλώσει πολύ (3 - 4). Αυτό είναι κάτι που μας είχε αναλύσει κάποιος καθηγητής μας, αλλά δεν θυμάμαι σε ποιες περιπτώσεις συμβαίνει αυτό. Ίσως όταν έχουμε θεμελιώσεις με πασσάλους....?

Link to comment
Share on other sites

παλαιότερα τα πέδιλα τα λύνανε για G+Q και συγκρίνανε με την σεδ. Μάλιστα όταν η ένταση ήταν σεισμική προσαύξαναν τη σεδ με συντελεστή.

Σήμερα κατά τον ΕC7, αν δεν κάνω λάθος λύνονται, ανάλογα με 3 κατηγορίες Α-Β-Γ. Για θεμελιώσεις πρέπει να είναι η Β κατηγορία στην οποία εφαρμόζονται οι συντελεστές 1.35 και 1.5. Πάντα γίνεται ο έλεγχος την ενεργής επιφάνειας του πέδιλου (>50%) που είναι ουσιαστικά έλεγχος ανατροπής και με βάση αυτήν την επιφάνεια και την σεδ υπολογίζεται η Νrd(KN) που συγκρίνεται με την δράση. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος καθολικός συντελεστής, όλα μπαίνουν στην εκενντρότητα - ενεργή επιφάνεια θεμελίου. Μπορεί να μας πει κάποιος που ασχολείται κυρίως με γεωτεχνικα την άποψη του?

Link to comment
Share on other sites

παλαιότερα τα πέδιλα τα λύνανε για G+Q και συγκρίνανε με την σεδ. Μάλιστα όταν η ένταση ήταν σεισμική προσαύξαναν τη σεδ με συντελεστή...

Αυτό γινόταν όταν οι έλεγχοι γίνονταν με επιτρεπόμενες τάσεις (κανονισμός σκυροδέματος του 1954) και όχι με οριακές αντοχές.

Η επαύξηση της επιτρεπόμενης τάσης ήταν 30% αν είχες εκκεντρότητα στο πέδιλο και 20% επιπλέον (50% συνολικά) αν ο συνδυασμός ήταν με σεισμό.

Link to comment
Share on other sites

:D :D :D Νόμισα ότι δεν το κατάλαβες!! Είναι και λιγο δύσκολο με μηνύματα. Δε σε παρεξήγησα φυσικά Χάρη!!!! :D :D :D :oops: :oops: :oops:

 

Κανείς για EC7?

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε και αυτό

 

http://rapidshare.com/files/113151428/EC7.rar.html

 

έχει καποια αρχεία που περιγράφουν την αλλάγη νοοτροπίας στον σχεδιασμό με τους ευρωκώδικες όσον αφορά τις γεωτεχνικές κατασκευές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.