Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση Μίκη Θεοδωράκη


nomad

Recommended Posts

ασχολείται κανένας με τον κωστάκη? εγώ τον γιωργάκη ακούω να βρίζουν στην πιάτσα όλη μέρα. άλλωστε από τη στιγμη που ούτε μια εξεταστικη για το θεαθήναι δεν έχει στηθεί, αθώος ο άνθρωπος που έτρωγε σουβλάκια για πρωινό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@erling Δεν τόλμησα να το γράψω γιά να μην θεωρηθώ υπερβολικός , αν και η ιστορία μας λέει ότι τίποτα δεν είναι υπερβολικό .

 

Βέβαια οι διάφοροι πιτσιρίκοι , προφανώς δεν ξέρουν ούτε ιστορία , ούτε οικονομικά , αλλά υβρίζουν οι ελάχιστοι τους μέγιστους .

Δεν σκέφτονται ότι και πριν 15 χρόνια στην ίδια κατάσταση με τους δείκτες είμαστε και δεν κινδυνεύαμε να πτωχεύσουμε .

 

Τώρα γιατί ? Εντάξει , δεν μπορούμε να κάνουμε υποτίμηση , αλλά υποτιμάται το ευρώ . Και είμαστε μόνο το 2 % της οικονομίας του ευρώ .

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας παρατάτε με το μικυ και τους κονομημένους αντιστασιακούς του προηγούμενου αιώνα

 

Σε λίγο θα βγει και ο γλέζος να μας πει πως κατέβασε τη σημαία από την ακρόπολη στην κατοχή και τσάκισε τους γερμανούς για να ψαρώσει τη μέρκελ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το πρόβλημα μου είναι ότι έστω ότι δέχομαι ότι έχουνε δίκιο, φταίνε για όλα οι Αμερικάνοι (και όποιο άλλοι τέλος πάντων) που συνωμοτόυν εναντίον τις Ελλάδος για να μας "πάρουν" τα "πετρέλαια" του Αιγαίου.

 

Εμεις τι Σ****** κάνουμε ? Με ποιον τρόπο αντιστθήκαμε σε όλα αυτά ? Οι πολιτικοί μας τι κάνουν για όλα αυτά ?

Οι Αμερικάνοι ή οι "κερδοσκόποι" καλώς ή κακώς κάνουν την "δουλεία" τους. Το ξέρουνε οι πολιτικοί μας και όλοι οι κύριοι που τα πιστεύουν αυτά. Αρά αφου ΟΛΟΙ το ξέρουμε αυτό πως γίνεται κανείς να μην κάνει τίποτα αλλά όλα να σκύβουμε το κεφάλι και να λέμε δεν γίνεται αλλιώς, και φταίνε οι "κερδοσκόποι" ?

 

Και αν τελικά κατήγουμε ότι "Ε δεν μπόρουμε να κάνουμε τίποτα έμεις γιατί είμαστε πολύ μικροί, και οι Αμερικάνοι και οι κερδοσκόποι είναι πολύ μεγάλοι", τότε να ΣΙΩΠΗΣΟΥΜΕ και να κάτσουμε να μας εκμεταλεύονται οι πάντες. Είμαστε άξιοι τις τύχης μας.

 

Αμα λοιπόν είναι έτσι τι περιμένουμε κύριοι ? Να μας λυπηθούνε οι "Φονιάδες των λάων ?"

 

Ασχέτως το πόσο σέβομαι κάποιον για την προσφορά του ως καλλιτέχνη και για την δράση του γενικότερα, δεν τον θεωρώ "αυθεντία" σε άλλα θέματα. Ούτε και έγω είμαι "αυθεντία" βέβαια σε τίποτα, ελπίζω τουλάχιστον ότι ακόμα σκέφτομαι και έχω κριτικό πνεύμα, τίποτε άλλο.

 

Και μερικά τραγουδάκια ασχετα αλλά επίκαιρα ...

 

Τζίμης Πανούσης - Νεοέλληνας

Αχ Ευρώπη - Τζίμης Πανούσης

Ενδελέχεια - Διαμαντένια Προβλήτα

http://www.youtube.com/watch?v=v2O8XgVKuoc

Tsopana Rave - Δώς μου δυo κατοστάρικα (Δώσε οτι έχεις)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω 110% με το μύνημα #40 του BAS.Παίζονται πάρα πολλά παιχνίδια,και όσο νωρίτερα το καταλάβουμε τόσο καλύτερα.

Ο Θεοδωράκης (Μίκης και όχι μίκυ όπως κάποιοι αναιδέστατα τον αποκαλούν...) σίγουρα δεν είναι η απόλυτη αυθεντία,όμως η γνώμη του έχει τη βαρύνουσα σημασία των χρόνων και των εμπειριών που κουβαλάει στην πλάτη του.Ασχετα αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε μαζί του,πώς να το κάνουμε ρε μάγκες έχει δει πέντε πράματα παραπάνω από μας σε ιστορικό,κοινωνικό και πολιτικό επίπεδο...Οπως λέει και το τραγούδι μια νύχτα απ τη ζωή του-ολόκληρη η δική μας.

Δεν ξέρω πραγματικά αν ισχύουν όλα (ή έστω κάτι) από όσα αναφέρει στη δήλωσή του,αλλά τουλάχιστον καταφέρνει να μας βάλει σε έναν άλλο τρόπο σκέψης από αυτόν των ΜΜΠ (Μέσα Μαζικής Προπαγάνδας).Σε κάποιους αυτό μπορεί να κακοφαίνεται...

Δεν πειράζει,θα τους περάσει...Ετσι τους είχε κακοφανεί και όταν τα έχωσε στη Ρεπούση και τη Δραγώνα...

Οσο για την κοπελιά που μιλάει για κονομημένους αντιστασιακούς του προηγούμενου αιώνα,αν κάποιος ερχόντανε και σου έλεγε το εξής:από τα 20 έως τα 60 σου θα είσαι μεταξύ φυλακής και εξορίας,δαρμένη και άφραγκη,και στα 60 θα σε κάνω πάμπλουτη(όχι απλώς κονομημένη), θα δεχόσουνα;

Αυτό για το Γλέζο είναι απλά ασχολίαστο...

Link to comment
Share on other sites

(Μίκης και όχι μίκυ όπως κάποιοι αναιδέστατα τον αποκαλούν...)

στον τεγόπουλο-φυτράκη το βρήκα. έλεγε και για μια μίνι

σίγουρα δεν είναι η απόλυτη αυθεντία
είναι απλά, σεμνά και ταπεινά σκέτο αυθεντία και όχι η απόλυτη
Οσο για την κοπελιά που μιλάει για κονομημένους αντιστασιακούς του προηγούμενου αιώνα,αν κάποιος ερχόντανε και σου έλεγε το εξής:από τα 20 έως τα 60 σου θα είσαι μεταξύ φυλακής και εξορίας,δαρμένη και άφραγκη,και στα 60 θα σε κάνω πάμπλουτη(όχι απλώς κονομημένη), θα δεχόσουνα;
ναι, αλλά δεν θα δεχόμουν αποχή απ' το σεξ

 

όμως η γνώμη του έχει τη βαρύνουσα σημασία
Χάρη? Εσύ είσαι?
Link to comment
Share on other sites

στον τεγόπουλο-φυτράκη το βρήκα. έλεγε και για μια μίνι

είναι απλά, σεμνά και ταπεινά σκέτο αυθεντία και όχι η απόλυτη

ναι, αλλά δεν θα δεχόμουν αποχή απ' το σεξ

 

Χάρη? Εσύ είσαι?

΄

Πολύ ξυπνητζίδικα...

Γιώργο με λένε,όχι Χάρη.

Link to comment
Share on other sites

sorry ρε γιώργο, νόμισα ήταν ο χάρης όταν διάβασα "τη βαρύνουσα σημασία" και έψαχνα να βρω την ψηφοφορία

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το κέρδισες :grin:

έστω και β' ρόλο κομπάρσου, κάτι είναι από το τίποτα. είμαι και κασκαντερ και χρειάζεται στο βιογραφικό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.