Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κλείσιμο βιβλίων


a_p

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

υπάρχει τελικά απάντηση στο παραπάνω post? Γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αφού πληρώνονται οι εισφορές από τον εργοδότη τι το νοιάζει το τσμέδε εαν εσύ είσαι μισθωτός, ή έχεις ατομική επιχείρηση ή και τα δύο. Όταν έκανες έναρξη στην εφορία ενημέρωσες το τσμέδε? Δεν νομίζω να χρειάζεται να κάνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν από ελεύθερος επαγγελματίας, γίνεις (και) μισθωτός, ο εργοδότης ενημερώνει το τσμέδε στέλνοντας ένα email.

Τώρα σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω, γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αφού πληρώνονται οι εισφορές από τον εργοδότη τι το νοιάζει το τσμέδε εαν εσύ είσαι μισθωτός, ή έχεις ατομική επιχείρηση ή και τα δύο. Όταν έκανες έναρξη στην εφορία ενημέρωσες το τσμέδε? Δεν νομίζω να χρειάζεται να κάνεις κάτι.

 

Θα δούμε τι θα γίνεται και πως θα γίνεται στις περιπτώσεις αυτές με το νέο ασφαλιστικό γιατί επί δύο διαφορετικών αιτιών ασφάλισης {μισθωτός και ατομική επιχείρηση } θα υπάρχουν και εισφορές για διαφορετικό τομέα του ΕΦΚΑ . συν την ιδιαίτερη περίπτωση της ατομικής-μπλοκάκι με έως και  δύο εργοδότες που ασφαλιστικά είναι στην αρμοδιότητα του τομέα ΙΚΑ του ΕΦΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.