Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλείσιμο βιβλίων


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

ευχαριστώ για την αμεσότητα των απαντήσεων και πάλι.

Συνάδελφε μέλος "tpanag" μια υπόθεση έκανα.Δεν έχω έρθει σε ανάλογη θέση στο παρελθόν και φαντάζομαι αντιλαμβάνετε ο κάθε συνάδελφος την δυσκολία επίλυσης τόσων θεμάτων ταυτόχρονα.Ειδικά όταν υπο οικονομική πίεση προσπαθεί κάποιος να βρει την λιγότερο ψυχοφθόρα λύση.

Ευχαριστώ και πάλι για την κατανόηση.

Με εκτίμηση

Εβελύνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μαζί σου είμαι 100% για την περίπτωση που δεν το κατάλαβες... Και όπως πάνε τα πράγματα, θα έρθω σύντομα ακριβώς στην ίδια θέση και πραγματικά δεν ξέρω αν θα αποφύγω, το να ζωστώ εκρηκτικά και να πάω να κάνω τον καμικάζι...

Link to comment
Share on other sites

Εβελύνα, έχεις διακαίωμα να εργάζεσαι ως μισθωτή ακόμη και αν έχεις βιβλία

 

επιπλέον το μπλοκάκι ΑΠΥ μπορεί να σου χρειαστεί μελλοντικά αν βρεις κάποια εξωτερική συνεργασία

οποτε εφόσον τα βιβλία δεν έχουν κόστος γιατί να τα κλέισεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Ένας λόγος για να τα κλείσεις (επειδή το έκανε γνωστή μου) είναι να έχεις εργαστεί στο Δημόσιο λόγου χάρη. Μετά τη λήξη ας πούμε της σύμβασης, πας στην Εφορία και κλείνεις τα βιβλία. Στα κάπακια, πας στον ΟΑΕΔ και καταθέτεις τα χαρτία της παύσης επιτηδεύματος + της λήξης της σύμβασης. Ε, για κάποιο καιρό που είσαι άνεργος=δεν ανοίξεις πάλι τα βιβλία, σου πληρώνουν το ΤΣΜΕΔΕ. Καλή μόντα ε ;

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν άλλαξε, αλλά αυτό έκανε και αυτό εξακολουθεί να συμβαίνει. Αντίστοιχο θέμα είχε συζητηθεί και στο τοπικ σχετικά με τη βεβαίωση ανεργίας του ΟΑΕΔ σε μηχανικό και νομίζω κάποιος είχε δώσει μία δοκιμασμένη λύση. Και σε αυτή την περίπτωση λοιπόν, δεν θα 'πρεπε να ισχύει "ότι οι μηχανικοί δεν θεωρούνται άνεργοι ;". Όσο ζεις-ρωτάς, μαθαίνεις ... ! Αυτό κατάλαβα !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τώρα με τις έκτακτες εισφορές, το κλείσιμο των ανενεργών βιβλίων επανέρχεται στην επικαιρότητα δριμύτερο...

Έχει αλλάξει κάτι με το κλείσιμο στην εφορία? Πας στην ΔΟΥ με το έντυπο Μ4, το βιβλίο εσόδων εξόδων και το μπλοκ αποδείξεων και τρέχεις από γραφείο σε γραφείο για να μαζεύεις υπογραφές?

Το έκανε κανείς πρόσφατα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.