Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κλείσιμο βιβλίων


a_p

Recommended Posts

Αν δεν είναι εκπροθεσμη η διακοπή δεν γίνονται ιδιαίτερες ελεγκτικές επαληθεύσεις. .......

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά

 

Πως γίνεται SOTHRIS η διακοπή να θεωρείται εκπρόθεσμη ? (δεν το αντιλαμβανομαι)

 

Πχ σήμερα αποφασίζω να κάνω διακοπή εργασιών...σήμερα πάω ΔΟΥ και καταθέτω τα απαιτούμενα στοιχεια (βιβλια, ΑΠΥ, ΤΠΥ, κλπ, κλπ)

 

Υπαρχει κάποια άλλη ''οικονομική-λογιστική'' ερμηνεία ή όρος ή διαδικασία του κάνω διακοπή και υπάρχει η λέξη ''εκπρόθεσμη'' ?

Link to comment
Share on other sites

Ισως να εννοει αναδρομικη, με την λογικη οτι αν δεν εχεις πχ δουλεψει καθολου το 2014, δεν ειχες καθολου παραστατικα, κανεις διακοπη με ημερομηνια του 13 (την τελευταια ημερομηνια που εκοψες αποδειξη ή περασες στο βιβλιο εξοδο??? υποθετω) , πληρωνεις ενα μικρο προστιμο, αλλα γλιτωνεις το τελος επιτηδευματος και πιθανον δεν λογιζεσαι ΕΕ για την χρονια αυτη...

 

Υποθεσεις ειναι αυτα που γραφω, κατι τετοιο ειχα διαβασει εδω μεσα για  αναδρομικα κλεισιματα βιβλιων, αν κανω λαθη ας διορθωσει οποιος τα ξερει σωστα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Υπαρχει κάποια άλλη ''οικονομική-λογιστική'' ερμηνεία ή όρος ή διαδικασία του κάνω διακοπή και υπάρχει η λέξη ''εκπρόθεσμη'' ?

 

 

Εκπρόθεσμη είναι η διακοπή που γίνεται με παλιά ημερομηνία πχ κάνουμε σήμερα διακοπή επαγγέλματος , αλλά με ημερομηνία πχ την 14-7-2004.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση SOTHRIS

 

Και γιατί πάει με ημερομηνία πχ την 14-7-2004 ?

 

Μήπως γιαί δεν έχουν ελεγχθεί τα στοιχεια (βιβλια, ΑΠΥ, ΤΠΥ, κλπ, κλπ) απο αυτήν την ημερομηνία μέχρι και σήμερα που γίνεται το κλείσιμο ?

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση SOTHRIS

 

Και γιατί πάει με ημερομηνία πχ την 14-7-2004 ?

 

Μήπως γιαί δεν έχουν ελεγχθεί τα στοιχεια (βιβλια, ΑΠΥ, ΤΠΥ, κλπ, κλπ) απο αυτήν την ημερομηνία μέχρι και σήμερα που γίνεται το κλείσιμο ?

 

+1

 

 

Ολο και κάποιο λόγο θα έχει να πάει  με παλιά ημερομηνία ( συνήθως είναι η απαλλαγή από ασφαλιστικές εισφορές , από πρόστιμα υποβολής μηδενικών δηλώσεων κλπ  ). Αυτό πάντως που αναφέρεις δεν ισχύει γιατι αν ίσχυε θα σήμαινε ότι υπάρχει δραστηριότητα και μετά την 14-07-2004 και αυτό είναι εύκολο να βρεθεί.από τον έλεγχο.

Πριν καμιά 20 μέρες μας φέρανε χαρτιά για να δούμε μια διακοπή με ημερομηνία κάπου στο δέυετρο εξάμηνο του 1994.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Τον Ιανουάριο του 2009 έκανα έναρξη επαγγέλματος στην εφορία και ξεκίνησα να δουλεύω με μπλοκάκι.

Το Σεπτέμβριο του 2010 αγόρασα ένα ΕΙΧ  αυτοκίνητο 1598 κ.εκ., το οποίο πέρασα στα βιβλία μου ως πάγιο (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ ο οποίος δεν εκπίπτει). Τα εξοδα που σχετίζονταν με τη χρήση και συντήρηση του αυτοκινήτου (βενζίνη, ασφάλεια, τέλη, συνεργείο κλπ) τα έγραφα στα βιβλία μου με εκπιπτόμενο το 70% των σχετικών δαπανών. Επιπλέον, κάθε έτος έγραφα την απόσβεση για το ΕΙΧ με συντελεστή 15%.

Από το Σεπτέμβριο του 2012 δεν έχω κόψει καμία ΑΠΥ, ενώ το 2013 και το 2014 δούλεψα ως μισθωτός συνεχίζοντας να γράφω στα βιβλία μου τις δαπάνες και τις αποσβέσεις που αφορούσαν το αυτοκίνητο.

Τώρα θέλω να κλείσω τα βιβλία μου και διαβάζοντας τη διαδικασία που αναφέρει ο συνάδελφος Odisseus εγείρεται το ερώτημα:  τι επιπλέον πρέπει να κάνω σε σχέση με το αυτοκίνητο?

Θα εκδόσω στοιχείο αυτοπαράδοσης? Και αν ναι, τι γράφω σχετικά στα βιβλία μου?

Έχω κάνει κανονικά όλες τις δηλώσεις ΦΠΑ, ΚΒΣ και εσχάτως ΜΥΦ. Στο ΦΠΑ έχω ένα πιστωτικό υπόλοιπο 21,08 €.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Τον Ιανουάριο του 2009 έκανα έναρξη επαγγέλματος στην εφορία και ξεκίνησα να δουλεύω με μπλοκάκι.

Το Σεπτέμβριο του 2010 αγόρασα ένα ΕΙΧ  αυτοκίνητο 1598 κ.εκ., το οποίο πέρασα στα βιβλία μου ως πάγιο (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ ο οποίος δεν εκπίπτει). Τα εξοδα που σχετίζονταν με τη χρήση και συντήρηση του αυτοκινήτου (βενζίνη, ασφάλεια, τέλη, συνεργείο κλπ) τα έγραφα στα βιβλία μου με εκπιπτόμενο το 70% των σχετικών δαπανών. Επιπλέον, κάθε έτος έγραφα την απόσβεση για το ΕΙΧ με συντελεστή 15%.

Από το Σεπτέμβριο του 2012 δεν έχω κόψει καμία ΑΠΥ, ενώ το 2013 και το 2014 δούλεψα ως μισθωτός συνεχίζοντας να γράφω στα βιβλία μου τις δαπάνες και τις αποσβέσεις που αφορούσαν το αυτοκίνητο.

Τώρα θέλω να κλείσω τα βιβλία μου και διαβάζοντας τη διαδικασία που αναφέρει ο συνάδελφος Odisseus εγείρεται το ερώτημα:  τι επιπλέον πρέπει να κάνω σε σχέση με το αυτοκίνητο?

Θα εκδόσω στοιχείο αυτοπαράδοσης? Και αν ναι, τι γράφω σχετικά στα βιβλία μου?

Έχω κάνει κανονικά όλες τις δηλώσεις ΦΠΑ, ΚΒΣ και εσχάτως ΜΥΦ. Στο ΦΠΑ έχω ένα πιστωτικό υπόλοιπο 21,08 €.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιες απαντήσεις.

 

 

Τιποτε δε θα κάνετε σχετικά με το ΙΧ. Προχωρειστε κανονικά στη διακοπή του επαγγέλματός σας .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

SOTHRIS ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Δεν έχει σημασία το γεγονός ότι στα 4 χρόνια και 4 μήνες που έχουν περάσει από την αγορά του ΙΧ έχει αποσβεστεί το 65% της αξίας του και όχι το σύνολο?

Με αυτό το δεδομένο δε μπορώ να κάνω υπεύθυνη δήλωση ότι «δεν υπάρχουν πάγια ή εμπορεύσιμα αποθέματα της επιχείρησης» όπως αναφέρει ο Odisseus.

 

Αν δεν κάνω εκπρόθεσμη διακοπή, πρέπει να συμπληρώσω τελευταία εγγραφή στα βιβλία μου, την απόσβεση του παγίου για τους 3 μήνες του 2015?

Αν κάνω εκπρόθεσμη διακοπή με ημερομηνία 31-12-2014 θα μου επιβληθεί πρόστιμο?

 

Ευχαριστώ,

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα,

 

Είμαι μισθωτή μηχανικός και δουλεώ σε ιδωτική εταιρεία 7 χρόνια. Παράλληλα είχα και μια ατομική επιχείρηση με μπλοκάκι για να κάνω και εξωτερικές δουλειές. Σημερα έκλεισα τα βιβλια της επιχειρησης μου και είμαι μόνο μισθωτή στην ιδιωτική εταιρεία. Οι εισφορές μου πληρώνονται απο τον εργοδότη μου.

 

Γνωρίζει κανείς εαν θα πρέπει να ενημερώσω κάπως το ΤΣΜΕΔΕ ή το ΤΕΕ για το κλείσιμο των βιβλίων?

 

Ευχαριστώ,

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.