Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Είναι οικοδομήσιμο;


Recommended Posts

Συνάδερφοι, καλησπέρα.

Είμαι νέα μηχανικός και θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με την οικοδομησιμότητα ή μη ενός οικοπέδου.

Ο πελάτης μου επιθυμεί να κάνει σύσταση οριζόντιων σε διόρωφη οικοδομή με πολεοδ.άδεια του 1978, την οποία αγόρασε το 1996. Το οικόπεδο του είναι 1024 τμ. και βρίσκεται εντός οικισμού (<2000) με ελ. εμβαδόν αρτιότητας 1000 τμ. Εώς εδώ όλα καλά.

Σκοντάπτω όμως στην οικοδομησιμότητα. Το τοπογραφικό της αδείας παρουσιάζει εικονικά την μία πλευρά του οικοπέδου (29μ.) να εφάπτεται με κοινοτικό δρόμο πλάτους 3.00 μ. Το ίδιο αναφέρει το συμβόλαιο αγοράς το 1996 (βασιζόμενο σε επικυρωμένο από την πολεοδομία αντίγραφο του τοπογραφικού του '78 !!!!!). Στην πράξη όμως, δρόμος δεν υπάρχει.Για την ακρίβεια ο δρόμος σταματά μπροστά στην ιδιοκτησία του πελάτη μου (πρόσωπο 3 μ.) ...

Αν πιστέψουμε τον ισχυρισμό του πελάτη, ότι δεν έχει καταπατηθεί ο δρόμος, μπορώ με κάποιο τρόπο να δηλώσω το οικόπεδο οικοδομήσιμο αφού υφίσταται πρό του 1985?

Αν θεωρήσουμε ότι καταπατήθηκε ο δρόμος, μπορώ να επικαλεστώ αρτιότητα κατά παρέκκλιση ( το εμβαδόν μειώνεται σε 900 τμ.) όταν υπάρχει το συμβόλαιο του '96 που το αναφέρει 1010 τ.μ.; Δε θα φανεί σαν σημερινή παραχώρηση;

Και αν τελικά είναι μη οικοδομήσιμο, πως μπορούμε να μιλάμε για σύσταση οριζοντίων;

:confused:

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

κάνε μια έρευνα στα πιο παλαιά συμβόλαια τόσο του ιδιοκτήτη όσο και των όμορων ιδιοκτητών που υπάρχουν πχ το 1960 και κάτω ,καμιά φορά αναγράφουν μαζί με τους όμορους ιδιοκτήτες και τους δρόμους. Δες από διάγραμμα κλίμακας 1/5000 της ΓΥΣ αν έχει αποδοθεί ο δρόμος (φαίνονται με διακεκομένη γραμμή) Και νομίζω ότι αφου υφίσταται το οικόπεδο πριν το 1985 (έλεγχος) μπορεί να είναι άρτιο κατά παρέκλιση και μετά την παραχώρηση για την διαπλάτυνση του δρόμου στο ορισμένο πλάτος (συνήθως 4 μ.δηλαδή 2 από τον άξονα)

Link to comment
Share on other sites

κάνε μια έρευνα στα πιο παλαιά συμβόλαια τόσο του ιδιοκτήτη όσο και των όμορων ιδιοκτητών που υπάρχουν πχ το 1960 και κάτω ,καμιά φορά αναγράφουν μαζί με τους όμορους ιδιοκτήτες και τους δρόμους. Δες από διάγραμμα κλίμακας 1/5000 της ΓΥΣ αν έχει αποδοθεί ο δρόμος (φαίνονται με διακεκομένη γραμμή) Και νομίζω ότι αφου υφίσταται το οικόπεδο πριν το 1985 (έλεγχος) μπορεί να είναι άρτιο κατά παρέκλιση και μετά την παραχώρηση για την διαπλάτυνση του δρόμου στο ορισμένο πλάτος (συνήθως 4 μ.δηλαδή 2 από τον άξονα)

 

 

Το μοναδικό συμβόλαιο που έχει ο πελάτης μου, είναι αυτο της αγοράς του οικοπέδου το 1996. Η άδεια είναι στον προηγούμενο ιδιοκτήτη, ο οποίος απεβίωσε και η κληρονόμοι του αγνοούνται. Το τοπογραφικό του μοναδικού όμορου ιδιοκτήτη που έχει πρόσβαση στον ίδιο δρόμο, ουσιαστικά βεβαιώνει την καταπάτηση του δρόμου (το τοπογραφικό του '78 εμφανίζει το δρόμο αλλά τον συνυπολογίζει στα τετραγωνικά του οικοπέδου) . Εγώ μπορώ να επικαλεστώ την παρέκλισή όταν στο συμβόλαιο του 1996 δηλώθηκε 1010 τ.μ., ενώ ήταν 900; Μήπως πρέπει να προηγηθεί διόρθωση συμβολαίου;

Link to comment
Share on other sites

συναδέλφισσα

διόρθωση συμβολαίου μετά απο τόσα χρόνια είναι δύσκολο,αν και έχει γίνει με τον ισχυρισμό 'πλάνης περί τα πράγματα'

το οικόπεδο σήμερα πρέπει να έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο πλάτους 4μ κατα μήκος μιάς πλευράς για να είναι οικοδομήσιμο

ένα νέο τοπογραφικό διάγραμμα και η διάνοιξη του καταπατηθέντος τμήματος είναι κατα την γνώμη απολύτως αναγκαία,όπως και η συνεργασία με τον συμβολαιογράφο και την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία

συμβούλεψε τον πελάτη σου να μην αφήσει την υπόθεση να διαιωνίζεται

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ.

Ήδη παρότρεινα τον πελάτη μου να συμβουλευτεί δικηγόρο και να με φέρει σε επαφή με τον συμβολαιογράφο του, γιατι δεν οφελεί να διαιωνίζει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.