Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συντελεστής δόμησης κλιμακωτός ή όχι;


lia_

Recommended Posts

Ή εγώ είμαι ζαλισμένος και δεν έχω καταλάβει καλά ή η ερώτησή σου ...γέρνει!

Κανονικά πρέπει να βγαίνει το ίδιο αποτέλεσμα

Στο παράδειγμά σου -αν έχουμε 0-100 σδ=0,4 κλπ κλπ - εγώ βγάζω για 500 τμ οικόπεδο 130,00 τμ δόμηση και όχι 150 όπως γράφεις και άρα 130Χ5=650,00 μ3

Αναλυτικά θα έχουμε τα πρώτα 100Χ0,40Χ5=200μ3+(δεύτερα) 100Χ0,30Χ5=150,00μ3 και τα (τελευταία) 300Χ0,20Χ5=300,00μ3=650,00μ3

Αυτό που γράφεις 5Χ0,4Χ100%+5Χ0,3Χ50% Δεν το πιάνω!

 

 

Ο μέσος όρος συντ. του οικοπέδου είναι 130/500= 0,26

και άρα 5Χ0,26Χ500,00τμ=650,00μ3

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετική με τα όσα προαναφέρατε. Έχω ένα οικόπεδο 617,40μ2 όπου τα 205.80μ2 ανήκουν σε έναν κ.Χ και τα υπόλοιπα 411,60μ2 σε έναν κ.Ψ. Αν για αυτό το οικόπεδο ισχύει Συντελεστής δόμησης 1. Στα πρώτα 100μ2 (1,6), 2. Στα δεύτερα 100μ2 (0,80) 3. Στα τρίτα 100μ2 (0,60) και 4. Πέραν των 300μ2 (0,40) τι δικαιο΄θτε να χτίσει ο Χ και τι ο Ψ?? (ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Συνολική Δόμηση μέχρι 400μ2)

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το οικόπεδο είναι εναίο η επιτρεπόμενη δόμηση θα υπολογιστεί με βάση το συνολικό εμβαδόν. Την επιτρεπόμενη δόμηση στη συνέχεια θα τη μοιραστούν αναλογικά οι συνιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο να την μοιραστούν αναλογικά με τα εμβαδά.Θα τη μοιραστούν ανάλογα με τα ποσοστά συνιδιοκτησίας που έχει ο καθένας, που γενικώς μπορεί να μην συμφωνεί με την αναλογία των εμβαδών.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, άρα για οικόπεδο 617 τόσα μέτρα που έχεις υπολογίζεις την δόμηση για τα πρώτα 100 τμ με σδ 1,6 για τα δευτερα με 1,2 κοκ. Εντωμεταξύ υπολογίζεις και το ποσοστό % επι του οικοπέδου που έχει ο κάθε ιδιοκτήτης βάσει της ιδιοκτησίας του και υπολογίζεις την δόμηση που του αντιστοιχεί βάσει του ίδιου ποσοστού ΕΠΙ ΤΗΣ ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΔΟΜΗΣΗΣ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω μία υπόθεση όπου μου ζητήθηκε η σύνταξη Τοπογραφικού για σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας σε οικόπεδο εντός οικισμού προ23. Μεταξύ άλλων, η συμβολαιογράφος μου ζήτησε να εμφανίσω Πίνακα στον οποίο θα εμφανίζεται η επιτρεπόμενη, η υφιστάμενη και η υπολειπόμενη δόμηση (γιατί αλλιώς λέει δεν το μεταγράφει ο Υποθηκοφύλακας!!!).

Το πρόβλημα μου είναι πόση είναι ακριβώς η επιτερεπόμενη δόμηση.

Λοιπόν, διαβάζοντας το 2/13-3-81 Π.Δ. όπως τροποποιήθηκε με το 19/28-8-1981 Π.Δ. καταλαβαίνω πως σε οικόπεδο εντός οικισμού προ 23 με Εμβαδό = 324τ.μ. τότε η επιτρεπόμενη δόμηση είναι 300τ.μ. (σύμφωνα και με αυτά που είχε αναφέρει ο erling πιο πάνω). Ωστόσο στην Πολεοδομία ο Υπάλληλος ήταν απόλυτος, και μου είπε ότι η επιτρεπόμενη δόμηση είναι 324Χ0,8 = 259,2τ.μ.

Μου έδειξε μάλιστα και πρότυπο βεβαίωσης που χορηγεί η Υπηρεσία σύμφωνα με το οποίο "ο σ.δ. για οικόπεδα έως 2000τ.μ. είναι 0,8 με max = 400τ.μ." Μήπως υπάρχουν εξαιρέσεις? Τελικά, ποιο είναι το σωστό?

Σκέφτομαι να κάνω το εξής:

Στον Πίνακα να εμφανίσω ως επιτρεπόμενη δόμηση τα 259,2τ.μ. και να γράψω ως παρατήρηση (αντιγράφοντας ουσιαστικά το 2/13-3-81 Π.Δ. ότι "η συνολική επιφάνεια των ανεγερθησομένων ορόφων δύναται να μην είναι μικροτέρα των 300τ.μ. τηρουμένης της παρ.2 του αρ.5 του 2/13-3-1981 Π.Δ."

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Ο ΣΔ είναι όντως 0,8 με τις αποκλίσεις όμως που λέει ο νόμος.

1. Ο συντελεστής δομήσεως των οικοπέδων ορίζεται εις ο,80 με τας εξής αποκλίσεις:

 

Αν έχει βγει κάποια εγκύκλιος που να αναιρεί τις αποκλίσεις τότε έχει δίκιο ο υπάλληλος.

Αλλιώς ισχύει αυτό που λες και που λέει ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σε περίπτωση που ισχύει κλιμακωτός Σ.Δ.

και το μέγιστο ύψος προσδιορίζεται από τον ΓΟΚ

τι λαμβάνουμε?

 

Εγώ έχω Σ.Δ. 0,80 & 0,90

υπολογίζω ως μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος τα 13 ή τα 16 μ?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Σε μια οικοδομικη αδεια που έχω ( άλλου συναδέλφου), για οικισμο προ 23 γράφει για τον υπολογισμό του Σ.Δ. =1.6 + (2.1-1.6)*0.86=2.03, και διορθωμένο τελικά σε 1.87, (το εμβαδόν του οικοπέδου ειναι <100τ.μ.)

καταλαβαίνει κάποιος συνάδελφος πως έβγαλε αυτο το τυπολόγιο?

 

ευχαριστώ

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.