Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

Εφόσον υπάρχει νόμιμος αντιπρόσωπος γιατί να πρέπει να υπογράψουν όλοι;

 

Λογικά όχι αφού είναι νόμιμος αντιπρόσωπος αυτής.

 

Αρκεί ο ιδιοκτήτης να διαμένει σε ένα σπίτι για να θεωρηθεί αυτό ως πρώτη κατοικία του? Μου φαίνεται πώς όχι - θα είναι μεν η κύρια κατοικία του αλλά όχι αναγκαστικά η "πρώτη κατοικία" με την έννοια που το ζητά ο νόμος αυτός. Διότι ο ίδιος ιδιοκτήτης μπορεί να έχει στην κατοχή του προτού αποκτήσει την τελευταία αυτή κύρια κατοικία του και άλλο ακίνητο-κατοικία της οποίας το μέγεθος/τα τμ να καλύπτει τις ανάγκες στέγασης του ίδιου και της οικογένειας του - σε κάποιο site λογιστικό πήρε το μάτι μου ότι για το ζευγάρι είναι 70τμ + 20 τμ επιπλέον για κάθε παιδί.

Στην περίπτωση αυτή κύρια κατοικία είναι αυτό το πρώτο ακίνητο - έτσι τουλάχιστον έχω καταλάβει ότι το θεωρεί η εφορία και το έχουν γράψει και στο νόμο τούτο. Όλα τα άλλα που θα έχει στην κατοχή του θα είναι "άλλες κατοικίες" και ας διαμένει μόνιμα σε μία από αυτές.

 

Ετσι νομίζω και εγώ. Πρώτη κατοικία σύμφωνα με την νομοθεσία της Εφορίας (και φαίνεται εύκολα από το εκάστοτε συμβόλαιο) και όχι αν διαμένει εκεί ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή την δήλωση την κάνει ο ιδιοκτήτης, εμάς δεν μας αφορά αν αυτός θέλει να δηλώσει ψέμματα. Ότι δηλώσει αυτό θα πληρώσει.....

Θέλει πρώτη κατοικία, πρώτη κατοικία. Δεν είμαι υποχρεωμένος να ελέγξω αν έχει και άλλη κατοικία κλπ κλπ συμβόλαια και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας στην ακόλουθη περίεργη περίπτωση:

 

Κτίριο με άδεια ανέγερσης ισογείου του 1970.Ο χώρος στο υπόγειο σύμφωνα με τον ισχύοντα ΓΟΚ ήταν Pilotis,αλλά το 1970 δεν υπήρχε η έννοια της pilotis,οπότε φαίνεται στα σχέδια του '70 απλά με ένα περίγραμμα.

 

Άδεια προσθήκης ορόφου το 1971,και άδεια προσθήκης Β' ορόφου το 1997.

 

''ΣΕΙΣΜΟΑΔΕΙΑ'' του 1999,κατά την οποία εγκρίθηκαν ΜΟΝΟ σχέδια στατικών (ενισχύσεις υποστηλωμάτων) και εγκρίθηκε η κατασκευή περιμετρικών τοιχείων στο χώρο της ''pilotis' ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΟΡΟΦΗ ΤΗΣ,οπότε η pilotis αρχιτεκτονικά ''έκλεισε'' ολόκληρη.

 

Σήμερα ο χώρος αυτός χρησιμοποιείται ως αποθήκες (στ' αλήθεια ως αποθήκες).

 

Η απορία μου είναι η εξής:

 

Εφόσον το κλείσιμο της pilotis έγινε με άδεια (τη ''σεισμοάδεια'') και οι χώροι δεν είναι κύριας χρήσης,υπάρχει λόγος να υπαχθεί αυτός ο χώρος στο νόμο 3843?

Εγώ θεωρώ ότι με μια άδεια διαρρυθμίσεων το πρόβλημα λύνεται,καθώς οι βοηθητικοί χώροι δεν αποτελούν υπέρβαση δόμησης....

 

Εσείς τί λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Xαίρετε,

δύο ερωτησούλες αν ξέρει κανείς να απαντήσει.

 

1. όταν ο ιδιοκτήτης δεν είναι φυσικό πρόσωπο αλλά πχ. κατασκευαστική ΟΕ, τότε στις υπεύθυνες δηλώσεις μπαίνουν τα στοιχεία της εταιρίας και όχι του νόμιμου αντιπροσώπου;

Τότε ως γνήσιο της υπογραφής τι βεβαιώνετε από τα ΚΕΠ;

 

2. όταν ο ψιλός κύριος είναι ανήλικος ή διαμένει στο εξωτερικό, τότε μπορεί να κάνει ο επικαρπωτής την διαδικασία;

 

1.α. Εάν οι ιδιοκτησίες έχουν περιέλθει στην Ο.Ε., τότε υπογράφει ο διαχειριστής της εταιρείας (καλό είναι να έχει μαζί του και το χαρτί του πρωτοδικείου).

1.β. Εάν οι ιδιοκτησίες δεν έχουν περιέλθει στην Ο.Ε., τότε υπογράφει ο οικοπεδούχος.

2. Τον φάκελο για την ρύθμιση υποβάλει ο έχων την ψιλή κυριότητα ή εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπός του.

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι η εξής:

 

Εφόσον το κλείσιμο της pilotis έγινε με άδεια (τη ''σεισμοάδεια'') και οι χώροι δεν είναι κύριας χρήσης,υπάρχει λόγος να υπαχθεί αυτός ο χώρος στο νόμο 3843?

Εγώ θεωρώ ότι με μια άδεια διαρρυθμίσεων το πρόβλημα λύνεται,καθώς οι βοηθητικοί χώροι δεν αποτελούν υπέρβαση δόμησης....

 

Εσείς τί λέτε?

 

Δεν ρωτάς καλύτερα την πολεοδομία αν μπορεί να σου χορηγήσει τέτοια άδεια διαρρυθμίσεων? Γιατί μπορεί οι βοηθητικοί χώροι να μην μετράν στο Σ.Δ. αλλά δεν ξέρω αν ο χώρος αυτός ήταν ισόγειος ή υπόγειος χαρακτηρισμένος.

 

 

Την ερχόμενη παρασκευή θα πραγματοποιηθεί σεμηνάριο στην αθήνα για την τακτοποίηση χώρων. Δεν ξέρω ακριβώς τον χώρο και την ώρα αλλά αν πάει κάποιος συνάδελφος καλά θα ήταν να μας ενημερώσει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο με άδεια ανέγερσης ισογείου του 1970.Ο χώρος στο υπόγειο σύμφωνα με τον ισχύοντα ΓΟΚ ήταν Pilotis,αλλά το 1970 δεν υπήρχε η έννοια της pilotis,οπότε φαίνεται στα σχέδια του '70 απλά με ένα περίγραμμα.

 

''ΣΕΙΣΜΟΑΔΕΙΑ'' του 1999,κατά την οποία εγκρίθηκαν ΜΟΝΟ σχέδια στατικών (ενισχύσεις υποστηλωμάτων) και εγκρίθηκε η κατασκευή περιμετρικών τοιχείων στο χώρο της ''pilotis' ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΟΡΟΦΗ ΤΗΣ,οπότε η pilotis αρχιτεκτονικά ''έκλεισε'' ολόκληρη.

 

Σήμερα ο χώρος αυτός χρησιμοποιείται ως αποθήκες (στ' αλήθεια ως αποθήκες).

Εσείς τί λέτε?

 

Πώς γίνεται με τον ισχύοντα ΓΟΚ ο χώρος στο υπόγειο να ήταν pilotis αλλά το '70 να μην υπήρχε η έννοια pilotis?

Αυτή τη στιγμή υπάρχει υπόγειο, ισόγειο - pilotis (κλεισμένη από παντού με τη σεισμοάδεια), όροφος και β' όροφος?

Αν υπάρχει άδεια που επέτρεψε το κλείσιμο περιμετρικά της pilotis και αυτή έχει τη χρήση βοηθητικού χώρου, τότε γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται τακτοποίηση. Αλλά καλύτερα ρώτα και στην Πολεοδομία. Άδεια διαρρυθμίσεων γιατί να βγάλεις?

Link to comment
Share on other sites

....

1. οταν εχω ΜΣΔ στο διαμερισμα που με αφορα τι λαμβανω σαν συντελεστη δομησης στο Εμβ. Η.Χ/Σ.Δ.; Του ΜΣΔ ή το συνολικό;

......

Δες απαντήσεις στα #405 & #406

Link to comment
Share on other sites

Ο ΜΣΔ αφορά επιπλέον δόμηση πέρα από τον ισχύοντα και γιά 99 χρόνια προστίθεται σε αυτόν .

 

Προφανώς οι Η/Υ δεν θα αφορούν το κομμάτι που έγινε με ΜΣΔ αλλά το αρχικό . Αν όλο είναι με ΜΣΔ τότε πάλι επειδή μιλάμε γιά κάτι επιπλέον της δόμησης του οικοπέδου , η άποψη μου είναι ότι θα πρέπει να πάρεις τον ΣΔ της περιοχής .

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που το τοπογραφικό αδείας είναι μέσα στον φάκελλο αλλά κατα λάθος δεν έχει σφραγίδα θεώρησης η πολεοδομία αρνήθηκε να μου το κάνει ακριβές αντίγραφο.

Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση. Αν υπογράψει υπεύθυνη υ/δήλωση ο ιδιοκτήτης όπως αναφέρει στην δεύτερη εγκύκλιο είμαστε καλυμμένοι ή πάμε για θεώρηση τοπογραφικού?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.