Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

τι μετρανε δηλ. ?ολο το κτιριο η μονο τα τακτοποιουμενα?εχεις αναλογη εμπειρια?πανε σε ολα η μονο δειγματολειπτικα στο 10%?

 

Στο 10% βάση Νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τελικά επειδή έχω μπερδευτεί, σε περίπτωση που υπάρχει υπόλοιπο δόμησης στο οικόπεδο κάνουμε νομιμοποίηση κατά τα γνωστά ή μπορούμε να υπαχθούμε στον νέο νόμο και να κάνουμε τακτοποίηση για τις υπερβάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Απλά πας για τακτοποίηση των υπερβάσεων για όσα μπορείς. Για τα υπόλοιπα πας νομιμοποίηση και εκεί θα κάνεις χρήση του υπολοίπου του Σ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία περίπτωση στην οποία υπάρχει ισόγεια μονοκατοικία 120μ² με υπόγειο 120μ² από τα οποία 30μ² είναι δεσμευμένα για χώρο στάθμευσης και υπάρχει υπόλοιπο δόμησης 120μ² περίπου. Ο ιδιοκτήτης έχει μετατρέψει τα 90μ² του υπογείου σε ισόγειο, ουσιαστικά, διαμέρισμα. Τι μπορώ να τακτοποιήσω και τι πρέπει να νομιμοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει διαθέσιμη δόμηση, θα πρέπει να τα νομιμοποιήσεις.

Ουσιαστικά πρόκειται για προσθήκη καθ' ύψος!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω περίπτωση όπου υπάρχει μια οπή στην πλάκα(σκάλα) όπου τελικά εγινε με πρωτοβουλία του ιδιοκτήτη και του μάστορα σε διαφορετική θέση από αυτή που δείχνει στην οικοδομική άδεια.Μπορεί να νομιμοποιηθει με βάση τον συγκεκριμένο νόμο?δεν εχω βγάλει εγ'ώ την άδεια

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία περίπτωση στην οποία υπάρχει ισόγεια μονοκατοικία 120μ² με υπόγειο 120μ² από τα οποία 30μ² είναι δεσμευμένα για χώρο στάθμευσης και υπάρχει υπόλοιπο δόμησης 120μ² περίπου. Ο ιδιοκτήτης έχει μετατρέψει τα 90μ² του υπογείου σε ισόγειο, ουσιαστικά, διαμέρισμα. Τι μπορώ να τακτοποιήσω και τι πρέπει να νομιμοποιήσω;

 

Επειδή υπάρχει διαθέσιμη δόμηση, θα πρέπει να τα νομιμοποιήσεις.

Ουσιαστικά πρόκειται για προσθήκη καθ' ύψος!!!

 

Αυτό από που προκύπτει?

Link to comment
Share on other sites

Έχω συναντήσει τέτοια περίπτωση και μου το υπέδειξαν στο πολεοδομικό γραφείο που απευθύνθηκα.

 

Η εξήγηση που έδωσαν είναι ότι ο νόμος αναφέρει: "Με τις διατάξεις αυτές αντιμετωπίζονται μόνο χώροι που έχουν προκύψει από

υπερβάσεις δόμησης" και εάν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης θα πρέπει να κάνω αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία περίπτωση στην οποία υπάρχει ισόγεια μονοκατοικία 120μ² με υπόγειο 120μ² από τα οποία 30μ² είναι δεσμευμένα για χώρο στάθμευσης και υπάρχει υπόλοιπο δόμησης 120μ² περίπου. Ο ιδιοκτήτης έχει μετατρέψει τα 90μ² του υπογείου σε ισόγειο, ουσιαστικά, διαμέρισμα. Τι μπορώ να τακτοποιήσω και τι πρέπει να νομιμοποιήσω;

 

Δεν μπορείς να τακτοποιήσεις τίποτα διότι έχεις υπέρβαση του ύψους της αδείας (και άρα νόμιμου κέλυφους). Μόνο νομιμοποίηση μπορείς να κάνεις.

 

Έχω συναντήσει τέτοια περίπτωση και μου το υπέδειξαν στο πολεοδομικό γραφείο που απευθύνθηκα.

Η εξήγηση που έδωσαν είναι ότι ο νόμος αναφέρει: "Με τις διατάξεις αυτές αντιμετωπίζονται μόνο χώροι που έχουν προκύψει από

υπερβάσεις δόμησης" και εάν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης θα πρέπει να κάνω αλλαγή χρήσης.

 

Κάθε πολεοδομία θα έχει σίγουρα άλλη εξήγηση. Πάντως ΠΟΥΘΕΝΑ και ο νόμος και οι δύο εγκύκλιοι δεν κάνουν θέμα σχετικά με υπόλοιπο δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το ρυθμίσει επειδή είναι μέσα στον σκελετό η υπέρβαση. Δεν μιλάμε για τον όγκο κατά ΓΟΚ της οικοδομής. Άρα μπορεί να το ρυθμίσει. Διάβασε προσεκτικά την ΕΓΚ8/2010 τη παράγραφο 4.

 

Επίσης ο νόμος λέει στο άρθρο 6 παρ 7 ότι οι χώροι που προβλέπονται στην παράγραφο 1 του άρθρου 5, οι οποίοι διατηρούνται, εξακολουθούν να μην προσμετρώνται στους ισχύοντες στην περιοχή του ακινήτου γενικούς και ειδικούς όρους και περιορισμούς δόμησης.

 

Οπότε ο ρυθμιζόμενος χώρος δεν προσμετρά στους περιορισμούς δόμησης της περιοχής, πχ στην δόμηση

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.