Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

Όχι ΔΕΗ, είναι σε πολλές περιπτώσεις με παλιά τιμή.

 

1. Κοιτάμε το ΕΤΑΚ

2. Ψάχνουμε στους πίνακες (κάποιες φορές χρειαζόμαστε και τον χάρτη μπροστά, δεν είναι πάντα εύκολο).

3. Ρωτάμε συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

αν ξεστραβωθουμε... βγαινει ακρη.

ειδα τους πινακες, το ειδα σε χαρτη, (μου ερχεται κ μια ιδέα για να φτιαξουμε σιγα σιγα τους χαρτες εμεις στο google maps...αλλα δεν ξερω αν αξιζει) και το αποτελεσμα ειναι οι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ!!

ΔΕΗ - 264ε / ΠΙΝΑΚΕΣ 1300ε (κορωπι)

Link to comment
Share on other sites

gez και tpanag ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Να ρωτήσω κ κάτι λίγο διαδικαστικό και ίσως περιττό: στην απόδειξη που κόβουμε στον πελάτη και στο χαρτι που δίνουμε στην τράπεζα για την πληρωμή του ποσοστού στο ΤΣΜΕΔΕ και στο ΕΜΠ,τι γράφουμε ώς αιτιολογία;Αρκεί το τακτοποίηση ημιυπαιθρίου ή χρειάζονται και παραπάνω στοιχεία όπως π.χ. διεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

"Αμοιβή τακτοποίησης Ν. 3843/10" γράφω εγώ. Προσθέτω και τον αριθμό (ονομασία) της οριζόντιας ιδιοκτησίας στην ΑΠΥ αν χρειάζεται. Επίσης για μια ακόμα φορά: 1 μόνο συνολική ΑΠΥ/ιδιοκτήτη να κόβετε, με ανάλυση απλά των αμοιβών που εισπράξατε, αν κάποιος σας αναθέτει πάνω από μια ιδιοκτησία ο ίδιος. Δεν χρειάζεται ξεχωριστή ΑΠΥ ανά αμοιβή. Δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα ούτε στο ΦΕΜ (που θα είναι διαφορετικό ανά αμοιβή) ούτε πουθενά αλλού. Συγκεκριμένα σε εμένα ούτε καν αριθμό ΑΠΥ με ρώτησαν προχθές στη ΔΟΥ μου. Όχι μόνο επιτρέπεται από τον ΚΒΣ, αλλά αυτό επιβάλλει και η τάξη. Δεν είναι φέιγ βολάν οι αποδείξεις να τις κόβουμε με τη δεκάδα...

Link to comment
Share on other sites

" αν κάποιος σας αναθέτει πάνω από μια ιδιοκτησία ο ίδιος. Δεν χρειάζεται ξεχωριστή ΑΠΥ ανά αμοιβή. Δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα. Συγκεκριμένα σε εμένα ούτε καν αριθμό ΑΠΥ με ρώτησαν προχθές στη ΔΟΥ μου. Όχι μόνο επιτρέπεται από τον ΚΒΣ, αλλά αυτό επιβάλλει και η τάξη. Δεν είναι φέιγ βολάν οι αποδείξεις να τις κόβουμε με τη δεκάδα...

Συνάδελφε θα διαφωνήσω. νομίζω ότι η ΑΠΥ που κόβουμε πρέπει να είναι ξεχωριστή ανά ιδιοκτησία και όχι ανά ιδιοκτήτη. Εξάλλου στη δικιά μου ΔΟΥ αν δεν είναι γραμμένος ο αριθμός της ΑΠΥ πάνω στο ΦΕΜ δεν το δέχονται.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που τακτοποιούνται απούλητα διαμερίσματα κατασκευαστή, "άλλη κατοικία" θεωρείται?

 

Προφανώς....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

σας έχει τύχει περίπτωση με αποθήκες στο υπόγειο οι οποίες δεν προβλεπόντουσαν στην Οικ. άδεια, γιατί εκείνο το σημείο του υπογείου είναι εκτός περιγράμματος;

Μπορούν να υπαχθούν στη ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

αν οι αποθήκες είναι εκτός εγκεκριμένου όγκου, δεν υπάγονται στη ρύθμιση

 

αν στο σχέδιο τον συγκεκριμένο χώρο τον δείχνουν ως γκαράζ και σήμερα χρησιμοποιείται ως αποθήκη > δεν ρυθμίζεται διότι από χώρο βοηθήτικής χρήσης δεν μπορείς να ρυθμίσεις σε χώρο βοηθητικής χρήσης

 

αν στο σχέδιο τον συγκεκριμένο χώρο τον δείχνουν ως γκαράζ και σήμερα χρησιμοποιείται ως διαμέρισμα> ρυθμίζεται διότι από χώρο βοηθήτικής χρήσης μπορείς να ρυθμίσεις σε χώρο κύριας χρήσης

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

σας έχει τύχει περίπτωση με αποθήκες στο υπόγειο οι οποίες δεν προβλεπόντουσαν στην Οικ. άδεια, γιατί εκείνο το σημείο του υπογείου είναι εκτός περιγράμματος;

Μπορούν να υπαχθούν στη ρύθμιση;

 

όχι, γιατί είναι εκτός περιγράμματος οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.