Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

Στην προκειμένη περίπτωση ο ένας χώρος γειτνίαζει άμεσα με τον άλλο, είναι στην ουσία ένας χώρος, αυτό μάλλον εννοεί ο συνάδελφος με την παράθεσή του και αυτός εν μέρει είναι και ο κύριος ενδιασμός μου να συνεχίσω την υπόθεση αυτή..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς @RTouris

Λέω πως αν πέσεις μέσα στο 10% που θα ελεγχθούν, όταν ο υπάλληλος πάρει τη μεζούρα και αντί για 5 μέτρα μετρήσει 7, τότε θα σου το ρίξει το πρόστιμο.

 

Εξάλλου πρόκειται για έναν ενιαίο αυτοτελή χώρο, όχι πχ για 2ο Η/Χ που δε δήλωσες.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τον καινουριο νόμο για τις ρυθμίσεις ημιυπαίθριων χώρων,υπογείων κλπ.

Εάν με την ρύθμιση υπογείων χώρων,οι οποίοι περιμετρικά δεν ειναι μπαζωμένοι,δικαιολογείται η υπερβαση του ύψους του κτιρίου.Για παράδειγμα,αν

-το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος κτιρίου είναι 11,00μ.

-το πραγματοποιούμενο ύψος κτιρίου,προ της ρύθμισεις,είναι 11,00μ.

-το πραγματοποιούμενο ύψος κτιρίου,μετά της ρύθμισεις,είναι 12,50μ.

Δικαιολογείται αυτή η υπέρβαση με αυτό το νόμο?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς @RTouris

Λέω πως αν πέσεις μέσα στο 10% που θα ελεγχθούν, όταν ο υπάλληλος πάρει τη μεζούρα και αντί για 5 μέτρα μετρήσει 7, τότε θα σου το ρίξει το πρόστιμο.

 

Εξάλλου πρόκειται για έναν ενιαίο αυτοτελή χώρο, όχι πχ για 2ο Η/Χ που δε δήλωσες.

 

Περιπτωση δικια μου...

Αλλαγη χρησης υπογειου σε κατοικια..

Μπορω να το τακτοποιήσω, αλλα εκτος απο την αλλαγη χρησης υπαρχει και αυθαιρετο κλεισιμο μπαλκονιων περιπου 15τμ.

 

Εγω κανω την αιτηση μου...Αν ερθουν θα φαω πρσοτιμο και για τα μπαλκονια ετσι???

 

Αν πχ στο διπλανο κτηριο (που ειναι στην ιδια καθετη, αλλα δυο διαφορετικες οριζοντιες) ο αλλος εχει σηκωσει και ενα οροφο τι γινεται??? Θα την φαει και αυτος????

Link to comment
Share on other sites

..........

Αν πχ στο διπλανο κτηριο (που ειναι στην ιδια καθετη, αλλα δυο διαφορετικες οριζοντιες) ο αλλος εχει σηκωσει και ενα οροφο τι γινεται??? Θα την φαει και αυτος????

Εάν ψάχνουν και τους διπλανούς κάθε φορά και τους διπλανούς των διπλανών, μέχρι να βρουν σωστό κτίριο, πίστεψέ με δεν θα σταματήσουν ΠΟΤΕ οι έλεγχοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αμφιβάλλω εάν ελέγξουν άλλους χώρους εκτός από τους "προς τακτοποίηση" εκτός βέβαια εάν το κλειστό μπαλκόνι "βγάζει μάτι".

Εσύ αποφασίζεις εάν θες να το ρισκάρεις ή όχι. πάντως για 235€ θα σου πρότεινα να μη ρισκάρεις τη φήμη σου.

 

Εκεί που θα έτρωγες σίγουρα πρόστιμο είναι εαν τακτοποιούσες Η/Χ που συνορεύει με κλειστό μπαλκόνι. Θα σε έπιαναν με την 1η μεζουριά...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα....θεμα φημης δεν ειναι....Εγω μια ΤΕ θα κανω....

 

Γενικα τις τακτοποιησεις τις αποφευγω..(εχω πει σε πελατη...ουτε να το σκεφτεσαι..ερχονται με κορδελες κ μετρανε και θα το φας το προστιμο).

 

Απλα η συγκεκριμενη περιπτωση ειναι φιλου-καλου πελατη, μου εχω φερει και 2-3 δουλειες...και απλα ελεγα να τον ενημερωσω και ας κανει οτι θελει..Θελει να παει για νομιμοποιηση (για να το μεταβιβασει "καθαρο" στην κορη του) αλλα δυστυχως δεν μπορει, λογω εξαντλησης δομησης...

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποίησε ότι μπορείς βάση Νόμου και ενημέρωσε τον ιδιοκτήτη ακριβώς τι ισχύει για τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα....θεμα φημης δεν ειναι....Εγω μια ΤΕ θα κανω....

 

Γενικα τις τακτοποιησεις τις αποφευγω..(εχω πει σε πελατη...ουτε να το σκεφτεσαι..ερχονται με κορδελες κ μετρανε και θα το φας το προστιμο).

 

Απλα η συγκεκριμενη περιπτωση ειναι φιλου-καλου πελατη, μου εχω φερει και 2-3 δουλειες...και απλα ελεγα να τον ενημερωσω και ας κανει οτι θελει..Θελει να παει για νομιμοποιηση (για να το μεταβιβασει "καθαρο" στην κορη του) αλλα δυστυχως δεν μπορει, λογω εξαντλησης δομησης...

 

τι μετρανε δηλ. ?ολο το κτιριο η μονο τα τακτοποιουμενα?εχεις αναλογη εμπειρια?πανε σε ολα η μονο δειγματολειπτικα στο 10%?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.