Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τμηματική κατάθεση αμοιβών


Recommended Posts

Εγώ στην αρχή όταν ξεκίνησε τό σύστημα από άγνοια είχα κάνει τμηματικές καταθέσεις στον ίδιο κωδικό και δεν μου δημιουργήθηκε πρόβλημα Ομως όταν από συνάδελφο έμαθα τι πρέπει να κάνω και επικοινώνησα με το ΤΕΕ μου είπαν ότι πρεπει να ακολουθώ την διαδικασία που περιγράφω εγώ και ο συνάδελφος πιο πάνω (ποστ 6)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανενα σκοπο ουτε να παραποιήσω τις εντολές πληρωμής ούτε να κάνω καμιά π****** (δεν είπα οτι κάποιος με κατηγόρησε για αυτό). Απλώς θέλοντας να κλείσω μία δουλειά, θέλω να καταθέσω αρχικά όποιο ποσό μπορεί να μου δώσει ο πελάτης και μέχρι να τελειώσει ο έλεγχος του φακέλου να γίνουν και οι υπόλοιπες καταθέσεις. οι απορίες μου είναι εξής :

1)Για την φιλολογία του ζητήματος σε τί αποσκοπεί το σύστημα εντολών του ΤΕΕ γιατι προβλήματα δεν έλυσε, παρα μόνο πρόσθεσε (ταπεινή μου γνώμη)

2)πριν εφαρμοσθεί το σύστημα αυτό σε παλαιότερη άδεια είχα διαφορά σε κάτι δεκαδικά (περισσέυανε) από αυτά που υπολόγισε η πολεοδόμια και επειδη με αγαπανε πολυ μου βγάλανε τη πίστη θέλανε καινουριες καταθέσεις. Οπότε θέλω μέχρι να φτάσουνε στον έλεγχο των αμοιβών να μην έχουν κατατεθεί όλα έτσι ώστε να μπορούν τα παραστατικά να ταυτίζονται με τα ποσά που υπολογίσαν, παρόλα αυτά μέχρι να φτάσουν σε αυτό τον έλεγχο θα περάσει και κάποιος καιρός πρεπει λοιπόν να έχω πάρει και κάτι για να ζήσω.

3)Επειδη δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα του ΤΕΕ (δεν παιζει σου λέω) αγόρασα δικό μου και ανεβάζω το xml, πως θα ζητήσω λοιπόν κωδικό μόνο για το 5000*λ ή μόνο για τα αρχιτεκτονικά+παθητική όπως μου προτείνετε.

Όπως καταλαβαίνετε δεν τα παιρνω εύκολα, και αν οι απορίες μου σας φάνηκαν αστείες τι να πω αυτά ειναι τα προβλήματα που αντιμετωπίζω εγώ. Θυμιστε μου μέρα να σας πω για τις διορθώσεις που ζητάνε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι θεωρώ πως καλώς έγινε

 

Παίρνω όλα τα χρωστούμενα, δε πα να μετανοιωσει ο πελατης και να μη θέλει την άδεια!!!

Τι με νοιάζει έχει ήδη πληρώσει και έχει πάρει και απόδειξη!!!

 

Διότι κάλα να μην με πληρώσει εμένα!!!

Με τους συνεργάτες μου τι γίνεται θα τους πληρωσω από τιν τσέπη μου ή δε θα έχω μούτρα να τους βλέπω;;;

--------

πάντως αν παίξεις λίγο με το πρόγραμμα και διαβασεις και τις οδηγίες θα βγάλεις μιαν άκρη

 

το αρχείο που έκανες , ανέγραψέ το και σώσε το με νέο όνομα και αφαίερεσε όλες τις λοιπές μελέτες πλην Αρχιτεκτονικά, Τοπογραφικό , διαμόρφωση περιβάλλοντος και παθητική

το νέο xlm το στέλνεις στο ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να καταθέσω τμηματικα τις αμοιβές, στέλνω πρώτα ένα xml με αρχιτεκτονικα, τοπογραφικο, παθητικη και διαμορφωση και στη συνέχεια στελνω αλλο xml με τις υπόλοιπες μελέτες; Και όταν βγεί η άδεια ξαναστέλνω xml με τις επιβλέψεις;

Αυτή η διαδικασία είναι υποχρεωτική; Δηλαδή αν κάποιος θέλει να τα καταθέσει όλα απο την αρχή δεν μπορεί;

Link to comment
Share on other sites

Για την διαδικασία είναι όπως τα λέω; Δηλαδή για τμηματικά πρέπει να στείλω τουλάχιστον 3 xml;

Link to comment
Share on other sites

Μετά την πρώτη κατάθεση με τις αμοιβές των μελετών που αναφέρεις, μπορείς να βάλεις μαζί την υπόλοιπη

αμοιβή μελέτης με την αμοιβή επίβλεψης. Δεν είναι υποχρεωτικό να πληρωθούν ξεχωριστά.

Φυσικά αν το επιθυμείς, η επίβλεψη μπορεί να πληρωθεί (ξεχωριστά) αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα..

 

ειναι για μια αδεια που θα παει με αναλυτικο...και επειδη θαχει μεσα οτι βγαινει στην πορεια και επειδη θελω να κανω καταθεση αιτησης και οτι περασει -περασε στην τελικη αδεια , επομενως δνε μπορω εξαρχης να ξερω τον συνολικο αναλυτικο προυπολογισμο..

 

πως μπορω να κανω καταθεση αμοιβων ωστε ναχω πληροτητα αρχικα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.