Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τμηματική κατάθεση αμοιβών


Recommended Posts

Κατεθεσε 5000λ....Αν απο τον αναλυτικο βγαινει λιγοτερο τοτε παλι 5000λ θα καταθεσεις...αν βγαινει πααραπανω, βγαλλε μερικες εργασιες ωστε να ειναι ή κατω ή ακριβως 5000λ

Link to comment
Share on other sites

με τι κωδικο πληρωμης?

 

και μπορω να καταθεσω 5000λ για μελετη?

και 5000λ για επιβλεψη...?

 

 

βασικα εχω μια αρχη οτι ποτε δεν ξεκιναω αν δεν κατατεθει ενα ποσο αντιστοιχο του τρεξιματος που θαχω...και θελω ναναι μεσα απο εθνικη για να μην υπαρχει περιπτωση να μου τα ζητησουν πισω....ετσι και αλλιως ποτε δεν ειμαι υπερ της επιστροφης των χρηματων

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλα στο ειπα...

 

Κανε τον αναλυτικο σου..

Αν βγαινει λιγοτερο απο 5000λ ΔΕΝ μπορεις να το περασεις απο το ΤΕΕ...Το ΤΕΕ θα σου βγαλλει το 5000λ...

 

Λιγοτερο ΔΕν γινεται να καταθεσεις..

 

Αν βγαινει πανω απο το 5000λ τοτε κοψε εργασιες για να πας στην ελαχιστη που ειναι 5000λ....

 

Αν θες τωρα εσυ να καταθεσεις 200Ε προκαταβολη, απλα δεν μπορεις με εντολη πληρωμης....

Link to comment
Share on other sites

εγω να καταθεσω θελω 5000λ μελετη και 5000λ επιβλεψη

 

αλλα δεν μπορω να κανω ακομα αναλυτικο γιατι δεν ξερω τι θα περασει στην τελικη αδεια απο τον ελεγχο...

 

να κανω εναν εικονικο αναλυτικο και μετα τον τροποποιω στο τελος αναλογα τι περασε ωστε ναχω εντολη πληρωμης?

Link to comment
Share on other sites

Κανε βρε παιδι μου τον αναλυτικο να δεις τι βγαζει αρχικα.... Μπορει να βγαζει 300Ε αμοιβη...

 

Αλλιως, ναι κανε εικονικο** να καταθεσεις 5000λ και μετα πληρωνεις τη διαφορα...

 

**Δεν ειναι εικονικος, απλως "ξεχασες" καποιες εργασιες....

Link to comment
Share on other sites

300 ευρω δεν βγαζει...

 

εχει μεταφορα σ.δ, προσθηκη σ.δ...προσθηκη η/χ...προσθηκες εξωστων απο μη προσβασιμους εξωστες....

αλλαγη εσωτερικων χωρων...αλαλγη οψεων...

 

απλα δεν ξερω τι θα περασει αρχικα...και αναλογα θα συνεχιζω την αδεια

 

 

οκ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αλλάξει το λ μπορείς, αν αλλάξει όμως χρειάζεται η διαδικασία με το ΤΕΕ (είσοδος δεδομένων προυπ εργασιών- υπολογ επίβλεψης-έγκριση ΤΕΕ-αποστολή με FAX νέου κωδικών έργου δηλ παλιού και νέου-και περιμένεις απάντηση με FAX από ΤΕΕ για την διαφορά αμοιβών)

Μετά από 3 μήνες μου απαντήσανε μία φορά και μετά από 3 τηλ

 

Γενικά η διαδικασία θα μπορούσε να ήταν πολύ πιο απλή

Μετά την απογραφή των στοιχείων μας στο σύστημα ΤΕΕ να χρειαζόταν μόνο Κωδικός κατάθεσης

και οι αμοιβές να καθορίζονταν π.χ. ως εξής

Το 2007 αμοιβή πολεοδομίας Χ2

2008 αμοιβή πολεοδομίας Χ2,1

2009 αμοιβή πολεοδομίας χ2,2

θα κάναμε είσοδο στο σύστημα-αμοιβή τόσο και θα παίρναμε τον κωδικό

Έτσι

1.Θα βγάζαμε τις αμοιβές με τα προγραμματάκια μας ΚΑΙ ΔΕΝ θα μπαίναμε στο λούκι των εταιριών

2. Δεν θα ξαναδίναμε όλα τα στοιχεία στο σύστημα μια φορά για την μελέτη και μία για την επίβλεψη (γιατί ποιος ξύπνιος πελάτης πληρώνει και επίβλεψη εξ αρχής)

3. ο υπάλληλος της πολεοδομίας θα έβλεπε την αμοιβή με το πρόγραμμα της υπηρεσίας

4. δεν θα είχαμε το χαρτο ντουμάνι για το οποίο τόσο κοπτόμαστε

5 οικονομία χαρτιού –οικολογία και

6. ούτε το ΤΕΕ θα έχανε τα έσοδα του

Και μη μου πει κανείς για κομπίνες υπαλλήλων ή μηχανικών

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε απο το τοπικο ΤΕΕ παιρνω την συμπληρωματικη την ιδια μερα....

 

Τωρα τι σχεση εχει η αλλαγη του λ??? Παλι για τη διαφορα θα παρεις εντολη πληρωμης, ακομα και να αλλαξει το λ...

Link to comment
Share on other sites

terry

Θέλω να πω, ότι μπορείς να βγάλεις όλες τις αμοιβές (μελέτης επίβλεψης)

και να καταθέσεις εξ αρχής μόνο της μελέτης και με τον ίδιο κωδικό ΤΕΕ αργότερα την επίβλεψη, αν όμως δεν αλλάξει το λ-για να είσαι εντάξει και με ΤΕΕ και με πολεοδομία

Εγώ το κάνω πολλές φορές και συνήθως προλαβαίνω (επαρχία βλέπεις) χωρίς να αλλάξει το λ, να κάνω και την κατάθεση επίβλεψης

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο χρονοβορο να υποβαλλεις ενα δευτερο xml και να παρεις δευτερη εντολη πληρωμης....

 

ΥΓ. Καλα ολο αυτο ειναι για τα πανυγηρια..αναμονη στην ΕΤΕ, υποβολη xml, επιστημη ο υπολογισμος αμοιβων....κτλ....αντε να καταργηθουν να ηρεμησει το κεφαλι μας.....(προσωπικη μου αποψη, για σχολια στο αντιστοιχο θεμα..)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.