Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιά σχολή; ΣΜΑ ή Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών μηχανικών;


Dimitris_1993

Recommended Posts

Λοιπον παιδια, επειδη εχω φαει την τελευταια μου εβδομαδα στα forum προσπαθωντας να καταλαβω ποια απο τις δυο σχολες είναι καλύτερη, η ΣΜΑ ή η Σχολη Μηχανολογων & Αεροναυπηγων μηχανικων, άρχισα το δικό μου θεμα για να τα ξεκαθαρισουμε. Οποιαδήποτε σχετικη απαντηση καλοδεχουμενη!

Α ξεχασα...Και τι επαγγελματικη αποκατασταση προσφερει η καθε σχολη ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΣΜΑ = Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών...σίγουρη δουλειά από τη στιγμή που θα μπεις. Αρκεί να αντέχεις το στρατιωτικό τρόπο ζωής. Οποιαδήποτε άλλη σχολή και να επιλέξεις θα πρέπει μετά να ψάχνεις για δουλειά. Επαγγελματική αποκατάσταση Μηχανολόγων? Εδώ δεν ξέρουμε αν θα έχουμε να φάμε αύριο, εσύ θες να δεις τι αποκατάσταση θα έχεις μετά από 5-6 μπορεί και παραπάνω χρόνια που θα βγεις στον επαγγελματικό στίβο? Πάντως να μην σε απογοητεύω, έχουν δουλειά οι μηχανολόγοι γιατί ασχολούνται με πάρα πολλά πράγματα. Καλή επιτυχία στις εξετάσεις και το βλέπεις όλο αυτό μόλις έρθουν τα αποτελέσματα σου.

Link to comment
Share on other sites

ΣΜΑ = Σχολή Μηχανικών Αεροπορίας και όχι αεροσκαφών

 

Από όσο ξέρω έχει διάφορες εξειδικεύσεις, δηλαδή άλλοι ασχολούνται με έργα πολιτικού μηχανικού (κτήρια, υπόστεγα αεροσκαφών κτλ) άλλοι με ηλεκτρομηχανολογικά, άλλοι με αεροσκάφη, άλλοι με ραντάρ κτλ.......

 

Το ποια κατεύθυνση θα επιλέξει κανείς εξαρτάται πάντα από τις ανάγκες της υπηρεσίας.

 

Αν θέλεις να ασχοληθείς με αεροσκάφη, γνώμη μου είναι να τελειώσεις κάποια σχολή μηχανολόγων μηχανικών και μετά να πας έξω για μεταπτυχιακό πάνω σε αυτόν τον τομέα.....

Link to comment
Share on other sites

ΣΜΑ ,

1. Γιατί θα λιώσεις στο τρέξιμο και στο καψόνι. Θα κάνεις την ίδια εκπαίδευση με τους Ιπτάμενους , οπότε θα γλιτώσεις και τα λεφτά από τα γυμναστήρια.

2. Επαγγελματική αποκατάσταση.

3. Η στολή αρέσει στις γκόμενες.

 

 

Αρνητικό σημείο οι μεταθέσεις τα πρώτα χρόνια.

Ειδικότητες

- Μηχανικοί αεροσκαφών

- Τ/Η (ραντάρ ,τηλεπικοινωνίες κτλ)

- Πολιτικοί μηχανικοί ( λίγες θέσεις και η πιο ξεκούραστη ειδικότητα)

Θα ζοριστείς τα πρώτα 4 χρόνια αλλά μετά θα είναι καλύτερα.

Επίσης αν περάσεις ΣΜΑ ξέχασε το όνομα Δημήτρης για κανένα χρόνο ( ψαράκι, χταπόδι , κτλ......)

Link to comment
Share on other sites

ΣΜΑ και από μένα.

 

Στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε και στους ακόμη δυσκολότερους που θα έρθουν , το πρώτο ζητούμενο είναι η άμεση και σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση. Πληρώνεσαι από τη στιγμή που θα μπείς στη σχολή και από τότε μετράνε τα συντάξιμα χρόνια σου !

Link to comment
Share on other sites

υπόψην ότι αμα μπεις στο πολυτεχνείο πατρων (μακριά..μεγάλο κωλοχανείο...εκ πείρας) και διαλέξεις στην αρχη του 4ου έτους κατευθυνση αεροναυπηγού τελειώνοντας δεν εχει δικαιώματα μηχανολόγου αλλά μονο αεροναυπηγου....

 

και απο αυτά δεν γνωρίζω πόσα έχουν αναγνωρίσει μεχρι τώρα...

 

και απο μένα ΣΜΑ με κλειστά τα μάτια....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θα σου πω ποιά σχολή να επιλέξεις, αλλά θα αναφέρω απλά ότι παλιότερα (δε γνωρίζω αν ισχύει ακόμα) τελειώνοντας ΣΜΑ μπορούσε κανείς να εισαχθεί με κατατακτήριες στην αντίστοιχη πολυτεχνική σχολή της ειδικότητάς του - νομίζω στο 3ο έτος αλλά ίσως θυμάμαι λάθος, ρώτησέ το!

 

Επίσης οι αξιωματικοί της ΣΜΑ, όταν συμπληρώσουν τον απαιτούμενο ελάχιστο χρόνο υπηρεσίας και θελήσουν να φύγουν από την πολεμική αεροπορία, λόγω της κατάρτισής τους έχουν πολλές επαγγελματικές επιλογές/διεξόδους (π.χ. στη χώρο της πολιτικής αεροπορίας). Αυτό σχετίζεται βέβαια και με την ειδικότητα που έχουν επιλέξει!

 

Τέλος, επειδή πολλοί από όλους αυτούς των στρατιωτικών σχολών το έχουν παράπονο ότι δε γνώρισαν φοιτητική ζωή, να σου πω ότι έχω συναντήσει πολίτες φοιτητές που πέρασαν λιγότερο καλά τα 4(+) αυτά χρόνια! Καλύτερα να βγαίνεις δύο Σαββατοκύριακα το μήνα και να τα σπας όλα, παρά πολίτης φοιτητής και καθημερινός θεατής! Αλλά εσύ γνωρίζεις που φτάνει το χέρι σου και επομένως εσύ κρίνεις...

 

Μακάρι να ήμουνα κι εγώ τώρα μαθητής Λυκείου, σαν νερό πέρασαν τα χρόνια, καλή τύχη σου εύχομαι ό,τι και να επιλέξεις!

 

 

1. Γιατί θα λιώσεις στο τρέξιμο και στο καψόνι. Θα κάνεις την ίδια εκπαίδευση με τους Ιπτάμενους , οπότε θα γλιτώσεις και τα λεφτά από τα γυμναστήρια.

 

...

 

Επίσης αν περάσεις ΣΜΑ ξέχασε το όνομα Δημήτρης για κανένα χρόνο ( ψαράκι, χταπόδι , κτλ......)

 

Ωραίος ο spy1551, έγραψες! :D

 

 

Best,

Leonardo

Link to comment
Share on other sites

ΣΜΑ μακραν αν...

1) Δεν βγαζεις σπυρακια με το στρατο..

2) Πληρεις τα προσοντα εισαγωγης (ψυχομετρικα τεστ, αθλητικες δοκιμασιες, σωματικα προσοντα, υψηλη βαση εισαγωγης)

Link to comment
Share on other sites

... που ακόμα κι αν δε βγάζεις τώρα, ενδέχεται να αρχίσεις να βγάζεις αργότερα όταν καταλάβεις τι γίνεται εκεί μέσα (ως προς το στρατιωτικό κομμάτι).

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να γίνεις επιστήμονας θα πας Πολυτεχνείο, τέλος.

Αν το βασικό σου μέλημα είναι η επαγγελματική σου αποκατάσταση, τότε η στρατιωτική σχολή είναι μονόδρομος με όλα τα άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.