Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιά σχολή; ΣΜΑ ή Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών μηχανικών;


Dimitris_1993

Recommended Posts

1. Αν μπεις ΣΜΑ και τελειώσεις , μετά μπορείς να δώσεις κατακτήριες σε όποια πολυτεχνική σχολή θέλεις.Νομίζω μπαίνεις στο 3ο έτος. Βασικά το πτυχίο το παίρνεις για τον εαυτό σου. Επαγγελματικά θα ασχολείσαι στην αεροπορία. Πάνε οι εποχές που έβγαινες νωρίς στη σύνταξη και δούλευες μετά στην πολιτική αεροπορία.

2. Στην Πολεμική Αεροπορία

3. Όχι απλά σου παίρνουν πολύ ώρα (μέρες). Συνήθως αυτοί που έχουν πρόβλημα είναι όσοι δηλώνουν Ιπτάμενοι και κόβονται κυρίως από τον οφθαλμίατρο.

Κάτσε διάβασε και τα συζητάμε μετά τις Πανελλήνιες.

ΓΡΑΨΕ ΠΡΩΤΑ ΚΑΛΑ ( μη χαζεύεις στο Ιnternet τις μέρες των εξετάσεων) , για να έχεις τη δυνατότητα επιλογής και μετά το σκέφτεσαι.

Άντε καλή επιτυχία στις εξετάσεις.

Εναλλακτικά σου προτείνω να δηλώσεις πρώτα ΣΜΑ , μετά Πολυτεχνείο.

Πήγαινε ένα χρόνο στη ΣΜΑ και αν δε σου αρέσει φύγε.

Οι μήνες που θα καθίσεις μετράνε ως μήνες στρατιωτικής θητείας , οπότε θα ξεμπερδέψεις με το φανταρικό αν τελικά φύγεις και συνεχίσεις στο πολυτεχνείο.

 

cna

Tρομερά δύσκολα όρια.Όταν έδινα εγώ , είχαν διαφορετικά όρια άνδρες και γυναίκες.

1.000μ. σε 4' και 30'' ( τεσσεράμισυ λεπτά)

μήκος , 4,5μ.

ύψος 1,00μ.

100μ. ( σε 16 ή 18'')

σφαίρα 7κιλη .. 4,5μέτρα.

 

Αν δεν είσαι υπέρβαρος τα βγάζεις στο χάλαρο.

Με κανα-δύο εβδομάδες τα ξαναπιάνω άνετα ( σσ. με +30 κιλά από τα 18 και 14 πακετοέτη στην πλάτη)

Οι περισσότεροι ζορίζονταν στο 1000άρι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

spy1551 είχα δώσει για ευελπίδων και τα ξέρω τα όρια (τα 100 μέτρα σε 16 δεύτερα). Μόνο που έπαθα θλάση και πήγα περίπατο... Στο μεταξύ στις αστυνομικές σχολές ούτε που κοιτούσαν τα χρονόμετρα.

 

---edit---

Τί μου θύμισες πάντως. 60 άτομα γυμνά σε μια αίθουσα για επιθεώρηση από δερματολόγο. Ωραίες εποχές με πολύ γέλιο. :P Η φάση είναι ότι στις ιατρικές εξετάσεις που πέρασα ως οπλίτης (μετά πήγα δόκιμος) ο κάθε οπλίτης ήταν σε ξεχωριστό δωματιάκι.

Link to comment
Share on other sites

Στις ιατρικές εξετάσεις κόβονται μερικοί στο τεστ ομοφυλλοφυλίας.

 

Για Ευελπίδων παλιά έδινες στη Βάρη και για αεροπορία έδινες στο Καβούρι.

Τρελή κόντρα Ικάρων-Ευελπίδων.

Είχαν σταματήσει τους ποδοσφαιρικούς αγώνες μεταξύ τους γιατί στον τελευταίο είχαν πλακωθεί μεταξύ τους.

Τους Ευέλπιδες τους φωνάζαν Λεβέκουρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλά και στα ψυχοτεχνικά μπορείς να κοπείς εδώ που τα λέμε. 400 (ή μήπως 500) ερωτήσεις σε μισή ώρα που ανακυκλώνονταν κάθε τόσο με διαφορετική διατύπωση. Το κορυφαίο ήταν στο τέλος που έπρεπε να ζωγραφίσουμε έναν άνδρα και μια γυναίκα. Αν ο άνδρας δεν πολυαντρόφερνε ή αν η γυναίκα πολυάνδριζε άλλη μισή ώρα μέσα ο υποψηφίος για να δώσει εξηγήσεις στους ψυχίατρους.

 

Εγώ είχα δώσει στην Βάρη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ήταν 600 ερωτήσεις.Αυτό ήταν ένα τεστ ξένο του 1920 με ερωτήσεις

 

- Πιστεύεις ότι είσαι απεσταλμένος του Θεού κτλ...

Βέβαια είχε και παγίδες.

Από την μία είχε μία ερώτηση αν αγαπάς τα ζώα και μετά από 300 ερωτήσεις είχε μια άλλη που ρωτούσε αν αγαπάς το κυνήγι.

Αυτοί που δήλωναν και Σ.Ι. Ιπτάμενοι κάνανε και ένα επιπλέον τεστ με λιγότερες ερωτήσεις.

Στα σκιτσάκια για να πέσω ''μέσα'', είχα ζωγραφίσει έναν αξιωματικό και μία νοσοκόμα.

Εντωμεταξύ όλοι οι ψυχίατροι έχουν μία μικρή ''μέντα''.

 

Τεστ ομοφυλλοφυλίας δε λέω τα ψυχοτεχνικά αλλά αυτό που σε ξεβρακώνανε και σου λέγανε να σκύψεις.

Link to comment
Share on other sites

Ή "Ποιό είναι το αγαπημένο σου χρώμα;" και παρακάτω "Τί χρώμα θα ήθελες να έχει το αυτοκίνητό σου;". Στα σκιτσάκια το μόνο που είχε σημασία ήταν ο άνδρας να είναι άνδρας και η γυναίκα γυναίκα.:P

Το ίδιο ακριβώς τεστ το ξαναέδωσα και ως δόκιμος.

Link to comment
Share on other sites

A...ωραιες εποχες τοτε..

Οι βασεις παντως ειναι πολυ υψηλες, αγγιζουν ιατρικη αθηνων. Οσοι δηλωσετε ψαχτειτε πριν με τα ματια σας ειναι κριμα να παει τζαμπα ο κοπος. Επισης υπηρχε καποτε δεν ξερω για τωρα, φροντιστηριο που προετοιμαζε τους υποψηφιους για στρατιωτικες σχολες. Περριτο κατα την γνωμη μου αλλα καλο θα ητανε να αγορασετε καποιο βιββλιο με ψυχομετρικα τεστ για να εχετε καποια ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Φροντιστήριο για τα ψυχομετρικά;!;!;! Τί άλλο θα δούμε...Λες και άμα έχεις φευγάτη βίδα δεν θα σε πάρουν χαμπάρι εντός της Σχολής.

 

"Τεστ ομοφυλλοφυλίας δε λέω τα ψυχοτεχνικά αλλά αυτό που σε ξεβρακώνανε και σου λέγανε να σκύψεις."

Αυτό ρε συνάδελφε είναι για να διαπιστωθεί αν πάσχεις από σκολίωση ή για να το θέσω πιο σωστά από παθήσεις της σπονδυλικής στήλης! Δεν είναι τεστ ομοφυλοφιλίας! Γυμνούς μας είχαν για να διαπιστώσουν δερματολογικές παθήσεις ή τέλος πάντων οποιαδήποτε ατέλεια μπορεί να μας εμποδίσει στην άσκηση των καθηκόντων μας. Επίσης δεν σου έλεγαν μόνο να σκύψεις αλλά να κάνεις και άλλα πράγματα για να διαπιστωθεί η πλήρης αρτιμέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.