Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιά σχολή; ΣΜΑ ή Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών μηχανικών;


Dimitris_1993

Recommended Posts

1. Αν μπεις ΣΜΑ και τελειώσεις , μετά μπορείς να δώσεις κατακτήριες σε όποια πολυτεχνική σχολή θέλεις..................................................................................

Αν δεν είσαι υπέρβαρος τα βγάζεις στο χάλαρο.

Και κατι τελευταιο.... Αν παρεις κι αλλο πτυχιο με κατατακτηριες (οπως ειπες πριν) δεν μπορεις να εξασκησεις το αντιστοιχο επαγγελμα; Μονο σαν μηχανικος αεροσκαφων μπορεις να δουλευεις; (Το λεω αυτο γιατι ακουσα οτι αν μπεις, κανεις κατι σαν "συμβολαιο" με τον στρατο και δεν μπορεις να εξασκησεις αλλο επαγγελμα εκτος αν πληρωσεις αποζημιωση....ισχυει;; )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παλιότερα , ιδίως οι πιλότοι μπορούσαν να βγούνε πολύ μικροί μικροί σε σύνταξη. Νομίζω στα 18 ή 22 έτη. Αυτά σιγά σιγά τα καταργούνε.Δε γίνεται να είσαι συνταξιούχος 40 ετών.

Υπήρχε ένα κολπάκι για να φύγεις από το στρατό χωρίς πληρώσεις.

....Κατέβαιναν μαζικά στις εκλογές. Δε ξέρω όμως από τα πόσα χρόνια και μετά δικαιούσαι σύνταξη.

Όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν μπορούν να εξασκήσουν , συγχρόνως , και το ελεύθερο επάγγελμα.

Στις πολεοδομίες του Δήμου και της Νομαρχίας της περιοχής μου , το κάνουνε παράνομα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν λεω για συνταξη...Απλα να εξασκησεις αλλο επαγγελμα...αυτο που σπουδασες με τις κατατακτηριες δηλαδη.(Οσο εισαι ακομα νεος οχι 40 χρονων που μου λες.....)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
υπόψην ότι αμα μπεις στο πολυτεχνείο πατρων (μακριά..μεγάλο κωλοχανείο...εκ πείρας) και διαλέξεις στην αρχη του 4ου έτους κατευθυνση αεροναυπηγού τελειώνοντας δεν εχει δικαιώματα μηχανολόγου αλλά μονο αεροναυπηγου....

 

και απο αυτά δεν γνωρίζω πόσα έχουν αναγνωρίσει μεχρι τώρα...

 

και απο μένα ΣΜΑ με κλειστά τα μάτια....

 

Streetas τα πράγματα για την σχολή της Πάτρας δεν είναι έτσι όπως τα λες.Μάλλον σε έχουν ενημερώσει λάθος.Η σχολή δίνει ένα πτυχίο, αυτό του Μηχὄυ & Αερ/γου Μηχ/κου. Κ έχεις τα ίδια δικαιώματα με όλους τους Μηχανολόγους. Η κατεύθυνση που παίρνεις δεν φαίνεται πουθενα.Μόνο στην αναλυτική βαθμολογια.Κ όταν είναι να γραφτείς σε επιμελητήρια και σε εφορίες μόνο το πτυχίο σου ζητάνε και όχι αναλυτική! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εσείς...Εγώ είμαι πολύ καμμένη και θέλω ΣΜΑ με 1000 παρόλο που είμαι κοπέλα..:):):)...Το ονειρευομαι πολύ καιρο..Κανονικά ήθελα ΣΙ αλλά εχω μυωπία..(στο ένα μάτι κιόλας και 2.5:(:D))....Με ενδιαφέρει κυρίως ο κλάδος-εξειδίκευση τηλεπικοινωνιών-ηλεκτρονικών..Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος σχετικα?..κάπου διάβασα κατι για ΕΜΠ.άμα -πρώτα ο θεός περάσω, τι να περιμένω? πού αποκτούν την εξειδίκευσή τους? τι σχέση έχει το Μετσόβειο..??..σορρυ αν σας κουράζω...ευχαριστω εκ των προτέρων..:P:oops:;)

Link to comment
Share on other sites

Σαν σχολή καμία σχέση με το ΕΜΠ. Απλώς ο στρατός επέτρεπε (δεν ξέρω αν ισχύει τώρα) την κτήση και άλλου τίτλου σπουδών πέραν αυτού της ΣΜΑ. Που σημαίνει ότι μπορείς αφού βγάλεις την σχολή να πάρεις άδεια (με αποδοχές-αυτό το ξέρω από υπίλαρχο που είχα όταν υπηρετούσα που μας άφησε "σύξυλους" για να φοιτήσει σε σχολή Πληροφορικής) και να δώσεις κατατακτήριες για ΕΜΠ.

Link to comment
Share on other sites

...Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου και τον κόπο σου..Και κατι ακόμα...Θεωρείται ''καλο'' η αλλιώς ευνοικό για έναν ΣΜΑτζή να εχει καποιο πτυχίο από κάποιο ΑΕΙ η κάποια πολυτεχνική σχολη πέρα από την εξειδίκευση που λαμβάνει εντός στρατοπέδου..πχ Ηλεκτρονικός??...δηλαδή όπως προανέφερες να δωσει εξετάσεις ενώ είναι μέσα στη ΣΜΑ για το ΕΜΠ πχ.. Οταν λεώ ευνοϊκό εννοώ η ΣΜΑ να επικροτεί τέτοιου είδους ενέργειες..η να βοηθάει τον αξιωματικό στην σταδιοδρομία του αφού τελειώσει με τα 4 χρόνια εκπαίδευσης.. Σε ευχαριστω πολυυυυυυυυυυυυυυ:):)):):):):):):):):mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Οι καλες στρατιωτικες σχολες,δηλαδη η στρατιωτικη ιατρικη,σσας οικονομικο/στρατολογικο, και ΣΜΑ εχουν το απολυτο πλεονεκτημα εκτος των αλλων οτι μπορεις να σπουδαζεις περιπου αιωνια με εξοδα του στρατου,αρα εμμεσως αυτο σημαινει οτι τετοιες εξειδικευσεις επικροτουνται...Δηλαδη ενας ΣΜΑτζης εχει μινομουμ κ ενα πτυχιο απο ΕΜΠ ενω ευκολα θα δεις 30ρηδες και που εχουν παρει και πτυχιο απο αλλες σχολες,διδακτορικα κλπ.Αρα ενω φαινομενικα συνιστα παραδοξο,ενας αποφοιτος ΣΣΑΣ η ΣΜΑ εχει απειρως καλυτερες και πιο ευνοικες δυνατοτητες συνεχους μετεκπαιδευσης απο εναν πολιτη.

 

Τα ετη υποχρεωτικης παραμονης ειναι πραγματικα λιγα (απο 8 ως 12 αναλογα την ειδικοτητα) ,με ερωτηματικο αν θα μεταβληθουν λογω ΔΝΤ κλπ :P αλλα αν δεν μεταβληθουν,οποιος νιωθει οτι θελει να εχει οσο πιο συγκεκριμενο πλανο ζωης γινεται,ειναι μια καλη λυση να πλακωθει 10-12 χρονια στις σπουδες με την αρωγη του στρατου και μετα να βγει στην αγορα εργασιας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπον παιδια,ψαχνοντας και εγω σχετικα με επαγγελματα και αποκατασταση,ετυχε να πεσω πανω στο συγεκριμενο της ΣΜΑ... και επειδη ολα τα ''γυμνασια'' που εχει αναφερει παραπανω ο spy1551 τα ενιωσα καλα στο πετσι μου φετος,μιας και περασα κ εγω κανα 2-3 μηνες στην ικαρων,τελικα εφυγα με προσωπικη μου επιλογη θες γιατι δεν υπηρχε ενδιαφερον ή επιπεδο,θες λογω πιεσης καθημερινης που σε φερνει στα ορια σου(αυτο εξαρταται απο τα ορια του καθε ανθρωπου),θες γιατι εβλεπες σιγα σιγα τα ονειρα σου,γι αυτο που ειχες στο μυαλο σου σαν ΣΜΑ,να σβηνουν,το θεμα ειναι οτι θελω να προειδοποιησω ολα τα παιδια που το βλεπουν σαν μονοδρομο κ τους εχει κολλησει στο μυαλο,γιατι κ μενα ετσι μου 'χε κολλησει,να το ψαξουν παρα πολυ καλα πριν πανε εκει,και να σκεφτουν καλα αν θα θελουν να ζουν παντοτε πρωτα σαν στρατιωτες κ μετα σαν μηχανικοι.Δεν εχει καμια σχεση με ΣΣΑΣ,καμια μα καμια σχεση,αν θελουν στρατο κ επιστημη(ιατρικη-οικονομικα,απ τα αλλα δν εχει)ας πανε εκει,αλλιως δεν αξιζει καν ο κοπος.Συμφωνω με οσα λεγονται για ανεργια,χαμηλους μισθους ή και στα πανεπιστημια για τις κομματοποιησεις κ οτι τα κομματοσκυλα πανε μπροστα,και βεβαια ο στρατος οσο και παραδοξο αν φαινεται ειναι πιο υγιεις χορος εργασιας απ την ελληνικη κοινωνια,αλλα αν κανεις κατι που πραγματικα γουσταρεις δν θα χαθεις,ισα ισα που θα γινεις καλυτερος και σαν ανθρωπος,και ξεχαστε τους συμβιβασμουσ κ την αποκατασταση του δημοσιου.Στη ΣΜΑ για να αντεξεις πρεπει ή να το θες πολυ(αλλα για τους ιπταμενους ισχυει αυτο) ή να σαι αναισθητος-στρατοκ*α*υλος(συγγνωμη για τη λεξη).Μπορει να φαινεται ωραιο το δελεαρ της αποκαταστασης κ του οτι πληρωνεσαι μολις μπεις(140 ευρω) αλλα οι μισθοι δεν λενε και κατι ιδιαιτερο (940 πρωτος μισθος στα 22 σου κ ναι φτασει μεχρι 2500 το πολυ πριν αποστρατευτεις κ οσο παει με την φτωχευση που θα ερθει θα περνουν στο τελος ουτε 500 και οι στρατηγοι κ οι οπλιτες),αλλα αυτο ειναι κατι σχετικο,το θεμα δεν ειναι τα λεφτα αλλα ο χαρακτηρας ο οποιος αλλαζει και αλλοιωνεται,οσο και να προσπαθησει κανεις για το αντιθετο.και αυτο που πρεπει να σκεφτει πριν παει στη σμα ή οπουδηποτε αλλου στρατιωτικα ή μη,ειναι να μη πουλα το χαρακτηρα κ την προσωπικοτητα του για υλικα αγαθα....

Link to comment
Share on other sites

Ενα πραγμα σου ευχομαι μονο, οταν θα ερθει η στιγμη να βγεις στην αγορα εργασιας να μην ερθει η ωρα που θα βαρας το κεφαλι σου στον τοιχο που εφυγες απο την σμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.