Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση ορθών τάσεων


 

Recommended Posts

επισυναπτω την παρακάτω διατομή στην οποία καλούμαι να προσδιορίσω τις ορθές τάσεις.Δίνοντε- Μχ=80ΚΝm My=60KNm και διατμητική Ty=20KN. Έκανα επίλυση και κατι δεν μου πάει καλά στο αποτέλεσμα.Η απορία μου έιναι - μου δίνοντε και Μχ και Μy.Ξέρω οτι ειναι ασυμετρη η διατομη άρα οι κύριοι άξονες βρηκα ότι γυρίζουν κατά 18 μόιρες αριστερόστροφα.όλα καλά μέχρι εδώ.αναλύω και Μχ και Μy σε συνιστώσες????Τι φορά θα πάρω για Μχ ,Μy???? η άσκηση δεν διευκρινίζει.

Link to comment
Share on other sites

Για την Μχ δεν θα είναι αυθαίρετο να θεωρήσεις ότι εφόσον είναι θετική εφελκύει την κάτω ίνα... Και αφού η διατομή σου είναι ασύμμετρη, το ίδιο κριτήριο θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και για την Μψ.

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.έκανα ένα δέυτερο σχημα με τις ροπές .έιναι εντάξει???αν ναι μπορω να συνεχίσω ????

Link to comment
Share on other sites

Το σχήμα φαίνεται σωστό, επιβεβαίωσε ότι:

 

Μχ΄ = mx*cosφ+my*sinφ

Μψ΄ = my*cosφ-mx*sinφ

 

ήδη, με τον τρόπο που όρισες τους άξονες έχεις ορίσει και τις θετικές φορές...

 

Αν θες μία γνώμη, εφόσον πρόκειται για άσκηση στα πλαίσια κάποιου εκπαιδευτικού προγράμματος, να προσεγγίζεις τις απαντήσεις κριτικά.:rolleyes:

Και μην διστάζεις να ρωτάς για τα πάντα... :)

Link to comment
Share on other sites

ναι σε συνιστώσες όπως έκανε ο AlexisPap.

 

Aυτό που με προβλημάτιζε ήταν εφοσον η άσκηση έδινε τις ροπές χωρίς να ορίζει ροπές ,εγώ τι φορές επρεπε να πάρω.Πήρα τις θετικές λοιπόν.Αν τις έπαιρνα αντίθετα να υποθέσω θα έιχα τα ίδια αποτελέσματα???

 

η άσκηση μου δίνει και Τy = 60KN.Aν θέλω να βρω τις διατμητικές θα πρέπει να αναλυθεί και το Τy σε συνιστώσες??τι κάνω σε αυτην την περίπτωση.συγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις απλά πελάγωσα με την ασύμμετρη διατομή.

 

Μην διαχωρίζεις τις απαντησεις σου Ευχαριστω terry

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αναλυθεί!

 

Η τέμνουσα είναι μάλλον απλή περίπτωση, αλλά κρύβει κάτι που δεν είναι προφανές...

Πρώτον, δεν ασκείται στο κέντρο βάρους της διατομής αλλά στο κέντρο διατμήσεως.

Δεύτερον το διάγραμμα των διατμητικών τάσεων είναι παραβολικό (και όχι γραμμικό) στον άξονα εφαρμογής της τέμνουσας και γραμμικό (και όχι μηδενικό) στον κάθετο άξονα.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ τις σχετικές εξισώσεις για να βοηθήσω περαιτέρω...:(

 

Αν η τέμνουσα εφαρμόζεται στο κέντρο βάρους, τότε πρέπει να αναλυθεί σε ροπή στρέψης και τέμνουσα εφαρμοσμένη στο κέντρο διατμήσεως.

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμα ηρεμα...θα πελαγωσει ο φοιτητης μας....Που ασκειται η τεμνουσα???

 

Μηπως ειναι θλιπιτκη ή εφελκυστικη η Τy?? Ποιο λογικο μου φαινεται αφου ζηταει ορθες τασεις.... Μηπως εχει μπλεξει λιγο την ασκηση ο βλακας που την εγραψε???

 

Οσο για τις ορθες τασεις φυσικα και θα βγουν διαφορετικες αφου η διατομη σου δεν ειναι συμμετρικη.... Αλλα εγω δεν ξερω καν ποιος ειναι ο χ και ποιος ο ψ αξονας...

Link to comment
Share on other sites

Ναι Τέρρυ, μάλλον έχεις δίκιο, το πρόβλημα με τέμνουσα είναι κομμάτι δύσκολο...

Αλλά δεν θα έπρεπε να ονομάζει την δύναμη Ν και να μην έχει δείκτη; (αυτός λέει Τψ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.