Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση ορθών τάσεων


 

Recommended Posts

ετσι μου έδωσε την διατομή .όχι δεν έχω καμία δοκό.απλά εγώ υπέθεσα ότι για να μην διευκρινίζει που ασκέιται θα έιναι στο κεντρο βάρους.αν ήταν στο κεντρο διατμησης δεν θα το λέγε??? αν κρινω και από άλλες ασκήσεις ποθ το λέει.ευχαριστω πολύ πάντως για το χρόνο που αφιερώσατε.

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να ασκείται στο κέντρο βάρους. Τότε θα έχει και ροπή στρέψης (ανοικτής διατομής) και το πρόβλημα γίνεται πολύπλοκο. Διότι σε κάθε θέση η διάτμηση θα έχει συνιστώσα κατά χ και κατά ψ... Απλά, αφού κάνετε παραβολική κατανομή της τέμνουσας (που είναι το σωστό), το κριτήριο τρέσκα θα πρέπει να εφαρμοστεί σε κάθε σημείο της επιφάνειας της διατομής. Δηλαδή, θα πρέπει να μετατρέψεις το κριτήριο τρέσκα σε συνάρτηση και να ελέγξεις ότι δεν η διαφορά συνάρτησης τρέσκα μείον την συνάρτηση κατανομής διατμητικών τάσεων δεν έχει ρίζες για χ,ψ εντός της διατομής...

 

... μήπως αυτό σας το έχουν δώσει έτοιμο από την θεωρία; ή μήπως σας έχουν δώσει σημεία ελέγχου;

 

Τέλος πάντων, ίσως σε μπερδεύω περισσότερο με αυτά που λέω. Όταν τελειώσεις, αν θες, γράψε μια σύντομη περιγραφή της λύσης, ώστε το θέμα να κλείσει ολοκληρωμένα:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και πάλι,δεν με μπερδεύεις καθόλου ίσα ίσα καταλαβαίνω πολύ καλά τι λές , θα προσπαθήςω να την λύσω βαζοντας την τέμνουσα στο κ.διάτμησης.

Όταν μάθω τη λύση της απο καθηγητή θα σας ενημερώσω άμεσα για να μην μείνει ανοιχτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά πρόκειται για λοξή κάμψη και διάτμηση (εφόσον η Τy είναι τέμνουσα στην διέυθυνση y) σε τυχαία διατομή.

Εγώ θα έκανα τα εξής:

Γενικά σε μία τυχαία διατομή με λοξή κάμψη ισχύει:

σx(y,z)=[-(Mz*Iy+My*Ixy)y + (My*Iz+Mz*Iyz)z]/(Iy*Iz-Iyz^2),

Στην συνέχεια βρίσκω την διατμητική τάση

τxy=Ty*Sz/Iz*b

και με γραφική λύση από κύκλο Mohr προκύπτει:

σ1=(σx+σy)/2+{[(σx-σy)/2]^2 +τxy^2}^0.5

σ2=(σx+σy)/2-{[(σx-σy)/2]^2 +τxy^2}^0.5

Διαδικασία επίπονη καθώς απαιτει να βρεθούν οι ροπές αδρανείας Iy, Iz και Ιyz(ουδέτερος άξονας) όπως και η στατική ροπή Sz.

Για την δική σου άσκηση ο άξονας x είναι ο z των παραπάνω τύπων και η Μx είναι η Μz των τύπων.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ fs

 

για να κλέισω το θέμα η τέμνουσα ασκέιται στο κέντρο διάτμησης και επειδή η διατομή έιναι ασύμμετρη και ο ουδέτερος άξονας ειναι υπό γωνία 18 μοιρών,η τέμνουσα αναλύεται σε συνιστωσες.πολυπλοκη διαδικασία αλλα τουλάχιστον βρέθηκε η λύση κατοπιν διευκρινησεως απο τον καθηγητή .σας ευχαριστώ και παλι για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Eχω ενα ελασμα συγκολλημενο** πανω σε κορμο μιας διατομης ΗΕΑ....

 

Το ελασμα καταπονειται αξονικα (εφελκυστικα)...

 

για να βρω τις ορθες τασεις που καταπονουν τη συγκολληση θα διαιρεσω την αξονικη με το εμβαδο του ελασματος και η ταση που θα προκυψει θα καταπονει κατα το ημισυ την συγκολληση σε καθε πλευρα του ελασματος???

 

**εξωραφη...

Link to comment
Share on other sites

Τα ελάσματα αυτά δεν μπαίνουν συμμετρικά και από τις δύο πλευρές του κορμού ;

 

Μάλλον για μοίρασμα κατά το 1/4 συζητάμε τότε.

Link to comment
Share on other sites

καλά παιδιά. καληνύχτα.

 

καταρχήν λέγονται διατμητικές.

 

κατά 2ο: τι ρόλο βαράει το άλλο έλασμα μόνο το μπουρί της εξάτμισης του αβαταρ του τζιβαρθ το ξέρει

 

κατά 3ο: από τη φυσική 2ας λυκείου (το πολύ) δύναμη/επιφάνεια συγκόλησης=διατμητική δύναμη

 

στη συνέχεια 3ο έτος πανεπιστημίου να δεις την τιμή της αντοχής

 

στη συνέχεια μαθηματικά 1ης δημοτικού για σύγκριση. η μεγαλύτερη τιμή κερδίζει (παστέλι)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε και καλε μου συναδελφε δεν μιλησε κανεις για διατμητικες τασεις....

Μιλησα για ορθες....

 

Το ελασμα ειναι συγκολλητο στον κορμο κατα το παχος του και οχι κατα την επιφανεια του....

 

Το ερωτημα μου αφορουσε...

1. Αν για τον υπολογισμο των ορθων τασεων θα χρησιμοποιησω το εμβαδο του ελασματος (παχος*πλατος) ή θα λαβω κατα καποιο τροπο και το παχος της εξωραφης..

2. Αν η ορθη ταση καταπονει κατα το ημισυ (που θεωρω και λογικο) τη συγκολληση σε καθε πλευρα εκατερωθεν του ελασματος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.