Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθός Μηχανολόγου Μηχανικού


sakatis

Recommended Posts

Πρόσεξε τι συμφωνια θα κάνεις. Οι καιροι ειναι πονηροι...

 

Κοιτα, ολοι μας ειχαμε λιγο πολυ θεματα. Δεν υπαρχουν ομως λυσεις εδω μεσα για καθε προβλημα.

 

Καλυτερα μιλα με τον εργοδοτη σου πρωτα και μετα ελα ξανα για να σου πουμε τη γνωμη μας για την προταση του. Το ξαναλεω, οι καιροι ειναι πονηροι.

 

Εσυ κοιτα να παρεις την αδεια απο το ΤΕΕ και τα υπολοιπα κανονιζονται.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δικιο, απλά έθεσα το θεμα για να ακουσω πιθανα αντίστοιχα παραδειγματα.

 

Οπως και να έχει η συνάντηση και η συζητηση με τον εργοδοτη αναμφισβητητα θα μας διαφωτισει.

 

Απλα, προσπαθω απο τωρα μήπως και βρω καποια δουλεια ωστε να μην "βαραω μύγες" 3 μηνες μεχρι να ερθει επισημα και η αδεια απο το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι παρόμοιο παράδειγμα. Ξεκίνησα να στέλνω βιογραφικά με το που έβγαλα στρατό, περνούσα συνεντεύξεις όσο περίμενα να έρθει η ημερομηνία των εξετάσεων του ΤΕΕ, με επέλεξε ο τωρινός εργοδότης μου και ήρθα πρώτη μέρα στο γραφείο συμπτωματικά την επόμενη ημέρα των εξετάσεων. Προφανώς δεν είχα άδεια άσκησης επαγγέλματος στα χέρια μου, ούτε καν ήξερα αν πέρασα τις εξετάσεις.

 

Πολύ απλά συμφώνησα για μπλοκ κτλ και απλά δεν έκοψα τίποτα, όχι μόνο από τότε που ξεκίνησα αλλά ακόμα και τώρα (που φυσικά έχω και την άδεια, έχω κάνει και την έναρξη). Είναι απλό, όταν ο εργοδότης αποφασίσει ότι θέλει να του κόψω ΑΠΥ με φωνάζει και προφανώς θα του κόψω συνολική + το ποσό των δύο μηνών που δούλευα χωρίς άδεια στα χέρια.

 

Για την περίπτωση που έτρωγε έλεγχο από καμιά επιθεώρηση, αυτό που είχαμε στα χέρια μας, ένα ηλεκτρονικό έντυπο που βγάζει το ΤΕΕ με τους επιτυχόντες περίπου 10 μέρες μετά τις εξετάσεις πιστεύω ήταν αρκετό για ΕΑΝ προχωρούσε άσχημα η ιστορία (μια και μην ξεχνάμε ότι όπως λέει συνέχεια το ΤΕΕ, ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΣΑΙ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ).

 

Σακάτη, ως μισθωτό μηχανικό όπως σου είπαν ήδη είναι αδύνατο να σε προσλάβουν πριν πάρεις τα χαρτιά ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ στα χέρια σου (εμένα κάνανε 2 μήνες από τότε που έδωσα). Σαν ελεύθερο επαγγελματία όπως σου είπα από την περίπτωσή μου είναι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα πρέπει να αναστείλλω την αναζήτηση εργασίας μέχρι να πάρω την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

 

Τι να πω βρήκες δουλειά σε τέτοια περίοδο κ θα την αφήσεις επειδή δεν έχεις άδεια. Κ εγώ χωρίς να έχω άδεια ξεκίνησα κ έκοψα τα πρώτα μου παροχής μετα από κανένα τετράμηνο όπου πήρα την άδεια κ έκανα έναρξη στην εφορία.

Τώρα για τα χρήματα που θα ζητήσεις τι να σου πω. Μη νομίζεις ότι κ όταν πάρεις την άδεια θα παίρνεις ότι δικαιούσα αν είσαι με μπλοκάκι. Όπότε είναι θέμα συμφωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι παρόμοιο παράδειγμα. Ξεκίνησα να στέλνω βιογραφικά με το που έβγαλα στρατό, περνούσα συνεντεύξεις όσο περίμενα να έρθει η ημερομηνία των εξετάσεων του ΤΕΕ, με επέλεξε ο τωρινός εργοδότης μου και ήρθα πρώτη μέρα στο γραφείο συμπτωματικά την επόμενη ημέρα των εξετάσεων. Προφανώς δεν είχα άδεια άσκησης επαγγέλματος στα χέρια μου, ούτε καν ήξερα αν πέρασα τις εξετάσεις.

 

Πολύ απλά συμφώνησα για μπλοκ κτλ και απλά δεν έκοψα τίποτα, όχι μόνο από τότε που ξεκίνησα αλλά ακόμα και τώρα (που φυσικά έχω και την άδεια, έχω κάνει και την έναρξη). Είναι απλό, όταν ο εργοδότης αποφασίσει ότι θέλει να του κόψω ΑΠΥ με φωνάζει και προφανώς θα του κόψω συνολική + το ποσό των δύο μηνών που δούλευα χωρίς άδεια στα χέρια.

 

Για την περίπτωση που έτρωγε έλεγχο από καμιά επιθεώρηση, αυτό που είχαμε στα χέρια μας, ένα ηλεκτρονικό έντυπο που βγάζει το ΤΕΕ με τους επιτυχόντες περίπου 10 μέρες μετά τις εξετάσεις πιστεύω ήταν αρκετό για ΕΑΝ προχωρούσε άσχημα η ιστορία (μια και μην ξεχνάμε ότι όπως λέει συνέχεια το ΤΕΕ, ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΣΑΙ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ).

 

Σακάτη, ως μισθωτό μηχανικό όπως σου είπαν ήδη είναι αδύνατο να σε προσλάβουν πριν πάρεις τα χαρτιά ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ στα χέρια σου (εμένα κάνανε 2 μήνες από τότε που έδωσα). Σαν ελεύθερο επαγγελματία όπως σου είπα από την περίπτωσή μου είναι εύκολο.

 

ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟΣ!

 

Ειλικρινά, εισαι ακριβως ιδια περιπτωση με εμενα. Ακριβως ιδια κατασταση, και η απαντηση σου με κατατοπισε αρκετα.

 

Το μονο που ζητάω απο το τοπικ αυτό ειναι ουσιαστικα να εχω μια ιδεα στο τι λυσεις-συμφωνιες θα μπορουσα να συζητησω με τον εργοδοτη, δεν λέω αποκλειστικα και μόνο για τα χρήματα.

 

Φίλε στρατο, σε ευχαριστώ, απλά εαν θέλεις ανάφερε περίπου πόσα χρήματα είχατε συμφωνήσει για τον πρώτο καιρό που δεν ήσουν ακόμα μελος ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν είχε καμία διαφορά η μισθολογική μου κατάσταση από τώρα. Δεν υπήρχε και λόγος βασικά για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι (ημουν) κι εγω ιδιο παραδειγμα.

 

Ξεκινησα να δουλευω πριν παρω διπλωμα.

 

Με προσελαβαν ως υπαλληλο γραφειου.

 

Οταν πηρα το διπλωμα και εδωσα εξετασεις, δηλωσα οτι αποχωρω οικειοθελως και την ιδια μερα προσεληφθην ως Μηχανικος.

 

Μεχρι να μπορουν να σε προσλαβουν ως Μηχανικο εχουν δυο επιλογες. Η να να σε προσλαβουν ως Υπαλληλο Γραφειου, ή να μη σε προσλαβουν καθολου. Να συμφωνησεις δηλαδη ενα ποσο για οσο διαστημα δεν θα μπορεις να εργαστεις σαν Μηχανικος. Και να στο δωσουν μαυρο, με ο,τι συνεπαγεται αυτο...

 

Ακομα δυο επιλογες εχεις και απο τη στιγμη που θα μπορεις να εργαστεις ως Μηχανικος.

 

Να σε προσλαβουν με την αντιστοιχη ΣΣΕ.

 

Η να κοβεις αποδειξη.

 

Με τον πρωτο τροπο για καποιο ανεξηγητο λογο, οι συνολικες εισφορες προς το ΤΣΜΕΔΕ θα ειναι περιπου 7500 ευρω ετησιως και ακομα 1000 ευρω προς το ΙΚΑ. Αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας πληρωνονται περιπου 3000 - 3500 μονο στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Οποτε λογικα μια εταιρια προτιμα τον δευτερο τροπο, αφου υπαρχει μια διαφορα γυρω στα 5500 ευρω το χρονο που πληρωνονται "γιατι ετσι"...Ακομα περισσοτερο, δεν υπαρχει καμια δεσμευση της εταιριας απεναντι σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.