Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βιβλιογραφία για φωτοβολταϊκά συστήματα


Θάνος

Recommended Posts

Δεν συμφωνω :roll: Εχω εδω και λιγο καιρο την Γ'εκδοση του βιβλιου(2011) οπου εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος!! Δεν αναλώνεται σε "πρακτικα" μονο θεματα αλλα ξεκιναει απο την αρχη με πολυ βασικες έννοιες!!

Νομιζω οτι ειναι ενα απο τα πιο ολοκληρωμενα (αν οχι το καλυτερο στην ελληνικη αγορά) βοηθηματα οπου καλυπτει το βασικο θεωρητικο υποβαθρο που πρεπει να εχει ο μηχανικος τοσο για την μελετη οσο και για την εγκατασταση ενος φ/β συστηματος. Παραθετει επισης πολλα παραδειγματα, ενημερωμενο με προσφατη νομοθεσια (ως 03/2011 !!!) και γενικα σε βοηθαει να μπεις στην ελληνικη πραγματικοτητα, οσο αφορα τα φ/β, με δικαιολογητικα, αιτησεις κτλ.

Για μενα απολυτως απαραιτητο!

 

Γεια σας,

Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε σε κάποιο σημείο του βιβλίου του Περδίου στην Γ έκδοση διότι δεν καταλαβαίνω πως βγαίνει μιας και το έχετε διαβάσει?

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει κάνει μελέτη για εγκατάσταση φωτοβολταϊκών 5kw σε δώμα.

Είμαι καινούργια στον χώρο των εγκαταστάσεων μαζί με τον αδερφό μου και θα ήθελα αν κάποιος συνάδελφος μηχανολόγος έχει κάποια παρόμοια μελέτη ή κάποια πρότυπη μελέτη να μου την στείλει γιατί εδώ και δύο εβδομάδες προσπαθώ να βγάλω άκρη από βιβλία και internet και δεν βρίσκω κάτι ανάλογο. Έχω βρει μία εταιρεία που περιμένω να μου στείλουν αυτοί την μελέτη αλλά ακόμα τίποτα.....Επίσης φοβάμαι ότι επειδή εγώ δεν έχω ξανακάνει παρόμοια μελέτη ούτε έχω ξαναδεί πως είναι, είναι πιθανόν να μου λένε ότι θέλουν και εγώ απλά δεν πρόκειται να πάρω χαμπάρι!!!! Καμία βοήθεια???? Κάποια πρότυπη μελέτη????

Ευχαριστώ!

 

Το e-mail μου είναι: [email protected]

Edited by apostolia_engineer
Link to comment
Share on other sites

Αποστολια,θελεις να κανεις εγκατασταση σε καποιον και δεν εχεις ασχοληθει ποτε με εγκαταστασεις φωτοβολταικων?Πιστευεις οτι απο μια μελετη που μπορει να βρεις θα καταλαβεις πολλα πραγματα?

Συγνωμμη για το θαρρος,αλλα μου θυμιζει την αντιγραφη στο σχολειο/πανεπιστημιο που απλα αντιγραφαμε χωρις να πολυκαταλαβαινουμε τι γραφουμε αλλα εκ των υστερων και μετα απο χρονια συνειδητοποιησαμε οτι στα ματια καποιου πεπειραμενου,τα γραφομενα μας πρεπει να ηταν πολυ εμφανει οτι αντιγραφησαν.

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ

τετ. 4μμ-10μμ

7 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2011

ΔΡ. ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΚΥΡΙΤΣΗΣ

 

Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Παν/μίου Πατρών,

 

Κάτοχος διδακτορικού στην τυπολογία inverter

 

Φωτοβολταϊκών. Ερευνητής ΚΑΠΕ, εισηγητής

 

 

Για περισσότερες πληροφορίες... τηλ. 2105284313

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Θα ηθελα μερικα links απο showrooms στην Ιταλια με κυρια ασχολια την πρασινα ενεργεια για οικοδομες (Φωτοβολταικα παρκα ανεμογενητριες) προιοντα και αν ειναι το δυνατον και τιμες.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!

Είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και ενδιαφέρομαι για τις μελέτες φωτοβολταικών σε στέγες.

 

Μπορώ να βρω κάπου μια μελέτη η οποία και να έχει υλοποιηθεί για να πάρω ένα ''μπούσουλα''

Έχω διαβάσει πολλά για τα φωτοβολταικά,αλλά πουθενά δεν βρήκα βήμα βήμα τι πρέπει να περιέχει μια μελέτη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

 

Το βιβλίο ''φωτοβολταϊκές εγκαταστάσεις''

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1732639&prid=986878&deid=0

είναι καλό για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει τη μελέτη φωτοβολταικών;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δωρο απο μένα 5 εγχειριδια-βιβλια για φωτοβολταικα ενωμενα σε ενα pdf αρχειο 216 σελιδων

KATEBAΣΤΕ ΤΟ !!! http://uploading.com...1d/FOTOVOL.pdf/

Kαι παρακαλω οποιος μπορει ας μου στειλει τα εγγραφα και τη διπλωματικη που ειχε αναρτησει ενας user αλλα τα links δεν εμφανιζονταν

email [email protected]

Edited by xristoforis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.