Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βιβλιογραφία για φωτοβολταϊκά συστήματα


Θάνος

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!!εχω μια εργασια σχετικα με τα φωτοβολταικα και την διασυνδεση τους με το δικτυο!!Θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με την βιβλιογραφια καθως απαιτειται να εχω στοιχεια μονο απο επιστιμονικα περιοδικα η αθρα δημοσιευμενα σε συνεδρια!Εψαξα αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι σχετικο..τι μπορω να κανω?? Ευχαριστω εκ των προτερων!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους,

Έχω διαβάσει ένα βιβλίο του Βασίλη Μαλαμη (Αυτόνομες Εφαρμογές Ηλιακής Ενέργειας Μικρού & Μεσαίου Μεγέθους) αλλά δεν έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Οποίος συνάδελφος γνωρίζει να μου προτείνει ένα βιβλίο μονό για αυτόνομα που να ασχολείται επί το πλείστον με μελέτες αυτονόμων συστημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νιck:cool:, εμείς στη σχολή μας κάναμε το Φωτοβολταική Τεχνολογία του Καγκαράκη και ήταν αρκετά καλό.Στο τέλος έχει ολόκληρο παράδειγμα προμελέτης για αυτόνομο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

@Fabio

 

Το βιβλίο του Περδίου "Φωτοβολταϊκές Εγκαταστάσεις" πιστεύω ότι ασχολείται περισσότερο με πρακτικά θέματα, σύμφωνα με έρευνα αγοράς που έκανα πέρσι το καλοκαίρι (στην ελληνική βιβλιογραφία).

Δεν συμφωνω :roll: Εχω εδω και λιγο καιρο την Γ'εκδοση του βιβλιου(2011) οπου εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος!! Δεν αναλώνεται σε "πρακτικα" μονο θεματα αλλα ξεκιναει απο την αρχη με πολυ βασικες έννοιες!!

Νομιζω οτι ειναι ενα απο τα πιο ολοκληρωμενα (αν οχι το καλυτερο στην ελληνικη αγορά) βοηθηματα οπου καλυπτει το βασικο θεωρητικο υποβαθρο που πρεπει να εχει ο μηχανικος τοσο για την μελετη οσο και για την εγκατασταση ενος φ/β συστηματος. Παραθετει επισης πολλα παραδειγματα, ενημερωμενο με προσφατη νομοθεσια (ως 03/2011 !!!) και γενικα σε βοηθαει να μπεις στην ελληνικη πραγματικοτητα, οσο αφορα τα φ/β, με δικαιολογητικα, αιτησεις κτλ.

Για μενα απολυτως απαραιτητο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν συμφωνω :roll: Εχω εδω και λιγο καιρο την Γ'εκδοση του βιβλιου(2011) οπου εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος!! Δεν αναλώνεται σε "πρακτικα" μονο θεματα αλλα ξεκιναει απο την αρχη με πολυ βασικες έννοιες!!

Νομιζω οτι ειναι ενα απο τα πιο ολοκληρωμενα (αν οχι το καλυτερο στην ελληνικη αγορά) βοηθηματα οπου καλυπτει το βασικο θεωρητικο υποβαθρο που πρεπει να εχει ο μηχανικος τοσο για την μελετη οσο και για την εγκατασταση ενος φ/β συστηματος. Παραθετει επισης πολλα παραδειγματα, ενημερωμενο με προσφατη νομοθεσια (ως 03/2011 !!!) και γενικα σε βοηθαει να μπεις στην ελληνικη πραγματικοτητα, οσο αφορα τα φ/β, με δικαιολογητικα, αιτησεις κτλ.

Για μενα απολυτως απαραιτητο!

 

Συμφωνώ απολύτως, πολύ καλό βιβλίο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα παιδιά! Λοιπόν, ψάχνω μια ολοκληρωμένη μελέτη για μια εγκατάσταση φωτοβολταϊκών. Είτε αν έχετε κάποιες σημειώσεις, είτε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο με μελέτες... Θα κάνουμε τίποτα που το χρειάζομαι;;; :D

Link to comment
Share on other sites

λίγο googling και βρίσκεις πολλά πράγματα.

Αυτό σου κάνει για αρχή?

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/OMADESERGASIAS/fwtovoltaika_ergwn.pdf

Link to comment
Share on other sites

λίγο googling και βρίσκεις πολλά πράγματα.

Αυτό σου κάνει για αρχή?

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/OMADESERGASIAS/fwtovoltaika_ergwn.pdf

 

Χμμμ... είναι πολύ καλό! Έχει και μελέτη... και λέει πολύ χρήσιμα πράγματα. Ευχαριστώ d_korkolis.

 

Υ.Γ.: Καλό είναι το googling, δεν βαριέμαι να ψάξω. Βρίσκεις πολλά πράγματα, όμως κάπου "χάνεσαι" ανάμεσα στις πληροφορίες, άσε που και βιβλία να βρεις στην αγορά δεν θα μπορείς να τα ξεφυλλίσεις για να τα ελέγξεις! Γι' αυτό μπαίνω κατ' ευθείαν στο "ψητό" και ρωτάω εσάς... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.